GRY
47 tygodniowe niemowlę
fot. Adobe Stock

Rozwój fizyczny

W 47. tygodniu życia dziecko być może potrafi już poturlać piłkę w twoją stronę lub ją nosić. Wciąż ćwiczy sprawność dłoni i paluszków.

Uważaj na bibeloty. Dziecko już umie otwierać szafki i szuflady, trzeba teraz bardzo uważać, by nie zrobiło sobie krzywdy żadnymi sprzętami.

Dziecko teraz szczególnie dużo uwagi poświęca wstawaniu i chodzeniu, ćwiczy więc niezbędny do tego zmysł równowagi. Pomagaj mu w tym, zachęcając do samodzielnego przemieszczania się.

Niemowlę przed pierwszymi urodzinami jest zwykle zafascynowane... schodami. Dziwisz się? To połóż się przy pierwszym schodku i spójrz z górę. Zobaczysz gigantyczną konstrukcję, po której w zaskakujący sposób poruszają się rodzice i rodzeństwo. Nie licz zatem na to, że powstrzymasz swoje dziecko przed wyprawą na schody. Lepiej je do tego przygotuj. O ile wejście na schodek może być całkiem proste, bo w końcu mały odkrywca nie raz wdrapywał się na twoje kolana, o tyle z zejściem może być problem. Podpowiedz mu, że może zjeżdżać ze schodków na brzuchu, asekurując się rękami i nogami. Dobrym pomysłem będzie położenie dywanu pod schodami, by dziecko miało miękkie lądowanie.

Zainstaluj barierki na dole i na górze schodów, by dziecko nie chodziło po nich bez opieki. Bezpieczeństwo dziecka w domu to tylko i wyłącznie sprawa rodziców!

Twoje dziecko jest mistrzem w ucieczkach – uwielbia wyrwać rączkę z twojej dłoni i na kolanach lub – jeśli już umie – drobnymi kroczkami oddalać się od rodziców. Podobnie umyka, gdy ma mieć zmienianą pieluszkę czy siedzieć w krzesełku podczas posiłku – dziecko po prostu jest bardzo aktywne, unika sytuacji, kiedy coś krępuje jego swobodę.
 

Redakcja poleca: Niepokojące objawy podczas nauki chodzenia - film
Jakie zachowanie dziecka, które zaczyna chodzić, powinno skłonić rodziców do wizyty lekarskiej? Doradza pediatra.

Rozwój emocjonalny i intelektualny

Lubisz układać puzzle? Wreszcie będziesz mogła bawić się nimi z dzieckiem. Maluch zaczyna pojmować, na czym polega ta zabawa. Jeszcze może ci się wydawać, że twoje dziecko bawi się w sposób chaotyczny. Jednak, jeśli przyjrzysz się dokładniej, możesz zauważyć, że działania malucha mają swój porządek. Stąd możesz mu pokazać, jak wkładasz klocek po klocku do pudełka albo układasz puzzle kawałek po kawałku. Opanowanie takiego sposobu myślenia, to duży postęp w rozwoju umysłowym.

Nie myśl, że niemowlak bawiąc się zabawkami traci czas, że w tym czasie lepiej poczytać mu książkę. Wszystko jest ważne, zabawa też! To, czego uczy się niemowlę, to jego baza doświadczeń na całe życie. A zabawa na tym etapie rozwoju to także nauka. Maluch uczy się prawidłowo bawić zabawkami. Dla ciebie to oczywiste, ale dla niemowlaka myśl, że z klocków można zbudować wieżę, to prawdziwa rewolucja. Na zabawkach także uczy się zauważać podobieństwa i różnice w przedmiotach. I coraz lepiej mu to wychodzi.

Dzięki zabawkom dziecko może rozwijać nowe umiejętności myślenia i rozwiązywania problemów. Jeśli nie chcesz lub nie możesz kupować  zabawek, dawaj dziecku do zabawy przedmioty codziennego użytku: pokrywki, łyżki, pudełka, foremki. Niektóre maluchy nawet je wolą! Możecie też zrobić zabawki sami w domu – zabawki, które nic nie kosztują!

W 47 tygodniu życia może się zdarzyć, że ufne i odważne do tej pory dziecko zacznie się bać obcych ludzi. Najchętniej w ogóle nie oddalałoby się zbytnio od rodziców. Czy to wynik złego wychowania? Nie, to kolejny etap rozwoju. Do tej pory wszyscy byli dla dziecka interesujący, na zasadzie nowości. Teraz niemowlak rozróżnia swoich i obcych. I niektórych się boi. Wszystkie maluchy przechodzą przez tę fazę. Jednak niektóre tak szybko, że rodzice nawet tego nie zauważają. U innych dzieci lęk przed obcymi nasila się właśnie w tym okresie. Nie należy się jednak tym martwić. Dzieci z tego po prostu wyrastają. Jeśli chcesz swojemu maluchowi pomóc, zapewnij mu poczucie bezpieczeństwa. Bądź zawsze w pobliżu, reaguj, gdy cię woła, dużo go przytulaj.

Nie zmuszaj dziecka do wykonywania zadań, które go przerastają lub kontaktów z osobą, której się boi. Siłowe przełamywanie obaw spowoduje odwrotny skutek. Maluch będzie się bał jeszcze bardziej.

Co cię może niepokoić?

Krzywe nóżki u chodzącego niemowlaka

Gdy dziecko zaczyna wstawać i stawiać pierwsze kroczki, wiele mam dostrzega u niego krzywe nóżki. Określa  się je jako pałąkowate. Kolanka nie stykają się, mimo że stopy są ustawione razem, jedna przy drugiej.

To zupełnie naturalne zjawisko, żaden powód do zmartwienia! Wkrótce, gdy dziecko będzie więcej chodziło, nóżki wykrzywią się w drugą stronę, tworząc literkę X. Dopiero w wieku kilkunastu lat dziecięce nóżki wyprostują się, kolana i stopy się „spotkają”.

Niepotrzebne są więc dziecku póki co żadne specjalne buty ortopedyczne czy inne urządzenia. Wystarczą zwykłe, dobrze dobrane buty dla dzieci.

Dziecko najprawdopodobniej wyrośnie z tego defektu, a ewentualne poważniejsze wady wychwyci z czasem pediatra.

Ekspert radzi

Czy maluchowi, który jeszcze sam nie chodzi, warto kupować chodzik?

Nie! Proszę wcale tego nie kupować! Chodzik nie przyspiesza nauki chodzenia. Dziecko i tak zacznie samodzielnie chodzić dopiero wówczas, gdy będzie do tego gotowe, kiedy odpowiednio dojrzeje jego układ nerwowy i układ ruchu. Zwykle dzieje się to między 10. a 18. miesiącem życia.

Chodzik wymusza postawę pionową, podczas gdy maluch jeszcze nie jest do tego przygotowany. To zbyt duże obciążenia dla stawów biodrowych i kręgosłupa, co w przyszłości może powodować dolegliwości bólowe kręgosłupa, a także jego skrzywienie.   
            
lek. med. Piotr Kurzyński, ortopeda, Grupa LUX MED

Film

Kiedy pierwszy raz iść z dzieckiem do dentysty?

Więcej o 47. tygodniu

Siatki centylowe - jak z nich korzystać?
Jak wybrać idealne pierwsze buty dla dziecka
Porozumienie bez przemocy
Chroń przed alergią
4 zasady jesiennej diety dziecka
Dlaczego nie wolno bić dzieci

Porozmawiaj o 47. tygodniu

Ulubione książki naszych dzieci
Place zabaw w mojej okolicy
Owsiki – choroba społeczna czy zaniedbanie?
Źródła:
Penny Warner „Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu”
Joanna Wilkońska „Pierwszy rok życia dziecka. Poradnik dzień po dniu”
A. Eisenberg, H. Murkoff „Pierwszy rok życia dziecka“

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Jesień z maluszkiem

Karm piersią, polecamy!