GRY
niemowlę 52 tydzień życia
fot. Fotolia

Rozwój fizyczny

Gratulacje, twoje dziecko ma już roczek! To nie jest już niemowlę! Tyle się w tym czasie zdarzyło, tak wiele się nauczyło, więc aż trudno uwierzyć, że trwało to tylko 12 miesięcy!

Przez 52 tygodnie życia twoje dziecko zmieniło się z bezbronnej istoty, której prawie nie odstępowałaś na krok, w samodzielnego małego człowieka. Potrafi się przemieszczać – raczkując albo pewnie nawet chodząc. Dużo rozumie, a prawdopodobnie potrafi też wypowiedzieć słowo lub dwa. Ma całkiem sprawne rączki, którym nie oprze się żaden okruszek na dywanie.

Twoje dziecko w 52. tygodniu życia samo je, choć robiąc wokół siebie ogromny bałagan. Ucz je samodzielnego jedzenia – każdy trening jest tu bezcenny. Umie też ni stąd, ni zowąd, samo zdjąć buty czy pieluchę – tego najczęściej nie pochwalasz, prawda? 

Kolejny rok zapowiada się równie ekscytujący. Dziecko nauczy się biegać i skakać. Paluszki staną się na tyle sprawne, że dziecko będzie mogło się samodzielnie ubrać, jeść, myć zęby, rysować czy grać w piłkę.

W co się bawić z rocznym dzieckiem? Zaopatrz dziecko w rowerek trójkołowy i ruszajcie do parku czy na plac zabaw. W domu przydadzą się kolorowanki, piłki i klocki.

Redakcja poleca: Niepokojące objawy podczas nauki chodzenia - film
Jakie zachowanie dziecka, które zaczyna chodzić, powinno skłonić rodziców do wizyty lekarskiej? Doradza pediatra.

Rozwój emocjonalny i intelektualny

Roczne dziecko rozpoznaje różne przedmioty, umie nawet przypisać do wielu z nich nazwy. Dziecko poproszone o wskazanie kogoś lub jakąś zabawkę, poszuka tego wzrokiem i wskaże paluszkiem.

W 52. tygodniu życia dziecko kojarzy już imiona z konkretnymi osobami. Odróżnia też obcych od swoich, ale wciąż znacznie swobodniej i bezpiecznie czuje się wśród bliskich, domowników.


Roczne dzieci nie potrafią jeszcze ze sobą się bawić. W to samo – owszem, ale obok siebie, nie razem. Warto je namawiać, by bawiło się też trochę – ale tylko trochę – samo. Będzie samodzielne, nie samotne! Twoje dziecko na razie też nie rozumie, co to znaczy „moje”, „twoje”, co często kończy się kłótnią z kolegami w piaskownicy.

Przy każdej okazji tłumacz dziecku interesujące rzeczy i zjawiska. Pozwól samodzielnie spróbować, poeksperymentować. Każde nowe doświadczenie jest wskazane. Weź pod uwagę, że w ciągu najbliższego roku dziecko będzie robić błyskawiczne postępy w rozwoju intelektualnym. Zwiększą się też rozmiary jego mózgu. Dziecko będzie się uczyło rozwiązywać problemy, jakie napotka w otaczającym go świecie. Zdobędzie nowe doświadczenia poprzez zabawę, naśladowanie czy manipulowanie przedmiotami.

Zapewnij dziecku zabawki rozwijające zdolności manualne. Dobre będą układanki i przedmioty, którymi można manipulować, kręcić. Zadawaj też dziecku dużo pytań, stawiaj przed nim zadania do rozwiązania.

Co cię może niepokoić?

Strach przed gośćmi w pierwsze urodziny

Z okazji pierwszych urodzin dziecka zrobiłaś tort, na którym wzruszona z dumą zatknęłaś jedną świeczkę. Zaprosiłaś gości, by odpowiednio uczcić urodziny malucha. I klapa. Dziecko przez cały czas kurczowo się ciebie trzymało i często płakało. Bało się hałasu i obcych ludzi.

Pierwsze urodziny to dla małego dziecka nie jest okazja do imprezowania. Dziecko nie będzie szczęśliwe widząc tłum ludzi przez cały długi wieczór. Zwłaszcza jeśli jest przyzwyczajone do chodzenia spać o tej porze. Impreza dla malucha musi się rządzić własnymi prawami.

Jeśli bardzo chcesz uczcić urodziny dziecka w większym gronie:

  • zorganizuj urodziny w południe,
  • zadbaj, aby dziecko było najedzone i wyspane,
  • pilnuj, aby impreza nie trwała dłużej niż 1,5 godziny. Na całonocne urodzinowe imprezy przyjdzie czas...

Ekspert radzi

Czy kosmetyki dla dorosłych można stosować u dzieci?

Dlaczego powinno się stosować w pielęgnacji niemowląt i rocznych dzieci kosmetyki przeznaczone specjalnie dla nich? Ponieważ kosmetyki nie przeznaczone dla maluchów mogą zawierać składniki, które małym dzieciom mogą zwyczajnie zaszkodzić.

Trzeba pamiętać o tym, że skóra niemowlęcia i rocznego dziecka jest cieńsza, a tym samym delikatniejsza niż skóra dorosłego. Dlatego trzeba stosować kosmetyki dla dzieci  i zwracać uwagę, od jakiego wieku jest dany preparat: czy od pierwszych dni życia, od trzeciego miesiąca czy może dla dzieci powyżej trzech lat.

Katarzyna Nowicka, pediatra neonatolog

Film

Bilans rocznego dziecka:

Więcej o 52. tygodniu

Siatki centylowe online - sprawdź, w którym centylu jest twoje dziecko​
Kiedy wezwać pogotowie do dziecka
Jak rozśmieszyć niemowlaka
Dziecko się zakrztusiło – co robić?
Dlaczego dzieci potrzebują granic
Dlaczego dzieci tyją

Porozmawiaj o 52. tygodniu

Kiedy podawać mleko krowie?
Książeczki czytane „na dwa głosy”
Mamo, a babcia pozwoliła
 

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Jesień z maluszkiem

Karm piersią, polecamy!