GRY
6 tygodniowe niemowlę
fot. AdobeStock

Rozwój fizyczny

W 6. tygodniu życia niemowlę zaczyna ćwiczyć mięśnie szyi, karku i tułowia. Coraz częściej i na dłużej (w pozycji na brzuszku) unosi główkę na wysokość 3-4 cm. Wraz z główką lub na przemian podnosi także nóżki. U dziecka rozwija się też zdolność utrzymania głowy samodzielnie w pozycji pionowej, ale jeszcze sporo czasu minie, zanim będzie mogło siedzieć, nawet z podparciem.

Koordynacja wzrokowa nadal się rozwija: 6-tygodniowe dziecko widzi już z większej, o kilkanaście centymetrów, odległości i potrafi dłużej skupić wzrok na jednym przedmiocie. Zaczyna także śledzić przedmioty poruszające się po łuku w jego polu widzenia. Mózg dziecka powoli doskonali też widzenie obuoczne.

Aby stymulować rozwój koordynacji wzrokowej, umieść kolorowy przedmiot w odległości ok. 30 cm od twarzy dziecka i powoli zataczaj nim kręgi, obserwując, czy dziecko podąża za nim wzrokiem. Nie przejmuj się, jeśli jeszcze nie potrafi wykonać oczami pełnego kręgu.

Uwaga, nadszedł czas na podanie dziecku drugiej dawki szczepionki przeciwko WZW typu B oraz podanie domięśniowo pierwszej dawki szczepionki na błonicę, tężec i krztusiec (DTP). Wydrukuj kalendarz szczepień obowiązkowych.

Szczepienia dzieci - 6 obiegowych opinii, których nie warto słuchać.

Redakcja poleca: Dlaczego rytuały pomagają dziecku zasnąć? [WIDEO]
Czy wiesz, że dzięki stałemu grafikowi uda ci się szybciej położyć dziecko spać? Zobacz na filmie, na czym polega rytuał trzech kroków do usypiania niemowlaka. Obejrzyj porady eksperta.

Rozwój emocjonalny i intelektualny

6-tygodniowe niemowlę coraz bardziej wzbogaca swoje słownictwo: przysłuchaj się uważnie, a zauważysz, że powtarza już wiele dźwięków, wydawanych przez ciebie, zwłaszcza samogłosek (najczęściej „a”). Uważa się, że w ciągu pierwszych 6 tygodni życia repertuar dźwięków wzbogaca się aż czterokrotnie w porównaniu z wyjściowym!

Zobacz także: Kiedy dziecko zaczyna świadomie się uśmiechać?

Badania wykazały, że dziecko najlepiej rozwija się psychicznie wtedy, kiedy ma bliski fizyczny kontakt z matką: kiedy jest często dotykane, tulone, głaskane, masowane, całowane. Dlatego tak ważna jest stała obecność matki przy niemowlęciu przez pierwsze miesiące życia.

Ogromnie kochasz swoje dziecko, ale masz wyrzuty sumienia, że czasami się na nie denerwujesz, złościsz, jesteś zmęczona? Wiele matek czuje podobnie, bo pojawienie się dziecka to ogromna zmiana w życiu. Dziecko w tym okresie całkowicie cię absorbuje, nie pozostawiając nawet odrobiny czasu dla siebie. Ale pomyśl, że właśnie teraz, będąc z dzieckiem 24 godziny na dobę, dajesz mu depozyt szczęścia na całe życie: swoją miłość i opiekę. Zobaczysz, jeszcze kiedyś zatęsknisz za czasem, kiedy twoje dziecko było takie malutkie.

Choć może ci się wydawać, że w momentach czuwania twoje 6-tygodniowe dziecko po prostu sobie leży, w tym czasie niemowlak wciąż się uczy i wypróbowuje nowe umiejętności.

Możesz już zauważyć, że niemowlę oczekuje na pewne rutynowe czynności – radośnie wymachuje rączkami i kopie nóżkami, kiedy do pokoju wchodzi mama, lub gdy słyszy jej głos. Mimika twarzy zdaje się wyrażać: „mamo, weź mnie na rączki!”.

Twoje 6-tygodniowe dziecko lubi rytuały, które dają mu poczucie bezpieczeństwa: regularne pory spacerów, kąpieli, a zwłaszcza spania. Jeśli od początku nie zastosujesz metody regularnego, dostosowanego do wieku usypiania malucha, dziecko może stać się marudne i płaczliwe pod koniec dnia, a nawyk ten może się utrwalić nawet na kilka lat (jest to tzw. wybicie ze snu). W rezultacie zaśnięcie niemowlęcia wynikać będzie nie z naturalnej potrzeby snu, lecz ze zmęczenia płaczem i krzykiem.

Sprawdź: czy twoje niemowlę za mało śpi?

Dziecko rozwija także w sobie przywiązanie do ojca (oczywiście jeśli ten bierze czynny udział w pielęgnacji czy zabawie). Potrafi już pozytywnie reagować na jego twarz i głos, o wiele wyraźniej niż na obcych ludzi.

W 6. tygodniu życia dziecko już potrafi się złościć: uwielbia być noszone na rękach, a krzyczy zwłaszcza wtedy, kiedy wkłada się je do łóżeczka lub kojca.

Jeśli nie chcesz przyzwyczaić dziecka do ciągłego noszenia, postaraj się urozmaicić mu czas spędzany w łóżeczku, by nie kojarzył się tylko z ciągłym leżeniem i samotnością. Nad łóżeczkiem zawieś kolorowe zabawki, baw się z dzieckiem, kiedy leży w łóżeczku.

6. tydzień życia niemowlaka - Film

Co cię może niepokoić?

Jak pomóc dziecku, które ma kolkę?

  • Uspokój się. Dziecko szybko wyczuje, że jesteś zdenerwowana, i to mu się udzieli.
  • Masuj brzuch dziecka, gdy boli. Połóż dziecko na plecach i kolistymi ruchami masuj jego maleńki brzuszek (najlepiej oliwką). Możesz to robić podczas kąpieli (ciepła woda przynosi dzieciom ulgę). Na pozbycie się gazów pomoże smykowi także ćwiczenie z uginaniem oraz prostowaniem nóżek. Ujmij w swoje dłonie obie łydki maluszka, a potem zegnij jego nóżki w kolanach i delikatnie dociskaj uda do brzuszka. Powtarzaj te ruchy do skutku.
  • Układaj niemowlę na brzuchu. Połóż dziecko twarzą do dołu na swoim przedramieniu, tak aby jego główka opierała się w zagłębieniu twojego łokcia, brzuszek spoczywał na dłoni, a nóżki zwisały swobodnie po bokach. Drugą ręką przytrzymuj plecki szkraba. Możesz także położyć niemowlę na brzuszku w łóżeczku (bądź z nim wtedy przez cały czas) lub na kolanach. Łatwiej odejdą mu gazy.
  • Pilnuj, żeby dziecku się odbiło. Podczas ssania pokarmu dziecko łyka również powietrze. Dlatego po karmieniu przytrzymaj je w pozycji pionowej lub półpionowej aż do momentu, gdy wyraźnie mu się odbije. Zobacz, jak trzymać dziecko do odbicia.
  • Odciągnij trochę mleka. Zrób to tuż przed podaniem piersi. W twoim pokarmie bowiem na początku jest najwięcej laktozy, a mało tłuszczu. Duża ilość laktozy powoduje nadmierną fermentację w żołądku, co może się objawić właśnie bólami brzuszka.

Ekspert radzi

Kiedy zrobić pierwsze USG stawów biodrowych niemowlaka?

Pierwsze USG bioderek najlepiej zrobić  między 2. a 4. miesiącem życia dziecka. Ale doświadczony pediatra i ortopeda rzadko musi opierać się na tym badaniu. Kieruje na nie, jeśli ma wątpliwości co do prawidłowego rozwoju bioderek. Badania USG są bezpieczne dla zdrowia (rentgenowskie zaleca się tylko w wyjątkowych przypadkach), ale nie należy robić ich zbyt często.

dr Andrzej Malinowski, pediatra

Film

Zobacz, jak bezpiecznie podnosić niemowlę:


Więcej o 6. tygodniu

Ratunku, mam dość! 5 najczęstszych problemów z karmieniem piersią
W którym centylu jest twoje dziecko? (Siatki centylowe online)
8 trików, które ułatwią kąpiel niemowlaka
7 zakazanych produktów w czasie karmienia piersią
10 sposobów, by zapobiec SIDS - śmierci łóżeczkowej niemowląt
Jak rozpoznać i leczyć stulejkę u niemowlaka?

Porozmawiaj o 6. tygodniu

Co najlepsze na odparzenia pupy?
Jaki termometr dla dziecka? - SONDA
Jakich butelek do karmienia używacie?


Źródło:
* Penny Warner „Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu”
* Joanna Wilkońska „Pierwszy rok życia dziecka. Poradnik dzień po dniu” * A. Eisenberg, H. Murkoff „Pierwszy rok życia dziecka“

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Zima z niemowlakiem

Przygotowania do świąt