zaparcia u niemowląt
Adobe Stock
Zdrowie

Zaparcia u niemowląt: przyczyny, objawy. Jak leczyć zaparcia u niemowlęcia i noworodka?

Zaparcia u niemowląt często są spowodowane zmieniającą się dietą lub zaburzoną mikroflorą jelitową na skutek leczenia antybiotykiem. Podpowiadamy, co robić, gdy niemowlak nie może zrobić kupki.
Aleksandra Symonides
lek. Aleksandra Symonides
Konsultacja merytoryczna

Zaparcia u niemowląt to przykra dolegliwość. Ból brzuszka, płaczliwość, odmawianie jedzenia to tylko niektóre objawy towarzyszące problemom z wypróżnianiem się. Sprawdź, jak rozpoznać zatwardzenie, jak powinna wyglądać dieta przy zaparciach i jak jeszcze można pomóc dziecku.

Spis treści: 

 1. Przyczyny zaparć u niemowląt
 2. Zaparcia u niemowlaka i noworodka: normy
 3. Zaparcia u niemowlaka: objawy
 4. Co na zaparcia u niemowląt?
 5. Jak leczyć zaparcia u noworodka i niemowlaka?

Kolejność wprowadzania nowych pokarmów do diety niemowlaka [FILM]

Przyczyny zaparć u niemowląt

Niekiedy to, że niemowlak rzadziej robi kupkę, nie oznacza, że cierpi on na zaparcia. Może to wynikać z fizjologicznej niepełnej koordynacji pomiędzy zwiększonym ciśnieniem w brzuchu a rozluźnieniem zwieraczy odbytu. Maluszek nawet do kilkunastu minut przed wypróżnieniem napina się i pręży, ale potem oddaje stolec o prawidłowym wyglądzie.

Zwykle przyczyny zaparć u niemowląt to:

 • zatwardzenie będące skutkiem ubocznym leczenia antybiotykiem – niemowlęta mogą mieć zaburzoną mikroflorę jelitową;
 • zaparcia przy rozszerzaniu diety dziecka o nowe pokarmy – mogą one spowodować chwilowe problemy z wypróżnianiem. Dzieje się tak, gdy maluch za szybko otrzyma stałe pokarmy albo je pierwszy raz te, które mają właściwości zapierające.


Jakie produkty powodują zaparcia u niemowląt? Są to między innymi:

 • banany,
 • borówki,
 • ryż,
 • marchewka,
 • tarte jabłko.
U starszych dzieci najczęściej występuje zaparcie czynnościowe związane z tzw. mechanizmem błędnego koła. Polega on na tym, że maluch w przeszłości podczas robienia kupy odczuł ból albo z jakiegoś powodu (np. podróży) nie załatwił się przez 1-2 dni (a po tym czasie wypróżnienie stało się trudniejsze). Dziecko zaczyna się bronić przed załatwieniem, bo boi się, że sprawi mu ono trudność, a nawet ból.

Zaparcia u niemowlaka i noworodka: normy

Powszechnie uważa się, że zatwardzenie polega na tym, że dziecko nie wypróżnia się codziennie. Tymczasem zaparcia u noworodka karmionego piersią mogą być całkowicie normalne i nie jest to powód do obaw, jeżeli maluszek czuje się dobrze i prawidłowo przybiera na wadze. Najwyraźniej jego przemiana materii działa nieco wolniej. Maluchy pijące mieszankę załatwiają się raz na dzień, natomiast normą dla dzieci powyżej roku są przynajmniej trzy wypróżnienia w tygodniu.

Zatwardzenie zwykle pojawia się u starszych niemowląt. Rzadko zdarzają się zaparcia u noworodków. Dzieci do 6. miesiąca życia z reguły nie mają takich problemów, jeśli są karmione mlekiem mamy. Wyjątek stanowią mali alergicy. Jeżeli zauważysz u swojego dziecka objawy uczulenia, a w dodatku będzie miało problem z wypróżnianiem się, lekarz powinien zdiagnozować go w kierunku alergii.

Zatwardzenie jest związane z wyglądem kupki, a nie z częstotliwością wypróżniania. Stolec przy tej dolegliwości jest:

 • bardzo zbity,
 • ciemny,
 • dość skąpy.

Zaparcia u niemowlaka: objawy

Jeśli dziecko robi kupkę rzadziej, niż to przewidują opisane wyżej normy, podczas załatwiania pręży się, napina i wyraźnie męczy, prawdopodobnie cierpi na zatwardzenie. Wygląd kupki odbiega wówczas od normy. Stolec jest:

 • twardy,
 • spieniony,
 • może przypominać kozie bobki,
 • zawiera ślady świeżej krwi.


Wstrzymywanie się od zrobienia kupy wywołuje też czasem popuszczanie półpłynnego stolca.

Zatwardzenie u dziecka poznasz po wyglądzie kupki oraz po tym, że dziecko:

 • jest płaczliwe;
 • ma wzdęcia;
 • boli je brzuszek;
 • ma gorszy apetyt;
 • słabiej przybiera na wadze.
Nigdy nie bagatelizuj tych objawów. Jeżeli nie zaczniesz przeciwdziałać zaparciom i zatwardzeniu u dziecka, problem może narastać. 

Co na zaparcia u niemowląt?

Jak pomóc niemowlakowi zrobić kupkę? Przedstawiamy domowe sposoby na zaparcia u niemowląt. Jeżeli twoje dziecko korzysta już z nocnika, przyzwyczaj je, aby załatwiało się regularnie. Przez pierwsze kilka dni sadzaj go na nocniku po każdym głównym posiłku (wtedy jelita intensywniej pracują). Maluch musi posiedzieć na nim 5-10 minut.

Nie chodzi o to, aby dziecko za wszelką cenę załatwiło się, ale by nabrało nawyku wypróżniania się. Jeżeli w tym czasie dziecko nie zrobi kupki, nie przetrzymuj go tam dłużej. Za którymś razem na pewno się uda.


Dieta przy problemach z wypróżnianiem się:

 

Co dziecko je Zalecenia
Jeżeli karmisz wyłącznie piersią Przystawiaj niemowlę często do piersi, aby dostarczyć mu dużo płynów.
Jeżeli karmisz sztucznie Między posiłkami dopajaj dziecko. Noworodki i niemowlęta do 4. miesiąca życia powinny być przepajane wodą, a starsze herbatkami.
Jeżeli zaczynasz rozszerzać dietę Pierwszym wprowadzanym do diety produktem nie może być tarte jabłko (ma działanie zapierające), ale np. przecier warzywny (to spora dawka czyszczącego jelita błonnika).
Dobrze jest także menu niemowlaka z zaparciami rozszerzać na początek o nieklarowne soki (ułatwiają wypróżnienia), a dopiero później o inne dania.
Jeżeli dziecko ma już rozszerzoną dietę Zwiększ ilość soku np. z buraka.
Unikaj podawania kaszek ryżowych i kukurydzianych.
Gdy dziecko zaczyna powracać do stałego rytmu oddawania stolca, możesz zacząć stosować dietę bogatą w błonnik (wcześniej mogłaby spowodować bóle brzucha i wzdęcia).


  

Jak leczyć zaparcia u noworodka i niemowlaka?

Co zrobić, kiedy dziecko nie może zrobić kupy? Jeżeli jest to noworodek, idź do lekarza, żeby wyjaśnić przyczynę zaparcia. U starszego dziecka zadbaj, aby dużo piło – dzięki temu kupka będzie luźniejsza, a co za tym idzie – łatwiej będzie ją dziecku wydalić.

Po konsultacji z lekarzem możesz:

 • zrobić dziecku lewatywę – w przypadku bardzo małego dziecka nie można robić tego samemu w domu, trzeba zgłosić się do poradni rejonowej lub na ostry dyżur do pobliskiego szpitala,
 • zastosować czopki glicerynowe dla niemowląt na zaparcia – ułatwią usunięcie spieczonej części kupki. Pamiętaj jednak, że to metoda ostateczna i nie powinno się jej stosować zbyt często, ponieważ nie działa leczniczo, a jedynie pomaga doraźnie.


Zobacz też:

Zielona kupka u niemowlaka
Надія Коваль/Adobe Stock
Pielęgnacja
Zielona kupka u niemowlaka – co oznacza, kiedy do lekarza?
Zielona kupka niemowlaka na ogół nie jest powodem do niepokoju. Robią ją niemowlęta karmione piersią i pijące mleko modyfikowane. Zielona kupa pojawia się także w pieluszce noworodka. Sprawdzamy, co jest przyczyną zielonego stolca u dzieci i kiedy należy traktować go jako objaw kłopotów ze zdrowiem.

Zielona kupka u niemowlęcia nie zawsze musi być powodem do niepokoju, szczególnie jeśli dziecko jest zdrowe i zielony stolec pojawia się u niego czasami. Przy ocenie, czy zielona zawartość pieluszki jest normą, należy brać pod uwagę wiek dziecka, jego dietę i inne objawy. U noworodka w pierwszych dniach życia ciemna lub zgniłozielona kupka jest uznawana za normę, podobnie u starszych niemowląt, które mają rozszerzaną dietę i jedzą produkty powodujące zielone zabarwienie stolca. W niektórych przypadkach zielona kupka występuje w przebiegu infekcji. Wyjaśniamy, dlaczego niemowlę robi zielone kupy i jak ustalić ich przyczynę. Spis treści: Zielona kupa u niemowlaka – przyczyny Zielona kupka u niemowlaka karmionego piersią Zielona kupka u niemowlaka karmionego butelką Po czym zielona kupka u niemowlaka przy rozszerzaniu diety? Zielona kupka u noworodka Zielona kupka przy ząbkowaniu Zielona kupka – kiedy do lekarza? Zielona kupa u niemowlaka – przyczyny Zielona kupka może pojawić się u dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym i u niemowlęcia pijącego mleko z piersi. Jeśli występuje sporadycznie, nie należy traktować jej jako objaw alergii pokarmowej lub innej choroby, a tego zazwyczaj obawiają się rodzice.  Zielona kupka u niemowlęcia częściej pojawia się podczas rozszerzania diety, gdy dziecko zaczyna spożywać produkty, które mogą zabarwić kupę na zielono. Zielona kupka u niemowlaka karmionego piersią Zielone zabarwienie stolca częściej występuje u niemowląt karmionych piersią. Przyczyny pojawienia się zielonej kupki mogą być różne – od ilości wypijanego mleka począwszy, na diecie mamy kończąc.  Ogólnie przyczyną zielonych wypróżnień u niemowlęcia pijącego tylko mleko (który nie ma jeszcze rozszerzanej diety) są kwasy żółciowe wydzielane przez wątrobę do przewodu pokarmowego...

kupka niemowlaka
Fotolia
Pielęgnacja
Kupka niemowlaka i noworodka – pediatra wyjaśnia dziwne kolory, zapachy i konsystencje
Kupka niemowlaka i noworodka to bardzo ważna informacja o stanie zdrowia dziecka. Kolor czy konsystencja stolca u dzieci w pierwszych tygodniach i miesiącach życia nieraz wprawia rodziców w zdumienie. Nie wiesz, co myśleć o kupce swojego niemowlaka? Sprawdź w naszym atlasie kupek, który przygotowaliśmy wspólnie z doświadczonym pediatrą.

Kupka niemowlaka – jak powinna wyglądać? Wspólnie z pediatrą, prof. dr n. med. Kamilem Hozyaszem przygotowaliśmy specjalny przewodnik po kupkach niemowlaka. Sprawdzisz w nim, o czym może świadczyć kolor stolca, jego konsystencja i zapach. Podajemy też amsterdamską skalę uformowania stolca niemowląt , którą można posługiwać się w komunikacji z lekarzami. Dowiesz się tutaj, jak powinna wyglądać kupka niemowlaka i co w kupce niemowlaka może niepokoić. Spis treści: Ciemnozielona lub czarna kupka noworodka Zielona kupa niemowlaka przed rozszerzaniem diety Kupka ciemnozielona, czerwona, pomarańczowa, z kłaczkami Kupka niemowlaka złocista jasnożółta lub musztardowa Bladożółta kupka niemowlaka, raczej luźna Wodnista kupka niemowlaka Kupa niemowlaka jasnożółta i brązowa Kupka odbarwiona – biała lub szara Śluz w kupce niemowlaka, nitki krwi lub ropa Kupka twarda, zbita, robiona z wysiłkiem Kupka z grudkami, kulkami, piaskiem Kupka o zapachu i konsystencji jak u dorosłego Krew w kale u dziecka – kiedy iść do pediatry Jak często niemowlę powinno robić kupkę? Amsterdamska skala kupek niemowlęcia Rodzaje kupek niemowlaka – infografika do pobrania Kupka niemowlaka – co oznacza jej kolor? Kupka niemowlaka i noworodka ma ścisły związek z tym, co dziecko zjada. Nawet jeśli jedynym pokarmem dziecka jest mleko – z piersi lub modyfikowane – kolor, konsystencja i zapach kupy może się różnić. U niemowląt powyżej 4–6 miesiąca, które mają już rozszerzaną dietę , różnice w wyglądzie stolca mogą być bardzo wyraźne. Dla pediatrów i opiekujących się dzieckiem rodziców sposób, w jaki dziecko się wypróżnia, jest ważną informacją o jego samopoczuciu i zdrowiu. Wyjaśniamy, jak wyciągać prawidłowe wnioski. Kupka niemowlaka...

marchwianka
Adobe Stock
Zdrowie
Marchwianka – zupa na biegunkę i ból brzucha [PRZEPIS]
Czy wiesz, że na kłopoty z brzuchem u dziecka dobra jest marchwianka, szczególnie podczas biegunki. Wyjaśniamy, dlaczego gotowana marchew tak dobrze sprawdza się przy dolegliwościach żołądkowych. Podpowiadamy też, jak ugotować zupę z marchwi i w jaki sposób ją podawać.

Marchwianka to lekkostrawna zupa, którą przygotowuje się z gotowanej marchwi. Jest uznanym domowym sposobem na problemy z brzuchem i biegunkę. Można podawać ją już niemowlętom. Przygotowując marchwiankę, należy jednak pamiętać, że swoje właściwości zachowuje tylko przez 24 godziny.  Spis treści :  Jak działa marchwianka? Jak ugotować marchwiankę? Marchwianka na biegunkę – przepis ze świeżej marchwi Marchwiankę z ryżem na biegunkę – przepis Najprostsza marchwianka z purée ze słoiczka – przepis Marchwianka dla dziecka – jak podawać? Jak działa marchwianka? Marchwianka pomaga w przypadku bólu brzucha i biegunki u dzieci  oraz u osób dorosłych. To dobry domowy sposób w walce z tymi dolegliwościami. Zupa z marchwi ma dobroczynne działanie na przewód pokarmowy i pomaga uzupełniać w organizmie elektrolity utracone podczas biegunki. Marchwianka nie powoduje skutków ubocznych. Jest całkowicie bezpiecznym środkiem na biegunkę nawet u najmłodszych dzieci i niemowląt, które mają już rozszerzaną dietę. Marchwianka – właściwości Gotowana marchew, dzięki obecnym w niej pektynom, działa łagodząco na błonę śluzową jelit i przyczynia się do usuwania z przewodu pokarmowego szkodliwych produktów przemiany materii. Składniki mineralne ( sód, żelazo, wapń, fosfor, miedź, cynk) zawarte w przecierze z marchwi uzupełniają składniki, które dziecko traci podczas biegunki. Marchwianka zapobiega odwodnieniu, a także pomaga przywrócić utracone podczas biegunki witaminy. Jest też zupą dietetyczną. Jak ugotować marchwiankę? Zupa marchwianka jest bardzo prosta w przygotowaniu. Można ją zrobić na kilka sposobów: ze świeżej marchwi lub z purée ze słoiczka. Marchwianka z ryżem z kolei powoduje szybsze działanie tej zupy. Aby...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj