GRY
8 tygodniowe niemowlę
fot. AdobeStock

Rozwój fizyczny

8-tygodniowe niemowlę doskonali ruchy głowy. Gdy usłyszy jakiś dźwięk (najczęściej znajomy głos), będzie próbować obrócić ją w tym kierunku. Jedne dzieci zwracają głowę natychmiast, inne robią to powoli, jeszcze inne reagują dopiero po kilkakrotnym usłyszeniu dźwięku.

Dziecko doskonali także utrzymywanie głowy w położeniu pionowym, choć główka jeszcze może chwiać się na boki i trzeba ją podtrzymywać.

Pod koniec 2. miesiąca życia dziecko w pozycji na brzuszku zwykle potrafi unieść głowę pod katem 45 st. od podłoża i obserwować przedmiot poruszający się po łuku w odległości ok. 15 cm od twarzy. Dziecko często wyciąga rączki w kierunki interesującego je przedmiotu (choć jeszcze nie potrafi go chwycić).

Niemowlę zaczyna też wkładać do buzi swoje dłonie: już nie jest to przypadkowy odruch, lecz celowe działanie. W ten sposób dziecko także poznaje świat. Już wkrótce zacznie wkładać do buzi wszystko, co tylko wpadnie mu w ręce.

Dziecko już zaczyna prostować rączki we śnie.

Jak najczęściej kładź niemowlę na brzuszku, umożliwiając mu trening główki. Możesz położyć się z dzieckiem na podłodze, inicjując rozmowę „w cztery oczy”. Gdy dziecko uniesie się do góry, by cię widzieć, zacznij odchylać głowę do tyłu i obserwuj, jak maluch próbuje cię naśladować. Wkładaj dziecku do rączek różne zabawki, grzechotki, gryzaczki (zwłaszcza te, które łatwo potem umyć).

Tego nie rób z dzieckiem - zakazane zabawy dla niemowląt.

Rozwój emocjonalny i intelektualny

8-tygodniowe dziecko zauważa, że pewne rzeczy i osoby znikają z pola widzenia, sądząc, że już nigdy nie wrócą. Dzieje się tak dlatego, że niemowlak nie ma jeszcze poczucia trwania rzeczy. Wkrótce zacznie reagować na twoją nieobecność marudzeniem. Tym większa będzie radość z odkrycia, że jednak jesteś.

Aby pomóc dziecku zrozumieć, że znikające rzeczy wciąż trwają, ustaw przed nim zabawkę (np. misia), a następnie usuń ją poza zasięg jego wzroku, mówiąc: „Gdzie jest miś? Nie ma misia?”. Sprawdź, jak twoje dziecko na to zareaguje. Po chwili pokaż mu zabawkę z radosnym okrzykiem: ”O zobacz, jest miś!”. Podobnie możesz bawić się, zasłaniając pieluszką i odsłaniając swoją twarz. Dziecko z czasem uświadomi sobie, że rzeczy i osoby nie znikają na zawsze, kiedy ich nie widać.

W miarę jak coraz wyraźniej zarysowuje się temperament i osobowość dziecka zaczynasz zauważać, czy niemowlaka pociągają nowe sytuacje, czy też stara się ich unikać. Niektóre niemowlęta cieszą się z nowych doświadczeń, zabawek, twarzy, inne najwyraźniej są ostrożne, niechętne zmianom, mogą reagować na nie płaczem. Jeszcze inne mogą nie wykazywać pod tym względem specjalnych preferencji.

3 typy charakteru - jaki temperament ma twoje dziecko?

Jeśli twoje dziecko ma cechy introwertyka, możesz pomóc mu zdobywać nowe doświadczenia, przemawiając spokojnym głosem, zachowując delikatność i cierpliwość, nie robiąc niczego na siłę, dając dziecku czas na oswojenie się z nową sytuacją.

Zobacz także: Kiedy dziecko zaczyna świadomie się uśmiechać?

Już teraz (lub w przeciągu najbliższych 3 tygodni) u twojego dziecka może pojawić się prawdziwy śmiech: nie tylko ukazujący bezzębne dziąsła, lecz głośny, wzbogacony ciekawą mimiką i pantomimą. Najłatwiej wywołać go ruchem rytmicznego zbliżania się do dziecka z okrzykiem „a tu, tu” i oddalania się. Śmiechowi zwykle towarzyszą radosne, szybkie ruchy rąk i nóg.

Choć niemowlę jeszcze uśmiecha się do wszystkich, którzy się pojawiają (a nawet do pluszowego misia czy cienia na ścianie), najchętniej dzieli się swoją radością z najbliższymi: mamą i tatą.

Kiedy dziecko w jakikolwiek sposób próbuje się z tobą komunikować, nie lekceważ tego, lecz skup na nim całą swoją uwagę. Kiedy niemowlę się uśmiecha lub próbuje coś „powiedzieć” okaż, jak się z tego cieszysz, nie przerywaj mu, nie odwracaj głowy. To rozwinie w dziecku pewność, że jest dla ciebie najważniejsze, że ci na nim zależy, a w przyszłości zaowocuje u niego rozwinięciem poczucia własnej wartości.

Co cię może niepokoić?

Kiedy wezwać lekarza do niemowlęcia?

Nie zwlekaj z tym, jeśli:

  • Dziecko ma gorączkę, która przekracza 38,5°C.
  • Dziecko jest nienaturalnie senne, kontakt z nim jest utrudniony, pojawiły się wymioty, ma problemy z oddychaniem.
  • Wystąpiły kiedyś u niego drgawki, które spowodowała gorączka.
  • U dziecka pojawiła się biegunka, maluszek nie chce przy tym nic pić.
  • Dziecko ma wysypkę, której dotychczas nie było.

Ekspert radzi

Czy to normalne, że niemowlę zezuje?

Kilkutygodniowe niemowlę może jeszcze zezować - wynika to najczęściej z niedojrzałości tzw. aparatu okołoruchowego. Jest to dosyć skomplikowany system mięśni okalających gałkę oczną odpowiedzialny za synchronizację poruszania obiema gałkami. Jednak w późniejszych miesiącach życia zezowanie może być objawem istniejącej już wady wzroku.

Obecnie istnieje możliwość obiektywnej oceny oczu za pomocą techniki komputerowej. Ewentualną wadę trzeba korygować jak najwcześniej. Nawet dziecko, które ma rok, może już nosić odpowiednie okulary. Jeżeli więc w późniejszym wieku zez się utrzymuje, trzeba wybrać się z dzieckiem do okulisty, by wykluczył wadę wzroku. Dzieci, u których nie stwierdzi się wady wzroku, przestają zezować w następnych kilku miesiącach. Ta nieprawidłowość ustępuje samoistnie w miarę dojrzewania aparatu okołoruchowego.

dr Andrzej Malinowski, pediatra

Film

Zobacz, jak bawić się z niemowlakiem:

Więcej o 8. tygodniu

Czego uczy się niemowlę - 1.-6. miesiąc życia
5 niepokojących zachowań niemowlaka
W którym centylu jest twoje dziecko? (Siatki centylowe online)
Czy twoje dziecko ma alergię? - zrób TEST
8 błędów, które prowadzą do wad zgryzu u dzieci
6 wygodnych pozycji do karmienia butelką

Porozmawiaj o 8. tygodniu

Jakich pieluszek używacie?
Karmię piersią, mam kryzys...
Sprawdzone leki na kolkę


Źródło:
* Penny Warner „Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu”
* Joanna Wilkońska „Pierwszy rok życia dziecka. Poradnik dzień po dniu”
* A.
Eisenberg, H. Murkoff „Pierwszy rok życia dziecka“

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Zima z niemowlakiem

Przygotowania do świąt