temperatura u dziecka
StockAdobe
Zdrowie

Temperatura u dziecka – kiedy mówimy o gorączce?

Podwyższona temperatura u dziecka to jeszcze nie powód do zmartwienia, a jedynie sygnał, że walczy ono z infekcją. To, czy przy wysokiej gorączce udać się do lekarza, zależy od wieku dziecka – konsultacji wymaga temperatura u niemowlęcia powyżej 38,5°C, a u dziecka starszego – 39°C.

Prawidłowa temperatura u dziecka powyżej 2. roku życia wynosi tyle samo co u osoby dorosłej, czyli 36,6-37°C. Temperatura niższa wskazuje na osłabienie organizmu, natomiast wyższa nie zawsze świadczy o gorączce. Mówimy o niej dopiero wtedy, gdy termometr wskazuje wartość wyższą niż 38°C. Między 37,1°C a 38°C jest tzw. stan podgorączkowy. Wówczas obserwujemy dziecko, ale nie stosujemy żadnych leków przeciwgorączkowych. Podajemy je dopiero w momencie, gdy termometr wskaże wartość 38,5°C lub wyższą.
 

Spis treści:

Temperatura u dziecka: normalna, stan podgorączkowy, gorączka

Oto jak powinniśmy odczytywać temperaturę u dzieci:
 

Normalna temperatura stan podgorączkowy gorączka wysoka gorączka
od 36,6°​C do 37°C od 37,1°C do 38°C od 38,1°C do 39°C powyżej 39°C

Z jaką gorączką do szpitala

Do lekarza lub do szpitala trzeba udać się z niemowlęciem, u którego temperatura przekroczyła 38,5°C, a także z dzieckiem (powyżej 1. roku życia), gdy gorączka osiąga 39°C.

Konsultacji wymagają także następujące objawy u gorączkującego malucha:

 • gorączka pojawiła się u dziecka, które nie rozpoczęło jeszcze 4. miesiąca życia,
 • gorączka pojawiła się u dziecka po raz pierwszy lub ma inny niż zwykle przebieg,
 • na skórze malucha pojawiły się małe wylewy podskórne, czerwone plamy, wybroczyny,
 • dziecko jest nadmiernie senne, ma zaburzenia widzenia, ból głowy lub sztywność karku,
 • gdy gorączce towarzyszą: ból brzucha, stolce z krwią lub częste i obfite wymioty,
 • gdy dziecko oddaje mało moczu, ma suche wargi i język, płacze bez łez,
 • gdy dziecko ma szybki, niespokojny oddech,
 • jeżeli gorączka przekroczy 39,5°C i nie spada po podaniu leków przeciwgorączkowych,
 • gdy wystąpią drgawki  –  jeżeli trwają dłużej niż 10 minut trzeba wezwać karetkę pogotowia,  
 • jeżeli gorączka powyżej 38°C utrzymuje się dłużej niż 3 dni.

Zagrożenia związane z gorączką u dziecka

Zbyt wysoka temperatura ciała mocno osłabia organizm dziecka. Jeśli nie zareagujemy w porę na wysoką gorączkę u dziecka, może dojść do poważnych powikłań, takich jak:

Dlatego też zawsze, gdy temperatura u dziecka przekroczy 38,5°C, należy ją obniżać.

Gorączka u niemowlaka

Im dziecko jest mniejsze, tym ryzyko związane z gorączką jest wyższe. Obecnie uważa się, że u niemowląt należy zbijać gorączkę powyżej 38,5°C, nie niższą. W tym celu podaje się paracetamol lub ibuprofen. Paracetamol jest łagodniejszy i bezpieczny nawet dla noworodków, natomiast ibuprofen można podawać niemowlętom powyżej 3. miesiąca życia. Dobrym sposobem na obniżenie temperatury u niemowlaka jest zrobienie mu chłodnego okładu, a najlepiej owinięcie go w zmoczone wcześniej prześcieradło. W takim kokonie dziecko może leżeć ok. 15 minut.

Gorączka u noworodka

Nowo narodzone dziecko nie ma jeszcze dojrzałego układu termoregulacji, dlatego jego temperatura ciała może się bardziej wahać niż u starszych dzieci i osób dorosłych (dziecko rano może budzić się z niską temperaturą, a wieczorem mieć stan podgorączkowy, ale nie powinien być to powód do obaw). Trzeba ją natomiast szczególnie obserwować, ponieważ gdy pojawi się gorączka u takich maluszków, może to być szczególnie niebezpieczne.

Jeśli noworodek ma temperaturę przekraczającą 38,5, nie zwlekaj, tylko udaj się z nim do lekarza (w nocy możesz pojechać na ostry dyżur do szpitala lub wezwać do domu pogotowie). W trakcie oczekiwania na zbadanie noworodka przez lekarza, podaj dziecku lek przeciwgorączkowy na bazie paracetamolu (noworodkom nie można podawać ibuprofenu). Może być w czopkach albo w syropie. Poza tym staraj się nie dopuścić do odwodnienia organizmu, dlatego jak najczęściej podawaj dziecku mleko z piersi lub z butelki.

Noworodek gorączkuje z przegrzania

Maluch w pierwszym miesiącu życia może reagować gorączką w sytuacji, gdy jest za ciepło ubrany. Jeśli więc widzisz, że termometr nie wskazuje prawidłowej temperatury, najpierw sprawdź, czy dziecko nie jest przegrzane i spocone. Zmiana ubranka na cieńsze może pomóc w walce z podwyższoną temperaturą u dziecka. Możesz też wykąpać dziecko w wodzie chłodniejszej od temperatury ciała o pół stopnia. Bądź jednak czujna i ostrożna. Wahania temperatury u noworodka zawsze powinny być konsultowane z pediatrą.

Sposoby na zbicie temperatury u dziecka

Przede wszystkim warto podać malcowi lek przeciwgorączkowy w syropie lub w czopku (te pierwsze bywają skuteczniejsze, ponieważ szybciej działają). Podajemy go zawsze, gdy temperatura ciała przekracza 38,5°C. Może to być np. paracetamol lub ibuprofen.

Poza ty można dodatkowo ochładzać ciało dziecka poprzez:

 • chłodne okłady – w tym celu moczymy np. pieluszkę tetrową w chłodnej wodzie i przykładamy do czoła dziecka,
 • kąpiel w wodzie niższej niż temperatura ciała dziecka – powinna być ona krótka (maksymalnie kilkuminutowa) i w niezbyt zimnej wodzie, żeby dziecko nie doznało szoku termicznego,
 • napar z lipy i maliny – dzięki niemu dziecko wypoci się i temperatura spadnie szybciej. Można podawać je dzieciom powyżej 1. roku życia, gdy termometr wskaże 38-38,5°C. 

Niegroźne przyczyny podwyższonej temperatury u dziecka

Kiedy dziecko ma temperaturę powyżej 37°C, od razu myślimy, że jest chore i głowimy się, gdzie mogło się zarazić wirusem lub bakterią. Ale podwyższona temperatura ciała u dziecka może mieć wiele innych przyczyn, np. takich jak:

 • silne emocje,
 • przemęczenie,
 • przegrzanie organizmu (zwłaszcza u niemowlaków),
 • skoki rozwojowe u niemowląt.


Zobacz też:

Jak mierzyć temperaturę dziecku: przez te 3 błędy wynik jest fałszywy!

Zdrowie
Prawdy i mity o gorączce
Niskiej gorączki nie trzeba obniżać! Gdy niemowlę ma powyżej 38 stopni Celsjusza dzwoń do szpitala! Najlpesza jest zimna kąpiel! Które z tych zdań jest prawdziwe? Które wręcz niebezpiecznym mitem? Sprawdź!

Nieważne, ile razy twoje dziecko chorowało, za każdym razem, gdy niebieski słupek w termometrze zbliża się do 39°C, wpadasz w panikę. Spokojnie, nie denerwuj się: gorączka to znak, że organizm walczy z infekcją. Ale zbyt wysoka jest niebezpieczna. Co robić? Gdy tylko się pojawi, trzeba ją szybko obniżyć PRAWDA i MIT. Wysoką temperaturę u niemowlęcia należy jak najszybciej zbić, ale gdy słupek rtęci pokazuje 38°C u starszego dziecka – nie ma pośpiechu. W takiej temperaturze organizm m.in. produkuje więcej interferonu, który nie pozwala wirusom namnażać się. Jednak jeszcze wyższa gorączka może spowodować dreszcze, bóle mięśni, uczucie ogólnego rozbicia, odwodnienie , a nawet drgawki gorączkowe. Dlatego koniecznie trzeba ją obniżyć! Najlepszy sposób to wykąpać dziecko w chłodnej wodzie PRAWDA. To rzeczywiście najszybszy sposób zbicia gorączki. Woda powinna mieć temperaturę tylko o 2–3°C niższą od ciepłoty ciała. Czyli jeśli malec ma 40°C, woda – 38°C. Skuteczne są też zimne okłady na ciałko. Poleca się je wtedy, gdy maluch ma bardzo wysoką temperaturę lub trzeba poczekać na działanie lekarstwa przeciwgorączkowego. Niestety, tego typu metody powodują spadek gorączki tylko na pewien czas. Często potem konieczne jest podanie leku obniżającego temperaturę. Skuteczniej obniża gorączkę ibuprofen niż paracetamol PRAWDA i MIT. Obydwa lekarstwa mają dużą skuteczność, nieco inne są jednak wskazania do ich podawania. Paracetamol (czyli np. Apap, Panadol Baby, Paracetamol) jest bardzo bezpieczny, nie podrażnia żołądka i trudno go przedawkować. Mogą go dostawać nawet najmłodsze niemowlęta. Działa przeciwgorączkowo oraz przeciwbólowo. Ibuprofen natomiast (czyli np. Nurofen, Ibuprom, Ibufen, Ibum) ma dodatkowo działanie przeciwzapalne, dlatego warto go podawać, gdy maluszek ma infekcję gardła czy uszu, bolą go...

gorączka u niemowląt
Adobe Stock
Zdrowie
Gorączka u niemowląt: przyczyny, jak zbić gorączkę u niemowlaka
Gorączka u niemowląt może być spowodowana wieloma przyczynami – stresem, przeziębieniem, przegrzaniem. Sprawdź, kiedy i jak zbijać gorączkę u niemowląt. Wyjaśniamy także, jakich leków pod żadnym pozorom nie należy podawać dziecku w pierwszym roku życia.

Nie każde podwyższenie temperatury u niemowląt można uznać za gorączkę. O gorączce u niemowląt i małych dzieci mówimy, gdy temperatura jest wyższa niż 38°C (temperatura mierzona w uchu lub w pupie przekroczy 38,5°C). Gdy niemowlę ma 37,5°C – nie jest to gorączka, tylko stan podgorączkowy.  Spis treści: Gorączka u niemowlaka – przyczyny Gorączka u niemowlak – kiedy należy ją zbijać? Co na gorączkę u niemowlaka – jakie leki podawać? Jak zbić gorączkę u niemowlaka – domowe sposoby Gorączka u niemowlaka – przyczyny Gorączka u niemowląt może być spowodowana: infekcją wirusową, infekcją bakteryjną, przegrzaniem, stresem. Ząbkowanie nie powinno wywoływać gorączki, wbrew temu, co przyjęło się uważać. Gorączka przy ząbkowaniu ma zwykle inne przyczyny , niż wyrzynanie się zębów, dlatego jeśli twoje niemowlę ma gorączkę podczas ząbkowania, pokaż je pediatrze! Gorączka u niemowlaka – kiedy należy ją zbijać? Od jakiej temperatury zbijać gorączkę u niemowlaka? Gdy temperatura ciała niemowlęcia przekroczy 38,5°C , musisz ją obniżać. Gorączka u niemowlaka (szczególnie młodszego niż 6 miesięczne, może być niebezpieczna i doprowadzić do: drgawek gorączkowych, odwodnienia organizmu, nadmiernego obciążenia serca i nerek.   Ze względu na różne termometry stosowane przez rodziców do pomiaru temperatury u dzieci, zawsze warto sprawdzić w instrukcji, jaki jest zakres prawidłowej temperatury dla używanego przez nas modelu termometru.    Co na gorączkę u niemowlaka – jakie leki podawać? Jeśli niemowlę ma gorączkę powyżej 38,5°C, podaj  lek przeciwgorączkowy . Kolejne dawki podawaj systematycznie, zachowując odpowiednie odstępy między nimi. W ten sposób...

jak zbić gorączkę u dziecka
AdobeStock
Zdrowie
Jak pomóc dziecku (i sobie) w czasie gorączki?
Gdy maluch cierpi z powodu gorączki, bardzo często traci humor i apetyt. Chciałabyś mu pomóc, ale chwilami sama czujesz się bezsilna – wtedy i ciebie dopada kryzys. Dowiedz się, jak go pokonać i co robić, gdy dziecko ma wysoką temperaturę. Odpowiedź jest prostsza, niż myślisz.

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', 'zZBF1u_2.R_amLYuQpY7JvUIDmYpA8LwP_1JC3ckT0X.P7', 'spcoepmmhw', 'iovpqsaeeikvhtnsrpunpbhtpyne']); Martwisz się, że twoja tryskająca energią pociecha stała się nagle apatyczna? W dodatku ma rozpalone czoło? Spokojnie – gorączka to znak, że organizm dziecka walczy z infekcją. Jednak bardzo wysoka temperatura, która w dodatku utrzymuje się zbyt długi czas, może być niebezpieczna. Dowiedz się, czym ją zbić, a także jak nie dać się kryzysowi, który przychodzi w najmniej oczekiwanym momencie. Gorączka – jak ją obniżyć i kiedy? O gorączce mówimy wtedy, kiedy temperatura ciała wynosi powyżej 38,5°C. Gdy termometr wskazuje 37-38°C – wtedy mamy do czynienia ze stanem podgorączkowym. Natomiast o wysokiej gorączce u dzieci mówimy w przypadku temperatury przekraczającej 39°C. Może ona powodować u niemowlęcia: dreszcze, bóle mięśni, uczucie ogólnego rozbicia, odwodnienie, drgawki gorączkowe. Dlatego trzeba ją szybko obniżyć.   Sposobów na to jest wiele. Kąpiele w zimnej wodzie, okłady z lodem i wietrzenie pomieszczenia – metody te często są stosowane do zbijania gorączki. Nie są one jednak skuteczne, a wręcz mogą stanowić niebezpieczeństwo. Dlaczego? Takie zabiegi przynoszą krótkotrwałe efekty, za to mogą wywołać u dziecka dreszcze i szok termiczny. Zamiast trzymać malucha w chłodnej wodzie, lepiej od razu podać mu odpowiednie leki , które uderzą w źródło problemu – zbiją wysoką gorączkę bez narażania dziecka na niepotrzebny stres. Ewentualnie możesz wykąpać maluszka w wodzie zaledwie o 1 stopień chłodniejszej niż jego temperatura ciała . Nie niższej!  Strażnicy dobrego samopoczucia dziecka W trakcie walki z gorączką najczęściej sięgamy po leki,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj