karmienie butelką
Adobe Stock
Karmienie

Najlepsza pozycja dziecka do karmienia butelką (nie ta na zdjęciu!)

Jeśli karmisz maluszka butelką, musisz wiedzieć, jak je układać. Od tego może zależeć, czy w przyszłości twoje dziecko będzie miało prawidłową postawę.

Spójrz na zdjęcie ilustrujące ten materiał. Co widzisz? Typową pozycję dziecka podczas karmienia butelką przez praworęcznego rodzica: niemowlę ułożone głową w lewą stronę, rodzic podtrzymuje ciałko malucha lewą ręką, a prawą, dominującą, podaje dziecku butelkę. Ciało niemowlęcia jest obrócone lekko w stronę rodzica. Wygląda to niemal identycznie, jak podczas karmienia piersią. W czym więc tkwi problem?

Różnica między karmieniem piersią a butelką

Gdy kobieta karmi piersią, przystawia maluszka na zmianę raz do prawej, a raz do lewej piersi. Dziecko zatem leży raz głową prawą stronę, raz w lewą i na zmianę jest lekko obrócone w prawo i w lewo.

Tymczasem karmienie butelką sprawia, że rodzic najczęściej robi to tak, jak mu wygodnie, czyli trzymając butelkę w dominującej ręce. To sprawia, że dziecko za każdym razem leży zwrócone w tę samą stronę.

Dlaczego takie ułożenie szkodzi?

Choć pozycja dziecka na zdjęciu tytułowym nie jest nieprawidłowa, to jeśli będzie jedyną pozycją, w jakiej rodzice karmią dziecko, może stać się przyczyną późniejszych problemów, np. wad postawy. Z kolei u dziecka, które przyszło na świat z nieprawidłowym napięciem mięśniowym, takie karmienie może pogłębić problem.

Zobacz także: Jak dbać o kręgosłup niemowlęcia

– Bardzo ważne jest wspieranie rozwoju symetrii u niemowlęcia. Już w wieku 3 miesięcy, dzięki wyprostowi kręgosłupa, dziecko uzyskuje tzw. funkcjonalną symetrię. Dzięki niej potrafi symetrycznie i stabilnie leżeć na plecach z uniesionymi nóżkami, a w leżeniu na brzuchu stabilnie opiera się na przedramionach – mówi Klaudia Konarska, fizjoterapeutka zajmująca się niemowlętami i dziećmi, właścicielka Centrum Rehabilitacji Medycznej w Legionowie i dodaje: 

– Jednostronne układanie dziecka do karmienia, ale też w łóżeczku, może tę symetrię zaburzyć. Jej skutkiem jest niestabilna pozycja dziecka w leżeniu na plecach, układanie się tułowia maluszka w kształt litery C, niestabilna pozycja w leżeniu na brzuchu – dziecko ma tendencję do upadania na jedną stronę. Objawem braku symetrii jest też obracanie się z pleców na brzuch wyłącznie przez jedną stronę. W późniejszym rozwoju te zaburzenia mogą prowadzić do wczesnego pojawienia się wad postawy – kręgosłupa, kolan i stóp.

Sprawdź: Zapobieganie wadom postawy u dzieci

Skrzywienia kręgosłupa u dzieci - jak temu zapobiegać

Prawidłowe ułożenie niemowlęcia do karmienia butelką

Najlepiej jest, aby dziecko było ułożone symetrycznie. Można to zrobić na dwa sposoby:

1.  Pozycja na wprost rodzica

Najlepiej sprawdzi się ułożenie niemowlęcia na udach mamy czy taty. Rodzic powinien usiąść na podłodze, opierając plecy o ścianę, albo na kanapie ze stopami opartymi na stoliku. Uda powinny być ułożone pod kątem – im starsze dziecko, tym uda mogą być ustawione bardziej stromo. Dziecko układa się na udach, z głową na kolanach rodzica, a pośladkami w okolicy łonowej mamy czy taty. 

Butelkę podaję się dziecku na wprost tak, aby jego główka była ustawiona na wprost twarzy rodzica. Maluszek może objąć butelkę obiema dłońmi. Dobrym pomysłem jest też objęcie stópkami dziecka butelki. Chodzi o to, by maluch nie odpychał się nóżkami od tułowia rodzica. 

Na rysunku poniżej widzisz pozycję do karmienia kilkumiesięcznego dziecka – uda ustawione są stromo. Młodsze niemowlę trzeba układać na bardziej poziomo ułożonych udach.

04_akademia_butelka_mtj_11.jpg
rys. Piotr Kanarek

2. Pozycja symetryczna bokiem

Można też niemowlę ułożyć w poprzek własnych ud. Jego główka powinna być podparta w zgięciu łokcia rodzica (ani odchylona w tył, ani pochylona do przodu). Biodra i ramiona dziecka powinny być ułożone płasko, a nie skręcone w stronę rodzica. Butelkę trzeba podać na wprost twarzy dziecka, aby nie musiało obracać główki w żadną stronę. Poniżej zobaczysz na zdjęciu tę pozycję.

prawidłowe karmienie butelką
Adobe Stock

fot. Adobe Stock
Warto dziecko kłaść raz głową w prawo, raz w lewo, aby zwracając twarz w stronę rodzica, obracało głowę raz w jedną, raz w drugą stronę.

Zobacz także:
Ból pleców i szyi
Fotolia
Mama
Jak zadbać o kręgosłup, czyli jak pozbyć się bólu pleców?
Bolą cię plecy, drętwieją ci dłonie, czujesz napięcie w mięśniach? To znak, że powinnaś zadbać o swój kręgosłup. Dr Adrian Rymarczyk, ortopeda, traumatolog ze Szpitala Enel-Medu, radzi jak zadbać o higienę kręgosłupa.

Długotrwałe siedzenie w jednej pozycji obciąża kręgosłup , napina mięśnie karku i ramion. Niekorzystnie wpływa również na układ pokarmowy (spowalnia proces trawienia ), układ oddechowy (uniemożliwia oddychanie "pełną piersią", a co za tym redukuje zapasy tlenu w organizmie). W pośredni sposób może się również przyczynić do ucisku nerwu łokciowego (jeśli długotrwale opieramy się łokciami o biurko) lub zespołu cieśni nadgarstka (gdy opieramy nadgarstki).   Warto wiedzieć:   Drętwienie palców - czy to zespół cieśni nadgarstka? O czym warto pamiętać, dbając o kręgosłup? Aby uniknąć dolegliwości bólowych , przede wszystkim trzeba stale zmieniać ułożenie ciała (kilka razy w ciągu godziny wstawać od biurka i wykonywać ćwiczenia rozciągające ) oraz zadbać o prawidłową postawę podczas siedzenia. Podstawą są proste plecy podczas opierania się o blat (utrzymujemy je pod kątem 20-30º, dzięki temu mięśnie pleców są odciążone). Ta pozycja wyklucza korzystanie z oparcia krzesła. Warto zresztą rozważyć zakup poduszki rehabilitacyjnej lub zamienić krzesło na... dużą gumową piłkę . Siedzenie na takiej piłce wymusza ciągłą zmianę postawy i odciąża mięśnie.  Ważne jest również ustawienie głowy (nie powinna przechylać się w żadną stronę) - tutaj kluczowe jest ustawienie monitora komputera na wysokości oczu i w odległości 40 cm od twarzy, dzięki temu unikniemy przykurczu mięśni.  Na biurku powinniśmy opierać jedynie przedramiona, a nie łokcie czy nadgarstki .  Pod nogi warto podłożyć podnóżek, tak by nogi były zgięte pod kątem prostym, dzięki temu unikniemy ucisku na podudziu, a tym samym obrzęków nóg .  Ćwiczenia rozciągające  Rozluźnij napięte mięśnie . W tym celu wstań od biurka, przeciągnij się kilka razy. Pokręć głową - raz w lewo, następnie w prawo, w...

pozycje do porodu
Adobe Stock
O porodzie
Pozycje do porodu: najlepsze pozycje do rodzenia (wertykalna, kuczna, kolankowo-łokciowa i inne)
Pozycje do porodu – te, które są najlepsze dla kobiety – nie pokrywają się z tą, która jest najwygodniejsza dla personelu szpitala, czyli pozycją leżącą. Jednak to rodząca ma prawo decydować, jaka pozycja porodowa będzie dla niej najlepsza. Często wybiera więc pozycję wertykalną lub kolankowo-łokciową.

Inne pozycje do porodu polecane są na pierwszy, a inne na drugi okres porodu. Nie ma wśród nich pozycji leżącej na plecach, którą znamy z filmów i szpitali. Wszystko dlatego, że jest ona najgorszą z możliwych – zamiast kobiecie ułatwiać poród, czyni go komfortowym wyłącznie dla personelu medycznego. Dlatego warto znać różne najlepsze pozycje do rodzenia i wybierać takie, które przynoszą ulgę przyszłej mamie i jednocześnie ułatwiają jej wydanie dziecka na świat. Nie istnieje jedna pozycja do porodu, która odpowiadałaby wszystkim rodzącym, ale daje się zauważyć pewne prawidłowości.  Spis treści: Rodzaje pozycji do porodu Pozycje wertykalne (poród wertykalny)  Pozycja kolankowo-łokciowa do porodu Poród w pozycji leżącej Najlepsze pozycje do porodu: 1 okres Najlepsze pozycje do porodu: 2 okres Zmiany pozycji podczas porodu Rodzaje pozycji do porodu Pozycje do porodu są różne, nie musisz rodzić na leżąco. To, w jakiej pozycji będzie ci wygodnie rodzić, zwykle podpowiada instynkt. Mówią o tym kobiety, które ułożono do porodu tradycyjnie na łóżku. W pewnym momencie pojawiało się odczucie, że jest im bardzo niewygodnie i muszą wstać. Jeśli mogły zmienić pozycję do porodu i np. uklęknąć, skurcze stawały się mniej bolesne, a poród przyspieszał. Dlatego w szkołach rodzenia przyszłe mamy poznają najlepsze pozycje do porodu, które warto wykorzystać w kolejnych etapach narodzin dziecka. Na porodówce zachowuj się więc swobodnie. Nie wstydź się kucać, klękać czy siadać na piłce. Jeśli w pokoju porodowym znajdują się drabinki, materac, stołek porodowy czy piłka, wykorzystaj je, szukając takiej pozycji, w której łatwiej zniesiesz nasilające się skurcze. Ulgę może przynieść kąpiel lub prysznic . Ciepła woda rozluźnia mięśnie, osłabia ból (ale nie u wszystkich kobiet) i...

zgryz
RF
Zdrowie
Karmienie butelką a ładny zgryz
Karmienie to nie tylko zaspokajanie głodu malucha. To czas na budowanie więzi, a także okazja do ćwiczenia... prawidłowego zgryzu!

Karmienie to nie tylko zaspokajanie głodu malucha . To czas na budowanie więzi między mamą a dzieckiem, czas relaksu, także okazja do ćwiczenia... prawidłowego zgryzu! Niezależnie od tego, w jaki sposób karmisz swoje maleństwo, najważniejsza jest... miłość. Ale butelkowe mamy muszą dodatkowo przestrzegać kilku zasad. I nie można z nich zrezygnować na rzecz wygody. Dzięki temu dziecko uniknie wizyty u ortodonty. Karm we właściwej  pozycji Niewiele różni się ona od tej podczas karmienia piersią. Główka dziecka leżącego w pozycji półpionowej powinna spoczywać w zgięciu Twojego ramienia – mniej więcej na wysokości piersi. Takie ułożenie ułatwi malcowi przełykanie, zapobiegnie zakrztuszeniu i umożliwi spłynięcie mleka do dalszych części żołądka. Główka, ramiona i brzuszek maluszka powinny być w jednej linii, aby dziecko nie musiało wyginać się czy obracać w stronę butelki. Po odpowiednim ułożeniu maleństwa włóż mu delikatnie do ust smoczek i pozwól ssać. Stale je obserwuj – jeśli chce odpocząć, zrób krótką przerwę. W trakcie karmienia możesz przełożyć dziecko na drugą rękę (mamy karmiące piersią też tak robią!). Maluch zobaczy świat z innej perspektywy, a Twoja ręka odpocznie. Przez pierwsze miesiące życia dziecka staraj się je karmić sama – dzięki temu będziesz miała z maleństwem lepszy kontakt, wpłynie to na umocnienie waszej więzi. Pamiętaj, że każdy inaczej trzyma maluszka, w inny też sposób okazuje czułość. To ważne! Podając dziecku butelkę, przytulaj je do piersi, pozwól mu poczuć Twój zapach i usłyszeć bicie serca. Jeśli to możliwe, rozepnij bluzkę i pozwól maleństwu poczuć ciepło Twojego ciała. Mów do niego, głaszcz je, postaraj się nawiązać z nim kontakt wzrokowy . I nie odkładaj go do łóżeczka od razu po karmieniu!   Wybierz dobry smoczek Podczas karmienia piersią ruchy języka i...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj