bezdech u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie

Bezdech u dziecka: jak wygląda, przyczyny, objawy

Bezdech u dziecka, czyli dłuższa przerwa w oddychaniu, może mieć różne przyczyny. Taki bezdech potrafi wyglądać przerażająco i czasem niestety może być niebezpieczny. Sprawdź, jakie są jego objawy i co zrobić, gdy dziecko ma bezdech.

Bezdech u dziecka martwi wielu rodziców. To może być niebezpieczny objaw, choć na szczęście zwykle jego powód nie jest tak groźny, jakby się to mogło na pierwszy rzut oka wydawać. Przede wszystkim musisz wiedzieć, co zrobić, gdy dziecko ma bezdech. Ważne jest także poznanie przyczyny bezdechu.

SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej. Co to jest i do kiedy występuje?

Co to jest bezdech u dziecka?

Bezdech to zatrzymanie oddechu na dłuższy czas (ponad 20 sekund). Jeśli przepływ powietrza przez drogi oddechowe ustaje podczas snu, można mówić o tzw. bezdechu sennym. Takie przerwy w oddychaniu mogą się pojawiać u dzieci i dorosłych, i jeżeli są krótkie – trwają mniej niż 20 sekund, nie są groźne. 

Jeśli bezdech pojawia się w ciągu dnia, gdy dziecko nie śpi, podczas przeżywania przez nie silnych emocji (zwykle związanych z płaczem), mówi się o bezdechu afektywnym. Jeśli takie bezdechy się powtarzają, warto poprosić o pomoc lekarza, który skieruje na odpowiednie badania, aby wykluczyć m.in. zaburzenia neurologiczne u dziecka.

 

Akademia Młodych Rodziców
Akademia Młodych Rodziców
Wiemy, że bezpieczeństwo dziecka jest dla Ciebie najważniejsze. A nasi eksperci znają odpowiedzi na wiele Twoich pytań.

 

Bezdech u dziecka – przyczyny

Najczęstsze przyczyny bezdechu sennego u dzieci to:

 • niedojrzałość układu nerwowego i oddechowego (to tzw. bezdechy centralne obserwowane głównie u wcześniaków)
 • nieprawidłowa kontrola oddychania,
 • refluks żołądkowo-przełykowy,
 • zaburzenia neurologiczne,
 • infekcja ośrodkowego układu nerwowego,
 • otyłość,
 • zespół Downa.


W przypadku bezdechu afektywnego zatrzymanie oddychania następuje zwykle pod wpływem:

 • zdenerwowania,
 • strachu,
 • silnego płaczu. 


Uwaga! U dzieci w wieku 3-7 lat najczęściej występuje bezdech obturacyjny związany z utrudnionym przepływem powietrza przez górne drogi oddechowe. Przyczyną bezdechu obturacyjnego zwykle jest:

 • powiększenie migdałków podniebiennych,
 • przerost migdałka gardłowego.

 

Konkurs „Narodziny rodziny”
Konkurs „Narodziny rodziny”
Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy!

 

Jak wygląda bezdech u dziecka?

Upośledzenie oddychania u dzieci podczas snu słusznie budzi niepokój rodziców. Jak wygląda bezdech nocny u dziecka? To długotrwałe (trwające ponad 20 sekund) i nieregularne bezdechy, które mogą powodować u dziecka nawet zmiany zachowania i zaburzenia rozwoju! Wszystko w wyniku niedotlenienia ośrodkowego układu nerwowego. Natomiast bezdech u noworodka lub niemowlaka bywa przyczyną śmierci łóżeczkowej

Najczęstsze objawy bezdechu sennego u dziecka to:

 • chrapanie,
 • niespokojny sen,
 • nerwowość,
 • trudności w nabieraniu powietrza w płuca,
 • przerwy w oddychaniu,
 • kaszel,
 • oddychanie ustami. 


Objawami bezdechu afektywnego (występującego podczas płaczu) u dziecka są: zasinienie skóry, zasinienie błon śluzowych, bladość, drgawki. Napady afektywnego bezdechu u dzieci można podzielić na 3 grupy:

 • Napady blade – stanowią one 19-22% wszystkich napadów afektywnego bezdechu. Bladość pojawia się przed utratą przytomności i utrzymuje w jej trakcie. 
 • Napady siniczne – występują najczęściej i stanowią 54-62%. Rozpoczynają się one zazwyczaj od gwałtownego płaczu, następnie dochodzi do zatrzymania oddechu w fazie wydechu. U dziecka sinieje skóra i błony śluzowe (zwłaszcza usta), zanim dojdzie do utraty świadomości.
 • Napady złożone (czyli inaczej powikłane drgawkami) – to 24% wszystkich napadów afektywnego bezdechu. Dłuższe niedotlenienie mózgu może prowadzić do wystąpienia napadu drgawkowego.  

Bezdech u dziecka – co robić?

Trwający długo (ponad 20 sekund) bezdech u dziecka jest niebezpieczny dla zdrowia i życia, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu sinica i zwiotczenie. Co robić, gdy dziecko ma bezdech?

 • weź dziecko na kolana i obróć buzią do dołu,
 • zdecydowanie, ale nie mocno, potrząśnij dzieckiem,
 • poklep dziecko po plecach,
 • sprawdź drożność dróg oddechowych.
Jeśli nie ma poprawy, wezwij pogotowie i zastosuj sztuczne oddychanie metodą usta-nos-usta - zobacz resuscytacja niemowlaka - FILM.

Bezdech senny u dzieci – leczenie

Bezdech u dziecka można zaobserwować dzięki specjalnym urządzeniom takim jak monitory oddechu przeznaczone do użytku w warunkach domowych (zalecane przede wszystkim rodzicom wcześniaków). Ale u najmłodszych dzieci, noworodków i niemowląt, trzeba niekiedy przeprowadzić badania w szpitalu. Podejrzenie bezdechu u dziecka zawsze trzeba skonsultować z lekarzem – neonatologiem, pediatrą i laryngologiem. Najczęściej leczenie bezdechów polega na podcięciu migdałków podniebiennych lub/i usunięciu migdałka gardłowego. U wcześniaków stosuje się m.in. tlenoterapię.
 

Bezdech u dziecka przy katarze

U starszych dzieci, zatkany nos wymusza oddychanie przez otwarte usta (czemu często towarzyszy charczenie i głośne sapanie). U młodszych dzieci, śluzowa wydzielina, która całkowicie zatyka przewody nosowe, może powodować kilkusekundowe bezdechy nocne. Jeśli dziecko się po nich nie wybudzi, prawdopodobnie usłyszymy chrapanie. 
Aby pomóc dziecku, należy przeciwdziałać zaleganiu wydzieliny w nosie. Udrażniać nos możemy np. sprayem do nosa z wysokoprocentową wodą morską (sól zmniejsza obrzęk, rozrzedza śluz oraz dodatkowo działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo). W przypadku lekkiego kataru możemy podać maluchowi kilka kropel soli fizjologicznej, która działa udrażniająco. 

Koniecznie zadbaj też o to, aby powietrze w pomieszczeniu, w którym śpi twoje dziecko, było dobrze nawilżone, a pokój zawsze przewietrzony. Aby ułatwić małemu dziecku oddychanie podczas kataru, zadbaj też, aby w czasie dnia przebywało w pozycji na brzuszku. W czasie snu najlepiej, gdy główka dziecka będzie ułożona wyżej niż klatka piersiowa. Oba rozwiązania ułatwią odpływ śluzu z przewodów nosowych. 

Zobacz też:

niemowlę
Adobe Stock
Pielęgnacja
Zadbaj o zdrowy sen dziecka (3 proste kroki)
Niezakłócony sen stanowi podstawę nocnego odpoczynku. Poznaj rytuał na dobranoc, który pomoże twojemu dziecku spokojnie zasnąć.

Codzienne aktywności i zdrowy sen to warunki harmonijnego rozwoju. Poznaj trzy etapowy rytuał na dobranoc, który zadba o delikatną skórę maluszka i zrelaksuje go przed zaśnięciem. Dlaczego sen jest tak ważny? Odpowiednia ilość snu jest niezbędna do prawidłowego rozwoju najmłodszych. Im lepiej malec śpi, tym jest większa szansa na to, że będzie miał udany dzień. Jeśli dziecko dobrze śpi w nocy, dłużej pozostaje aktywne i radosne w ciągu dnia. Ale jakość snu jest istotna nie tylko dla rozwoju emocjonalno-społecznego. W czasie nocnego odpoczynku, w mózgu dziecka wydzielany jest hormon wzrostu . W nocy, zwłaszcza tuż po zaśnięciu, kiedy sen jest głęboki, wydziela się go najwięcej. Oprócz tego podczas snu regenerują się mięśnie i narządy wewnętrzne, porządkuje się pamięć oraz informacje, jakie zdobył maluszek w ciągu dnia. Dlatego im więcej godzin prześpi nasza pociecha, tym lepiej. Powinnaś więc zadbać o to, aby maluszek był wyciszony przed snem. Trzy kroki do zdrowego snu dziecka Marka JOHNSON’S kocha dzieci i rozumie korzyści płynące z dobrze przespanej nocy. Dlatego opracowała rytuał na dobranoc o działaniu potwierdzonym klinicznie, który wspiera zdrowy sen maluszka. Nowa linia kosmetyków BEDTIME na dobranoc z kompleksem relaksujących aromatów NATURALCALM pielęgnuje delikatną skórę dziecka, a rytuał w trakcie którego stosuje się te produkty, pozwala dzieciom zasnąć szybciej i spać dłużej*. Poznaj trzy proste kroki, które pomogą ci zadbać o skórę maluszka i zdrowy sen. Krok 1: kąpiel Przed snem, wykąp maluszka w ciepłej wodzie przy użyciu JOHNSON’S Bedtime płynu do kąpieli na dobranoc . Możesz też użyć specjalnego żelu do mycia ciała . Włosy niemowlęcia umyj szamponem z tej samej serii. Dzięki unikalnej formule NO MORE TEARS ® , produkty do kąpieli na dobranoc są łagodne dla oczu, jak czysta woda. Krok2:...

płacz noworodka, niemowlę płacze
Edipresse
Zdrowie
Jak uspokoić niemowlę: 18 sposobów, by szybko uspokoić płaczące niemowlę
Rodzice szukają sposobów, by uspokoić niemowlę, tymczasem najważniejsza jest właściwa reakcja na płacz dziecka. Trzeba reagować na płacz zawsze i bez wyjątku! Proponujemy skuteczne rozwiązania, które pomogą uspokoić płaczące niemowlę i noworodka w histerii.

Każdy rodzic marzy, by wiedzieć, jak szybko uspokoić niemowlę. Warto jednak pamiętać, że płacz niemowlaka to jego sposób na komunikację z mamą i otoczeniem. Sposobów na płacz dziecka jest wiele, najpierw jednak spróbuj się dowiedzieć, dlaczego niemowlę płacze. Niektóre niemowlęta płaczą częściej niż inne – jeśli to przypadek twojego niemowlaka, być może masz w domu High Need Baby, czyli wyjątkowo wymagające dziecko. Podpowiadamy, jak je uspokoić. Spójrz na naszą listę 18 sposobów na płacz noworodka i niemowlęcia  – koniecznie wypróbuj je w domu! 1. Jak uspokoić płaczące niemowlę: noś w chuście Kiedy twoje niemowlę płacze, włóż je do chusty lub nosidełka. W krajach, gdzie dzieci są noszone na plecach lub w chustach, nie następują długie okresy płaczu. Umieszczenie dziecka w nosidełku lub chuście daje efekt spowijania i kołysania równocześnie. Dziecko w chuście czuje twoje ciepło, bicie serca, słyszy twój głos. Poza tym noszenie sprawia dziecku przyjemność. Ważne! Nieprawdą jest, że szybkie reagowanie na płacz noworodka lub niemowlaka i branie dziecka na ręce powoduje jego rozpieszczenie. Specjaliści twierdzą, że kiedy matki szybko reagują na płacz niemowlaka, ich dzieci w przyszłości mniej płaczą. Niemowlęta, którym poświęca się dużo uwagi, często przytula, lepiej się rozwijają, a w przyszłości stają się szczęśliwymi i samodzielnymi ludźmi. 2. Ciasno owiń płaczące niemowlę Gdy dziecko płacze, wymachuje rączkami i nóżkami, co wprawia go w jeszcze większy niepokój. Jeśli je otulisz, poczuje się bezpieczne, bo ciepły „kokon” przypomina łono mamy. 3. Szum uspokaja płaczące niemowlę Monotonne niskie dźwięki przypominają dziecku czas sprzed narodzin, gdy towarzyszyły mu odgłosy pracy jelit oraz szum krwi mamy. Teraz włączaj mu suszarkę, pralkę lub odkurzacz. Uwaga, nie...

śmierć łóżeczkowa
Adobe Stock
Pielęgnacja
Śmierć łóżeczkowa – objawy, przyczyny, ryzyko, statystyki
Śmierć łóżeczkowa to nagła śmierć zdrowego niemowlęcia podczas snu. Najczęściej przydarza się niemowlętom w wieku 2-4 miesięcy. Przyczyny zespołu nagłej śmierci niemowlęcej nie są do końca znane, ale wiadomo, jak można zmniejszyć ryzyko.

Gdy w śnie nocnym umiera zdrowe dziecko w wieku do 12. miesiąca życia, a w wyniku śledztwa i/lub sekcji zwłok nie udaje się ustalić przyczyny zgonu, mówi się o śmierci łóżeczkowej. W USA śmierć łóżeczkowa jest najczęstszą przyczyną zgonu tak małych dzieci. Do dzisiaj nie ustalono, co powoduje śmierć łóżeczkową. Udało się jedynie ustalić czynniki zwiększające ryzyko śmierci niemowlęcia we śnie. Spis treści: Śmierć łóżeczkowa – co to jest? Śmierć łóżeczkowa: do kiedy zagraża dziecku? Ile dzieci umiera na SIDS? Przyczyny nagłej śmierci łóżeczkowej Czynniki ryzyka śmierci łóżeczkowej Jak zapobiegać śmierci łóżeczkowej? Monitor oddechu – czy warto w niego zainwestować? Śmierć łóżeczkowa – co to jest? Śmierć łóżeczkowa to potoczne określenie zespołu nagłej śmierci niemowlęcia, który jest też określany skrótem SIDS   –   od angielskiej nazwy Sudden Infant Death Syndrome. Spa - Akademia Młodych Rodziców SIDS częściej zdarza się u: wcześniaków, dzieci z niską masą urodzeniową, niemowląt płci męskiej, dzieci przechodzących infekcję  w czasie chłodniejszej części roku. Aż w 75 proc. przypadków śmierci łóżeczkowej nie udaje się ustalić jej przyczyny. Za pozostałe zgony odpowiedzialne są infekcje lub wady wrodzone. Szerszym pojęciem niż SIDS jest SUID , czyli nagła niespodziewana śmierć dziecka (Sudden Unexpected Infant Death). SUID obejmuje SIDS i śmierć spowodowaną uduszeniem się dziecka lub asfiksją (niedoborem tlenu w organizmie). Moment, w którym następuje śmierć łóżeczkowa, najczęściej pozostaje niezauważony. Niekiedy udaje się dostrzec pewne objawy, które mogą zapowiadać, że do dojdzie do SIDS, i uchronić przed nim dziecko....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz