Pierwszy dzień szkoły różni się od wszystkich pozostałych – nie ma wtedy zajęć lekcyjnych. Odbywa się za to uroczysty apel, na który wszyscy przychodzą ubrani w stroje galowe. Wyjaśniamy, jak dokładnie przebiega początek roku szkolnego, jak przygotować dziecko na pierwszy dzień szkoły (jest to szczególnie ważne w przypadku pierwszoklasistów), a także, jaki konkretnie strój obowiązuje tego dnia.

Reklama

Spis treści:

Kiedy pierwszy dzień szkoły?

Pierwszy dzień szkoły przypada 4 września, w poniedziałek. Po oficjalnej uroczystości i rozpoczęciu roku dzieci czeka 187 dni nauki w szkole (o 1 dzień więcej niż w ubiegłym roku szkolnym) oraz 179 dni wolnego, na które składają się ferie, weekendy, przerwy świąteczne i oczywiście wakacje. Aby śledzić, kiedy wypadną, warto mieć pod ręką kalendarz roku szkolnego 2023/2024. Nauka zakończy się 22 czerwca 2024 roku.

O której godzinie odbędzie się uroczyste rozpoczęcie roku? To informacja, którą warto sprawdzić w swojej placówce, bo każda szkoła ustala własny harmonogram uroczystości. Najczęściej rozpoczęcie roku szkolnego odbywa się o godzinie 9 rano (może być to jednak godzina 10 lub inna).

Jak przebiega początek roku szkolnego?

Początek roku szkolnego to w większości polskich szkół duże święto, podczas którego organizuje się apel z udziałem wszystkich nauczycieli, rodziców i uczniów. Można spodziewać się uroczystej przemowy dyrekcji szkoły oraz oficjalnego powitania dzieci i ich rodziców po wakacjach.

Zobacz także

W niektórych szkołach w czasie rozpoczęcia roku szkolnego nawiązuje się także do rocznicy wybuchu II wojny światowej i początku kampanii wrześniowej (1 września 1939).

Po części oficjalnej, w której zwykle uczestniczy całe grono pedagogiczne i wszystkie dzieci, poszczególni wychowawcy mogą zaprosić dzieci i rodziców do swoich klas, aby spotkać się i powitać w mniejszym gronie oraz przekazać pierwsze informacje dotyczące organizacji nauki w najbliższych dniach.

Ile trwa rozpoczęcie roku szkolnego? Uczniowie powinny spędzić w szkole maksymalnie dwie godziny.

Jak przygotować dziecko na pierwszy dzień szkoły?

Przygotowanie do rozpoczęcia roku szkolnego może być stresujące, zwłaszcza jeśli dziecko idzie do pierwszej klasy i nie do końca wie, co je czeka. Szykowanie warto zacząć wcześniej, bo dobre przygotowanie ułatwia szybkie oswojenie się z nową sytuacją. W ramach przygotowań możesz:

  • zabrać dziecko na zakupy i razem skompletować wyprawkę szkolną,
  • wspólnie wybrać strój galowy na rozpoczęcie roku szkolnego,
  • przygotować miejsce do nauki w domu – biurko, krzesło, lampkę (niech dziecko ma wpływ na wybór akcesoriów),
  • zapowiedzieć huczne świętowanie początku roku szkolnego (zaplanować np. wyjście na lody, wizytę w parku trampolin lub wesołym miasteczku itp.) – dziecko będzie z niecierpliwością czekać na ten dzień, a potem miło go wspominać,
  • w przypadku pierwszoklasisty – wybrać się na wycieczkę do szkoły i oswoić dziecko z nowym miejscem.

Odpowiednio wcześnie przygotuj dziecko do nowego, szkolnego rytmu. Co najmniej tydzień przed początkiem roku szkolnego zacznij stopniowo kłaść dziecko wcześniej do łóżka oraz szybciej budzić je rano. Dzięki temu 1 września nie przeżyje szoku związanego z wczesną pobudką i nie będzie nadmiernie zmęczone.

By osłodzić dziecku pierwszy dzień w szkole uczniom rozpoczynającym pierwszą klasę, bliscy chętnie przygotowują dla niego rożek wypełniony słodyczami, tzw. tytę pierwszoklasisty.

Pierwszy dzień szkoły – jak się ubrać?

Podczas inauguracji roku szkolnego obowiązuje strój galowy, który jest wymagany w szkołach na specjalne okazje.

Każda szkoła może mieć nieco inne wymagania dotyczące stroju, jednak zazwyczaj jest to:

  • dla dziewczynki – granatowa lub czarna spódniczka (ewentualnie spodnie) i jasna bluzka (najlepiej biała), zamiast spódnicy lub spodni dziewczynka może założyć również ciemną sukienkę,
  • dla chłopca – granatowe lub czarne spodnie (lub garnitur) i jasna koszula (najlepiej biała).

Strój na pierwszy dzień szkoły powinien być w stonowanym kolorze, bez ekstrawaganckich dodatków (ćwieków, dziur, oryginalnych naszywek, dużej biżuterii).

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama