Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Szkoła w Chmurze jest formą edukacji pozaszkolnej. Kto może podjąć naukę w domu? Każde dziecko w wieku 6-18 lat, które jest objęte obowiązkiem szkolnym. Mimo że dzieci w ramach edukacji domowej realizują ten sam program nauczania, to taka forma nauczania jest nadal niedoceniana.
Coraz więcej rodziców jest niezadowolonych z obecnego modelu edukacji i poszukuje alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich jest edukacja pozaszkolna: Szkoła w Chmurze. Sprawdź, czy Szkoła w Chmurze jest płatna, a także jak wygląda w niej nauka i jak wyglądają egzaminy.
Szkoła w Chmurze: na czym polega?
Szkoła w Chmurze jest formą edukacji domowej, w której zajęcia odbywają się za pomocą platformy online. Uczniowie i uczennice nie chodzą do szkoły, nie mają sprawdzianów, zadań domowych, czy innych obowiązkowych zajęć. Nauka w Szkole w Chmurze polega na samodzielnej realizacji programu nauczania (testy interaktywne, zadania otwarte) przy wsparciu nauczycieli, a jedynym obowiązkiem szkolnym jest zdanie egzaminów klasyfikacyjnych z przedmiotów obowiązkowych. Taka forma edukacji w całości realizuje podstawę programową MEiN. Każda osoba podejmująca się nauki w tej formie nauczania domowego otrzymuje świadectwo szkolne – takie samo jak uczniowie realizujący tradycyjny model nauki.
Szkoła w Chmurze jest dostosowana także dla uczniów i uczennic z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
Czy Szkoła w Chmurze jest legalna?
Tak, zgodnie z ustawą Prawo oświatowe i rozporządzeniem w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych polskie prawo umożliwia prowadzenie edukacji domowej. Szkoła w Chmurze jest niepubliczną szkołą finansowaną z subwencji ministerialnych.
Szkoła w Chmurze: jak wyglądają egzaminy?
Zgodnie z polskim prawem raz w roku każdy uczeń i uczennica objęci edukacją pozaszkolną muszą podejść do egzaminu klasyfikującego. Odbywa się on w formie ustnej i pisemnej przed komisją, którą powołuje osoba pełniąca funkcję dyrektora. Termin egzaminu ustala się indywidualnie z uczniem lub rodzicami, w zależności od wieku dziecka.
Osoby podejmujące edukację domową nie zajdą egzaminów z:
- techniki,
- muzyki,
- plastyki,
- WF.
Nie wystawia się również oceny z zachowania.
Co ważne, świadectwo szkolne, jak i program nauczania uprawniają do zdawania państwowych egzaminów, np. egzaminu ósmoklasisty.
Ile kosztuje Szkoła w Chmurze?
Szkoła w Chmurze jest bezpłatna. Ta forma edukacji domowej jest finansowana z dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Zobacz także: