wyprawka do drugiej klasy podstawowej
Adobe Stock
Zakupy

Wyprawka do drugiej klasy szkoły podstawowej: lista potrzebnych rzeczy

Wyprawka do drugiej klasy tylko trochę różni się od wyprawki, którą kompletowaliście rok wcześniej. Dziecko już w miarę sprawnie pisze, nie będzie więc potrzebować zeszytów w trzy linie. Zacznie się za to intensywnie uczyć ortografii i gry na flecie, a to wymaga zakupu dodatkowych akcesoriów. Co z podręcznikami w wyprawce do drugiej klasy?

Wyprawka do drugiej klasy szkoły podstawowej to poważne zadanie i dość spory wydatek dla rodziców. Potrzebny będzie komplet zeszytów, wyprawka plastyczna, strój sportowy i kapcie. Warto skorzystać z gotowej listy, by wyprawka dla drugoklasisty była kompletna.

Co sądzisz o 300 zł na wyprawkę szkolną? [SONDA ULICZNA]

Wyprawka do drugiej klasy

Przygotowania wyprawki dla drugoklasisty zacznij od przejrzenia rzeczy z poprzedniego roku – część z nich nadal będzie potrzebna, nie warto więc wydawać pieniędzy na nowości. A oszczędność się opłaci! Oprócz podstawowych przyborów szkolnych, ubrań i butów rodzice muszą bowiem kupić także podręczniki dla drugoklasisty do przedmiotów dodatkowych (np. drugiego języka obcego). Państwo płaci jedynie za podręczniki do przedmiotów obowiązkowych z zakresu kształcenia ogólnego.

Co jest potrzebne dla drugoklasisty?

W wyprawce do drugiej klasy nie będzie zbyt wiele nowości – większość przyborów szkolnych już znacie, bo kupowaliście je w ramach wyprawki do pierwszej klasy. W niektóre akcesoria warto jednak zainwestować i kupić nowe komplety.

Zeszyty dla drugoklasisty

Dziecko nie potrzebuje już zeszytów w trzy linie, które sprawdzały się do nauki pisania w pierwszej klasie. Do wyprawki kup zatem:

 • zeszyty w jedną linię do języka polskiego;
 • zeszyty w kratkę do pozostałych przedmiotów + brudnopis;
 • zeszyt w pięciolinię do muzyki.

Przybory do pisania dla drugoklasisty

Na początku drugiej klasy dobrze zaopatrzyć dziecko w nowe komplety przyborów szkolnych: do pisania, rysowania i wycinania:

 • długopisy;
 • 2 ołówki;
 • linijka;
 • temperówka;
 • gumka;
 • klej w sztyfcie;
 • nożyczki.


Wszystkie przybory szkolne zapakuj w poręczny piórnik. Być może model z pierwszej klasy nadal nadaje się do użytku? Sprawdź też stan nożyczek, linijki i innych artykułów, których dziecko używało w pierwszej klasie. Możliwe, że na zakupach dla drugoklasisty będzie można trochę zaoszczędzić.

Wyprawka plastyczna dla drugoklasisty

Dziecku w drugiej klasie znów będą potrzebne bloki, kolorowe papiery i farby. Poszukaj gotowych zestawów plastycznych do wyprawki szkolnej – to oszczędność czasu i pieniędzy. Dobrze mieć w domu zapas wszystkich niezbędnych przyborów, najlepiej więc kup:

 • 2 bloki rysunkowe;
 • 1 blok techniczny;
 • 2 kolorowe bloki techniczne;
 • 2 zeszyty papierów kolorowych;
 • farby plakatowe i pędzle;
 • kredki świecowe;
 • plastelinę.

Plecak do drugiej klasy

Po doświadczeniach z pierwszej klasy na pewno wiesz, czy zakup plecaka szkolnego był trafionym wyborem. Jeśli dziecku było wygodnie go nosić, plecak był dobrze dopasowany, a szelki dało się wyregulować, prawdopodobnie nie będzie trzeba go wymieniać. Koniecznie sprawdź jednak, czy dziecko nie wyrosło z plecaka lub tornistra (np. czy rozstaw szelek jest odpowiedni), i w razie potrzeby kup nowy. Dobry plecak to najlepsza profilaktyka wad postawy! 

Kapcie dla drugoklasisty

Dla drugoklasisty na pewno trzeba będzie kupić nowe kapcie w odpowiednim rozmiarze. Jeśli zeszłoroczny model się sprawdził, kup obuwie tej samej marki. Kapcie do szkoły muszą mieć elastyczną podeszwę, sztywny zapiętek, szerokie noski. Dobrze, jeśli będą mieć białą podeszwę i proste w obsłudze zapięcie.

Strój gimnastyczny dla drugoklasisty

Strój sportowy powinien mieć dopasowany rozmiar i spełniać wymogi szkoły. Zazwyczaj wystarczą krótkie spodenki i koszulka oraz sportowe buty (np. trampki). Niektóre szkoły zalecają stroje w wybranym kolorze albo z logiem placówki.

Co jeszcze kupić do wyprawki dla drugoklasisty?

Być może dziecku w drugiej klasie przyda się także:

 • nowa, pojemna śniadaniówka;
 • nowy worek na kapcie i strój sportowy;
 • słowniczek ortograficzny;
 • flet.


Zobacz też:

rodzice niezadowoleni z czwórek na świadectwach
Adobe Stock
Aktualności
Rodzice niezadowoleni ze świadectw szkolnych: czwórki to za mało!
Dla niektórych rodziców stopnie na świadectwach są ważniejsze od dziecka. Pasje, samopoczucie i samoocena zestresowanych uczniów są dla nich niczym, liczy się średnia i czerwony pasek. W dodatku sposób, w jaki upokarzają własne dzieci, jest karygodny!

Nie chodzi wcale o rodziców, których dzieci nie zdały do następnej klasy albo lekceważyły naukę i w efekcie na zakończenie roku otrzymały świadectwa z dwójami. Choć i tacy powinni raczej dziecku pomóc niż upokarzać! Tym razem mowa jednak o rodzicach, których dzieci mogą pochwalić się dobrymi ocenami, ale które nie uzyskały wystarczająco wysokiej średniej na czerwony pasek. Dlaczego rodzice ich nie doceniają? Rodzice upokarzają dzieci: czwórki na świadectwie to dla nich za mało! O fatalnych reakcjach rodziców na świadectwa szkolne doniósł Michał Zawadka, profesjonalny mówca motywacyjny i ekspert od wychowania. W mediach społecznościowych podzielił się szokującymi wiadomościami, jakie dostaje ostatnio od dzieci. Uczniowie skarżą się na nierealne oczekiwania, domowy terror i upokorzenia, jakie spotykają ich ze strony niezadowolonych rodziców. Niektóre dzieci wręcz boją się wracać do domu!  „Mówią, że jak nie będę mieć 4,75, to mogę się nie pokazywać i że jestem zerem”. „Mam jedną tróję, większość czwórek, dwie piątki. (...) Straciłem przyjaciela, rok siedziałem w domu, dziś kończę szkołę. Rodzice mówią, że jestem zerem. Nienawidzę ich”. „Właśnie usłyszałam od matki, że się mnie wstydzi. Że to, co jej zrobiłam tym świadectwem, to świństwo i jak ona się rodzinie i znajomym pokaże. (...) Mam średnią 4,2, czy faktycznie jestem nikim?” – to tylko niektóre z dramatycznych wiadomości od przerażonych i załamanych dzieci, którym rodzice niszczą samoocenę (nie mówiąc o więzi i zaufaniu, które raczej trudno będzie odbudować). Michał Zawadka przyznał, że serce mu pęka, i zaapelował do rodziców, by przestali traktować dzieci przedmiotowo, jak tabelki do wypełnienia odpowiednimi cyferkami.  „Kiedy zrozumiemy, że ten system oceniania jest złem! Kiedy zrozumiemy, że nasze dzieci to...

nauka zdalna od września
Adobe Stock
Aktualności
Co ze szkołami we wrześniu? Możliwy powrót do nauki zdalnej!
Bardzo możliwe, że nowy rok szkolny uczniowie rozpoczną... w domach. Ministerstwo edukacji nie wyklucza powrotu do nauki zdalnej bądź hybrydowej. A wszystko przez wyjątkowo zaraźliwą odmianę koronawirusa oraz zapowiedzi strajku nauczycieli.

Część uczniów zdążyła już pewnie zapomnieć o nauce zdalnej, ale niewykluczone, że od września ten koszmar zacznie się na nowo. Do Polski dotarł już niezwykle zaraźliwy wariant indyjski koronawirusa – to on może wywołać czwartą falę zakażeń i zmusić rząd do zamknięcia szkół. Od września znów nauka zdalna? Mogłoby się wydawać, że po przejściu trzeciej fali zakażeń koronawirusem oraz akcji masowych szczepień Polaków pandemia dobiega końca. Okazuje się, że to płonne nadzieje. W Polsce odnotowano już kilkadziesiąt zakażeń indyjską odmianą koronawirusa, która jest najbardziej zaraźliwa ze wszystkich znanych do tej pory. Co więcej, tzw. wariant Delta znacznie częściej atakuje dzieci w wieku 5-12 lat. Czy dla uczniów oznacza to powrót do nauki zdalnej? To realny scenariusz, gdyby nastąpił niepokojąco wysoki wzrost zakażeń mutacją Delta. Nie ma wówczas co liczyć na to, że pomogą szczepienia dzieci na Covid-19 . „Będziemy proponować rozpoczęcie roku w trybie hybrydowym, aby całkowicie nie przechodzić do nauki stacjonarnej. Ale na razie takiego zagrożenia nie ma” – powiedział minister edukacji, Przemysław Czarnek, w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Wirus DELTA dalej mutuje, w Indiach wykryto kolejny wariant DELTA PLUS - kierunek zmian to dalsze zwiększenie zakaźnosci i szybszy rozwój choroby, z uszkodzeniem płuc. Konieczna szczelna ochrona granic, testowanie chorych i przyspieszenie szczepień, przygotowanie do kolejnej fali https://t.co/MqUdy136vf — Pawel Grzesiowski (@grzesiowski_p) June 22, 2021 Jakby tego było mało, we wrześniu może się rozpocząć strajk nauczycieli. Związek Nauczycielstwa Polskiego jak na razie bezskutecznie domaga się od Ministerstwa Edukacji rezygnacji z wprowadzenia zmian w prawie oświatowym. Chodzi m.in. o planowane poszerzenie kompetencji kuratorów oświaty....

podanie do szkoły
Adobe Stock
Wychowanie
Jak napisać podanie – do szkoły lub innej instytucji [WZÓR]
Podanie to pismo, w którym zwracamy się z konkretną prośbą do danej instytucji. Uczniowie piszą podanie o przyjęcie do szkoły, rodzice mogą pisać podanie o przeniesienie ucznia do innej klasy. Sprawdź, jak poprawnie napisać podanie.

Podanie jest pismem urzędowym, w którym zwracamy się z jakąś prośbą. Powinno zawierać konkretne elementy umieszczone w odpowiednim miejscu. Pisząc podanie, należy zadbać o aspekty estetyczne – kartka (formatu A4) nie może być pomięta, zniszczona, a pismo powinno być staranne i wyraźne. Wygląd podania świadczy nie tylko o nas, ale również o naszym stosunku do adresata.  Jak napisać podanie? Oto instrukcja, w jaki sposób napisać podanie do szkoły lub innej instytucji:  W prawym górnym rogu kartki zapisz miejscowość i datę (dzień, miesiąc, rok) złożenia podania. Na górze po lewej stronie umieść dane osobowe osoby piszącej podanie: imię i nazwisko, adres zamieszkania i numer telefonu. Poniżej danych osobowych, po prawej stronie kartki wpisz dane osoby lub instytucji, do której kierujesz podanie. Poniżej danych adresata, na środku kartki umieść tytuł. Może on ograniczać się jedynie do słowa „Podanie” lub być bardziej doprecyzowany, np. „Podanie o przeniesienie do innej klasy”. Kolejnym punktem jest treść właściwa, czyli prośba napisana w prosty i zwięzły sposób. Jeśli jest to konieczne, możesz dodać uzasadnienie prośby, poprzedzając je słowami: „Swoją prośbę motywuję…”. Na samym dole po prawej stronie złóż swój podpis. Jeżeli do podania chcesz dołączyć jakieś dokumenty – po lewej stronie dopisz spis załączników. Pisząc podanie, nie można zapominać o formach grzecznościowych używanych w korespondencji. Do danej osoby należy zwracać się „Szanowna Pani/ Szanowny Panie”, a podanie zakończyć słowami „Z wyrazami szacunku”, „Z poważaniem". Wzór podania Możesz też skorzystać z przygotowanego przez nas gotowego wzoru podania. Wystarczy kliknąć w zdjęcie i pobrać dokument, a...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj