rozgrzewka na wf
Adobe Stock
Gry i zabawy

Rozgrzewka na WF – zasady, ćwiczenia w punktach

Rozgrzewka na WF jest często opracowywana przez uczniów na ocenę. I choć nie jest to trudne zadanie, aby przygotować dobrą rozgrzewkę na WF, trzeba kierować się konkretnymi zasadami. Podajemy je w punktach wraz z przykładem rozgrzewki na 6.

Rozgrzewka na WF musi być rozgrzewką ogólnorozwojową, czyli musi wszechstronnie przygotować do wysiłku całe ciało. Powinna zatem zawierać ćwiczenia przyspieszające tętno, podnoszące temperaturę mięśni, zwiększające zakresy ruchu w stawach i szykujące mięśnie do wykonywania różnego typu ćwiczeń (siłowych, szybkościowych, wytrzymałościowych, rozciągania).

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Dobra rozgrzewka na WF

Czas trwania rozgrzewki powinien wynosić od 10 do 25 minut. Najczęściej jest to ok. 15 minut. Jeśli nauczyciel nie określi, że rozgrzewka ma trwać ok. 10 czy 20 minut, najlepiej jest ułożyć taką, która trwa właśnie ok. 15 minut.

Etap 1. rozgrzewki to pobudzanie krążenia krwi. W tym celu stosuje się najczęściej marsz, a następnie przejście do truchtu, bieg w różnym tempie oraz różne ćwiczenia wykonywanie podczas biegu.
Etap 2. dobrej rozgrzewki to ćwiczenia tzw. stacjonarne, czyli wykonywane w miejscu. Najczęściej na tym etapie stosuje się ćwiczenia poprawiające ruchomość w stawach (rozgrzewające stawy).
Etap 3. rozgrzewki to dynamiczne ćwiczenia rozciągające, które przygotują do wysiłku mięśnie i ich ścięgna.

Wszystkie te etapy mają na celu przygotowanie ciała do większego wysiłku, a także zapobieganie kontuzjom. Różne propozycje zadań ruchowych znajdziesz w materiale: Ćwiczenia dla dzieci. Możesz niektóre z nich zawrzeć w swojej rozgrzewce na WF.

Rozgrzewka na WF na 6

Poniżej rozgrzewka na WF opisana w punktach. To gotowy zestaw ćwiczeń. Można go wykorzystać albo zmodyfikować po swojemu, pamiętając o odpowiedniej kolejności ćwiczeń: najpierw pobudzanie krążenia, później rozgrzewanie stawów, na końcu rozciąganie dynamiczne.

Etap 1 – ok. 6 minut

 • 2 minuty marszu – zacznij od spokojnego tempa marszu i co 30 sekund zwiększaj tempo tak, aby przez ostatnie 30 sekund maszerować szybkim tempem.
 • 1 minuta zwykły trucht.
 • 1 minuta – bieg przeplatanką: biegnąc bokiem z rękami rozłożonymi do boków, noga dalsza od kierunku ruchu raz stawiana jest przed, a raz za nogą bliższą kierunkowi ruchu. Po 30 sekundach robisz w tył zwrot i powtarzasz przeplatankę, poruszając się tym razem tak, aby druga noga była teraz nogą bliższą kierunkowi ruchu.
 • 1 minuta bieg z sięganiem raz prawą, raz lewą dłonią do podłoża na sygnał, co 10 sekund. Aby sięgnąć do podłoża, trzeba ugiąć nogi i pochylić tułów do boku.
 • 3 razy przejście od marszu do sprintu poprzez stałe zwiększanie prędkości do 90 proc. prędkości maksymalnej.


Etap 2 – ok. 6 minut

 • 30 sekund – skłony głowy na boki oraz w przód stojąc z barkami ustawionymi nisko.
 • 30 sekund – obszerne krążenia bioder stojąc: 15 s w jedną i 15 s w drugą stronę.
 • 30 sekund – przysiady z wyjściem do wspięcia na palce i unoszeniem ramion przodem nad głowę.
 • 30 sekund – skrętoskłony tułowia (dość szeroki rozkrok, prosty tułów pochylony w przód, ale kręgosłup prosty, ramiona wyciągnięte na boki. Podczas skręcania tułowia sięgaj ręką do przeciwnej nogi).
 • 1 minuta – przechodzenie od pozycji stojącej do podporu przodem i z powrotem przy maksymalnie wyprostowanych nogach.
 • 1 minuta – kaczy marsz: maszerowanie do przodu w głębokim przysiadzie.
 • 2 minuty – obszerne wypady na jedną i drugą nogą: w przód, w tył, do boków – po 30 s w każdą stronę.


Etap 3 – ok. 3 minuty

 • 1 minuta – wymachy ramion stojąc: 30 sekund naprzemiennie w górę i w dół, 30 sekund równolegle do podłogi – w tył i w przód.
 • 1 minuta – powolne skłony tułowia w przód i w tył oraz do boków.
 • 1 minuta – skip C: trucht z uderzaniem piętami o pośladki.


Chociaż powyżej jest gotowy zestaw ćwiczeń na ogólnorozwojową rozgrzewkę na 6, to dopiero połowa drogi do maksymalnej oceny. Żeby dostać 6, rozgrzewkę trzeba przeprowadzić, czyli kontrolować upływ czasu i prawidłowo demonstrować ćwiczenia. Dlatego do rozgrzewki warto wybierać takie ćwiczenia, które umie się poprawnie zademonstrować. To może okazać się najtrudniejsze zadanie.

W kontrolowaniu czasu pomoże aplikacja na telefon, w której ustawia się, żeby pojawiał się sygnał dźwiękowy co wyznaczony czas – zwykle są to aplikacje do interwałów, ale muszą mieć funkcję dowolnego ustawiania czasu trwania poszczególnych części. Jeśli nauczyciel pozwoli korzystać z notatek, kolejność ćwiczeń można mieć spisaną, ale z pewnością lepsze wrażenie zrobi, gdy uczeń „z głowy” będzie polecał grupie wykonywanie ćwiczeń w odpowiedniej kolejności.

Sprawdź też:

strój galowy
Adobe Stock
Aktualności
Strój galowy – co może założyć dziecko na uroczystości szkolne?
Strój galowy wymagany jest w szkołach na specjalne okazje i w wielu domach budzi wątpliwości, jak dokładnie powinien wyglądać. Czy dziewczynka może założyć spodnie lub sukienkę, czy koniecznie musi mieć rajstopy lub podkolanówki? Jak na galowo powinien być ubrany chłopiec, czy dopuszczalne są czarne dżinsy z dziurami i sportowe buty? Oto uniwersalne zasady.

Strój galowy obowiązuje na rozpoczęciu i zakończeniu roku szkolnego, podczas egzaminów, ale także na odświętnych apelach, np. z okazji 3 maja lub 11 listopada. W statucie każdej szkoły znajduje się zapis informujący o tym, jaki strój uznawany jest za galowy. Warto to sprawdzić, bo każda szkoła może mieć nieco inne wymagania. Poniżej podajemy uniwersalne zasady ubierania się na specjalne okazje znajdujące się w  kalendarzu roku szkolnego .  Jak wygląda strój galowy dla dziewczynki? Na specjalne okazje w szkole dziewczynki mogą założyć granatową lub czarną spódnicę albo spodnie i jasną bluzkę, najlepiej białą. Akceptowane są też sukienki. Buty powinny być płaskie lub na małym obcasiku. W upalne dni do spódnicy nie trzeba zakładać rajstop. Strój galowy dla dziewczynki: spódnica – najlepiej nie krótsza niż 5 cm nad kolana, nie dżinsowa. Może być jednobarwna lub z drobnym wzorem. bluzka – najlepiej biała, nieprześwitująca, zakrywająca plecy, brzuch i biodra. Nie powinna mieć głębokiego dekoltu. Może mieć długi lub krótki rękaw. Dozwolone są też bluzki, także koszulowe, w jasnych kolorach beżu, écru, różu. spodnie – z długimi nogawkami, czarne lub granatowe, ale lepiej nie dżinsowe. Nie powinny mieć dziur, ćwieków, krzykliwych aplikacji. buty – najlepiej z zakrytymi palcami, na płaskiej podeszwie lub małym obcasie. W praktyce jednak dozwolone są także buty na platformie czy koturnie, a także sandałki, zwłaszcza w upalny dzień. rajstopy/podkolanówki – białe, cieliste, granatowe, czarne; w upalne dni nie trzeba ich zakładać. Dziewczynki w ramach stroju galowego mogą również założyć garsonkę,  nazywaną także kostiumem, czyli komplet złożony ze spódnicy lub spodni i marynarki uzupełnionych jasną, najlepiej białą bluzką. Garsonka może być w dowolnym ciemnym kolorze:...

co zrobić, żeby nie iść do szkoły
Adobe Stock
Wychowanie
Co zrobić, aby nie iść do szkoły? Na te wymówki stosowane przez uczniów zwróć uwagę: mogą być niebezpieczne!
Uczniowie często kombinują, co zrobić, aby nie iść do szkoły. Potrafią przy tym zastosować niebezpieczne dla zdrowia sposoby, które mogą się dla nich źle skończyć. Sprawdź, co robią dzieci, żeby zachorować albo udawać chorobę i zostać w domu. Nie daj się nabrać! Jeśli dziecko chce zostać w domu, zamiast iść do szkoły, koniecznie z nim porozmawiaj, by poznać powody.

Wystarczy nieprzygotowanie do sprawdzianu albo nieodrobiona praca domowa, aby dziecko zaczęło myśleć nad tym, co zrobić, żeby nie iść do szkoły. Jeśli uczeń ma rozsądnych rodziców, którzy ufają dziecku, a dziecko im, najczęściej wystarczy szczera rozmowa. Jeśli dziecko rzadko zawala naukę, gdy przyjdzie i powie wprost, że nie chce iść dzisiaj czy nazajutrz do szkoły, rodzice mu na to pozwolą, o ile sytuacja nie powtarza się za często. Zdarza się jednak, że ze strachu przed surowymi rodzicami dzieci są w stanie zastosować nawet najdziwniejsze metody symulowania choroby. Poznaj je i w razie pojawienia się podejrzeń spytaj wprost, czy gorączka u dziecka , rozwolnienie czy inne dolegliwości nie są skutkiem jednej z nich. Jak nie iść do szkoły – najczęstsze wymówki Niektóre dzieci są skłonne wypróbować wszystkiego, co da im szansę na wywołanie objawów choroby. O ile część z nich nie jest zbyt groźna, o tyle część „sprawdzonych” wymówek uczniów naprawdę niesie ze sobą zagrożenie dla zdrowia :   Jedzenie surowych rzeczy – może wywołać gorączkę, bóle brzucha i biegunkę. Chodzenie zimą po dworze lub siedzenie przy otwartym oknie z mokrą głową – może wywołać gorączkę, zapalenie zatok, a w skrajnym przypadku – zapalenie opon mózgowych. Maczanie termometru w szklance gorącej herbaty – zwykłe oszustwo, bez skutków ubocznych. Rozgrzewanie termometru na grzejniku – znowu oszustwo i na szczęście brak skutków ubocznych. Nacieranie policzków i czoła, udawanie braku apetytu, wywoływanie kaszlu, pocieranie oczu + solidny dodatek dobrego aktorstwa – ma na celu stworzenie pozorów początków choroby. Symulowanie objawów COVID-19. Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko celowo zjadło lub wypiło coś, co spowodowało dolegliwości, koniecznie z nim spokojnie i szczerze porozmawiaj....

dni wolne od szkoły 2021
Adobe Stock
Aktualności
Dni wolne od szkoły 2022: kalendarz ferii, świąt i wakacji
Podajemy ważne daty dotyczące organizacji roku szkolnego oraz terminy ferii i dni wolnych od nauki. Dzięki temu łatwiej zaplanujesz wyjazdy i wypady weekendowe. Sprawdź, kiedy wypada wolne od szkoły w 2022 roku.

Kiedy uczniowie zostaną zwolnieni z obowiązku szkolnego, kiedy wypadają najbliższe dni wolne, a kiedy ferie? Oto kalendarz dni wolnych od nauki w 2022 roku.  Spis treści: Dni wolne od szkoły 2022: majówka, Boże Ciało i inne święta Dni wolne: egzamin ósmoklasisty w 2022 roku Dni wolne: matury w 2022 roku Wakacje 2022 – kiedy zaczyna się wolne? Dni wolne od pracy w 2022 roku Dni wolne od szkoły 2022 Wolne dni od nauki związane ze świętami, które mają jeszcze przed sobą uczniowie w 2022 roku: 2 maja 2022, poniedziałek – majówka (w większości szkół tego dnia jest wolne),  3 maja 2022, wtorek – majówka: Święto Narodowe Trzeciego Maja,  16 czerwca 2022, czwartek – Boże Ciało, 1 listopada 2022, wtorek – uroczystość Wszystkich Świętych 11 listopada 2022, piątek – Święto Niepodległości 23-31 grudnia 2022 – przerwa świąteczna na Boże Narodzenie. Dni wolne w związku z egzaminem ósmoklasisty 2022 Wielu uczniów zastanawia się, czy podczas egzaminu ósmoklasisty 2022 jest wolne w szkole. Tak, młodsze dzieci będą miały wtedy wolne od zajęć . Egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2021/2022 będzie przeprowadzony w dniach 24-26 maja: 24 maja – egzamin z języka polskiego, 25 maja – egzamin z matematyki, 26 maja – egzamin z języka obcego nowożytnego. Dni wolne: matury 2022 Czy podczas matur 2022 jest wolne w szkole? Owszem, uczniowie szkół ponadpodstawowych nie będą mieć w tym czasie zajęć lekcyjnych. Oznacza to dla nich kilka dni przerwy w nauce. Dotyczy to jednak tylko terminów podstawowych egzaminów maturalnych, czyli 4-6 maja . W niektórych szkołach może to wyglądać nieco inaczej, ponieważ dyrektorzy mogą wykorzystać...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj