Rozpoczęcie nauki w szkole średniej to nowy etap w edukacji każdej młodej osoby. Nowe środowisko, nowi nauczyciele, a co się z tym wiąże – nowe zasady. To wszystko może sprawić, że pojawiają się liczne wątpliwości związane z nową szkołą. Jednym z takich zagadnień są zeszyty do liceum: jakie wybrać i czym się kierować, kompletując wyprawkę do liceum?

Reklama

Spis treści:

Jakie zeszyty kupić do szkoły średniej?

W sklepach jest dostępny szeroki wybór zeszytów do liceum czy szkoły podstawowej. Jednak wybierając odpowiednie zeszyty do szkoły średniej, nie powinno się kierować jedynie wyglądem okładki. Warto zastanowić się nie tylko nad liczbą stron, ale także nad wagą zeszytu.

Zeszyty w twardej okładce wydają się kuszącą opcją: są trwalsze, estetycznie wykonane i mniej podatne na zniszczenia. Mają jednak duży minus: są ciężkie. Pamiętaj, że młody człowiek będzie przez cały dzień nosił plecak, w którym, poza kilkoma zeszytami, będą jeszcze: książki, piórnik, bidon z wodą, śniadanie i strój na WF, a to wszystko sprawia, że… przez większość dnia jego lub jej kręgosłup będzie mocno obciążony. Jeśli nastolatek lub nastolatka ma w zwyczaju nosić plecak na jednym ramieniu, to… może warto wybrać zdecydowanie lżejsze zeszyty w miękkiej okładce?

Jakie zeszyty są potrzebne do liceum?

Jeśli szkoła nie podaje informacji, jakie zeszyty są wymagane do liceum, to najczęściej wybór zeszytów jest po stronie ucznia lub uczennicy. Może się jednak tak zdarzyć, że nauczyciel dopiero na pierwszej lekcji poinformuje uczniów, jakie zeszyty będą wymagane na jego lub jej zajęciach – wtedy nie pozostaje nic innego, jak dostosować się do tej wytycznej.

Zobacz także
  • Standardowy format zeszytów to A5, ale jeśli nauczyciel lub nauczycielka nie będą mieć nic przeciwko, można pokusić się o kupno zeszytów w innym formacie np. A4 – ten rozmiar sprawdzi się np. na matematyce.
  • Podobnie sytuacja może wyglądać w przypadku języka polskiego. Tradycyjnie na języku polskim uczniowie piszą w zeszycie w linie, jednak może się tak zdarzyć, że nauczyciel lub nauczycielka nie będą oponować, by uczniowie robili notatki w zeszycie w kratkę.
  • To, ile stron powinien mieć zeszyt do liceum, jest zależne od przedmiotu oraz preferencji nauczyciela (jeżeli je ma). Zasadniczo żaden zeszyt nie powinien mieć mniej niż 60 stron. Natomiast jeśli wybieramy zeszyt do przedmiotów, które będą się odbywać częściej niż 1-2 razy w tygodniu, można wybrać grubszy, np. 96-kartkowy. Przy wyborze zeszytu ma również znaczenie charakter pisma ucznia lub uczennicy. Osoby, które piszą szeroko i stosunkowo dużymi literami, powinny rozważyć zakup zeszytu z większą liczbą stron.

Ile zeszytów potrzeba do liceum?

Tradycyjnie, każdy przedmiot to jeden zeszyt. Uczeń lub uczennica będzie więc potrzebować ok. 15 zeszytów do szkoły średniej.

Niektórzy jednak decydują się na zakup jednego grubego zeszytu z podziałką na kilka przedmiotów. Czy to jest dobre rozwiązanie? Naszym zdaniem niekoniecznie. Gdy zabraknie miejsca na stronach przeznaczonych na jeden z przedmiotów, uczeń lub uczennica będzie nosić ciężki i gruby zeszyt plus kolejny, dodatkowy. Takie rozwiązanie (jeden zeszyt dla kilku przedmiotów) dobrze sprawdzi się na studiach, gdzie zazwyczaj notatki nie muszą być aż tak szczegółowe.

Wykaz przedmiotów (+ zeszyty do liceum: lista)

  1. biologia – 60-kartkowy zeszyt w kratkę, format A5,
  2. chemia – 60-kartkowy zeszyt w kratkę, format A5,
  3. edukacja dla bezpieczeństwa – 60-kartkowy zeszyt w kratkę, format A5,
  4. fizyka – 60-kartkowy zeszyt w kratkę, format A5,
  5. geografia – 60-kartkowy zeszyt w kratkę, format A5,
  6. historia – 60-kartkowy zeszyt w kratkę, format A5,
  7. język obcy nowożytny np. angielski – 60-kartkowy zeszyt w kratkę, format A5,
  8. język obcy nowożytny np. niemiecki, francuski lub hiszpański – 60-kartkowy zeszyt w kratkę, format A5,
  9. język polski – 96-kartkowy zeszyt w linie, format A5,
  10. matematyka – 96-kartkowy zeszyt w kratkę, format A4,
  11. plastyka lub filozofia, lub muzyka – 60-kartkowy zeszyt w kratkę, format A5,
  12. podstawy przedsiębiorczości – 60-kartkowy zeszyt w kratkę, format A5,
  13. religia/etyka – 60-kartkowy zeszyt w kratkę, format A5,
  14. wiedza o społeczeństwie –60-kartkowy zeszyt w kratkę, format A5.

Dodatkowe przedmioty:

  1. historia muzyki – 60-kartkowy zeszyt w kratkę, format A5,
  2. historia sztuki – 60-kartkowy zeszyt w kratkę, format A5,
  3. informatyka – 30-kartkowy zeszyt w kratkę, format A5,
  4. język łaciński i kultura antyczna – 60-kartkowy zeszyt w kratkę, format A5.

Gdzie kupić zeszyty do liceum?

Koniec wakacji to idealny moment, aby skompletować szkole wyposażenie. W sklepach, szczególnie w dyskontach takich jak Biedronka czy Lidl pojawiają się markowe i wysokiej jakości zeszyty, które zazwyczaj są w niższej cenie niż te, które można kupić w renomowanych sklepach np. w Empiku. Jeśli jednak wolisz np. ze względów finansowych już wcześniej rozpocząć kompletowanie zeszytów i innych przyborów szkolnych, dobrym rozwiązaniem będą zakupy w sklepach internetowych, w których cena jest bardziej konkurencyjna w porównaniu ze sklepami stacjonarnymi. Wiele osób decyduje się na tzw. zakupy hybrydowe, czyli oglądają i wybierają zeszyty i inne artykuły szkolne np. plecaki w sklepach stacjonarnych, a następnie zamawiają je on-line. Może to rozwiązanie sprawdzi się także u ciebie?

Wszystkim uczniom i uczennicom oraz rodzicom życzymy wspaniałej, edukacyjnej przygody w szkole średniej!

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama