Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Co zabrać na egzamin ósmoklasisty?
Adobe Stock
Edukacja

Co można zabrać na egzamin ósmoklasisty?

Co można zabrać na egzamin ósmoklasisty: pióro, ołówek i kalkulator? Niekoniecznie. Centralna Komisja Egzaminacyjna wydała specjalny komunikat o tym, co można zabrać ze sobą na egzamin, a co jest zakazane.

23 maja 2023 rozpoczyna się trzydniowy maraton egzaminacyjny dla ósmoklasistów: język polski, matematyka i język obcy. To emocjonujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Sprawdź, co uczeń może zabrać na egzamin ósmoklasisty.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Co musisz zabrać na egzamin ósmoklasisty?

Każda osoba podchodząca do egzaminu ósmoklasisty powinna mieć ze sobą:

  • długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem) – polecamy zabranie dwóch;

  • linijkę – być może będzie przydatna, jeśli na egzaminie pojawią się zadania wymagające nakreślenia figur geometrycznych;

  • sprzęt medyczny i leki (dotyczy osób z chorobami przewlekłymi lub niesprawnych czasowo);

  • butelkę wody.

Czego nie można ze sobą zabierać na egzamin?

Zgodnie z komunikatem CKE wszelkie pozostałe przybory, takie jak: ołówek, zakreślacze, korektor czy kalkulator nie są wpisane na listę materiałów i przyborów pomocniczych, z których mogą korzystać zdający na egzaminie ósmoklasisty w 2023 roku. Jeśli na egzaminie z matematyki będzie trzeba wykonać rysunek, zdający musi go zrobić długopisem, a nie ołówkiem.

Jakie przybory szkolne zapewnia szkoła?

Istnieje lista przedmiotów i materiałów pomocniczych, które ma obowiązek zapewnić szkoła:

  • dla osób niewidomych i słabowidzących – sprzęt i oprogramowanie specjalistyczne;

  • dla wszystkich osób, które o to wnioskowały – komputer lub komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem (jeżeli takie dostosowanie zostało przyznane).

Wszystkim uczniom podchodzącym do egzaminu życzymy… połamania piór!

Zobacz także:

Powtórzenie do egzaminu ósmoklasisty: język polski
Adobe Stock/AntonioDiaz
Uczeń
Quiz: egzamin ósmoklasisty z polskiego - powtórzenie wiadomości

Gramatyka, ortografia, wiedza na temat lektur i środków stylistycznych – to obszary, w których ósmoklasista przed egzaminem powinien poruszać się w miarę sprawnie. Sprawdź, jak pójdzie ci nasz specjalnie przygotowany „Quiz - egzamin ósmoklasisty z polskiego”. To dobre powtórzenie wiadomości przed prawdziwym testem z języka polskiego. Na postawie arkuszy egzaminacyjnych CKE z poprzednich lat opracowaliśmy pytania z odpowiedziami.

Gramatyka, ortografia, wiedza na temat lektur i środków stylistycznych – to obszary, w których ósmoklasista przed egzaminem powinien poruszać się w miarę sprawnie. Sprawdź, jak pójdzie ci nasz specjalnie przygotowany „Quiz - egzamin ósmoklasisty z polskiego”. To dobre powtórzenie wiadomości przed prawdziwym testem z języka polskiego. Na postawie arkuszy egzaminacyjnych CKE z poprzednich lat opracowaliśmy pytania z odpowiedziami.

egzamin ósmoklasisty
AdobeStock/Syda Productions
Edukacja
Czy egzamin ósmoklasisty jest trudny?
I uczniowie, i rodzice pytają, czy egzamin ósmoklasisty jest tak trudny, jak się o nim mówi? To nieprawda – egzamin ósmoklasisty jest prostszy niż kilka lat temu, a do tego nie można go nie zdać. Wyjaśniamy, jakie są wymagania z języka polskiego, matematyki i języka obcego, i ile procent punktów trzeba zdobyć na egzaminie ósmoklasisty.

Podpowiadamy, jak trudny jest egzamin ósmoklasisty. To pierwszy tak ważny egzamin w życiu ucznia, nic dziwnego, że dziecko przeżywa stres. Ale spokojnie – egzamin ósmoklasisty składa się z dość prostych pytań i zadań, które sprawdzają podstawową wiedzę z zakresu szkoły podstawowej. Co więcej, nie można go nie zdać. Czy egzamin ósmoklasisty jest trudny? Uczniowie chcą wiedzieć, czy egzamin ósmoklasisty jest trudny. Jeśli wziąć pod uwagę fakt, że wymagania zostały znacznie zmniejszone, a materiał okrojony, odpowiedź może brzmieć – nie, egzamin ósmoklasisty nie jest trudny. Warunek, aby go zdać, to... przystąpienie do niego. Liczy się też oczywiście udział w lekcjach, przeczytanie lektur i podstawowa wiedza wyniesiona z zajęć. Egzamin ósmoklasisty w 2023 roku będzie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie podstawy programowej kształcenia ogólnego. Takie same zasady obowiązywały podczas egzaminu ósmoklasisty w 2022 roku. Oznacza to, że nauczyciel przygotowujący uczniów do egzaminu ósmoklasisty powinien bazować na konkretnych wymaganiach egzaminacyjnych . Od grudnia 2020 roku obowiązują wymagania egzaminacyjne ustalone ze względu na pandemię. To wymagania mniejsze niż wcześniej. Co się zmieniło?  Z listy lektur obowiązkowych na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego skreślono utwór „Tędy i owędy” Melchiora Wańkowicza. W 2023 roku trzeba będzie jednak znać lektury obowiązkowe z klas 4-8, a nie tylko z klas 7-8, jak w poprzednich latach. Z egzaminu z matematyki usunięto zadania związane z dowodami geometrycznymi, obniżono też wymagania dotyczące działań na pierwiastkach i zadań ze stereometrii. Z języka angielskiego z listy środków gramatycznych wykreślono czas Past Perfect oraz mowę zależną. Aż do 2024 roku ósmoklasiści nie zdają...

ile trwa egzamin ósmoklasisty
arrowsmith2/Adobe Stock
Edukacja
Ile trwa egzamin ósmoklasisty 2023 – czas podstawowy i wydłużony
Egzamin ósmoklasisty obejmuje egzaminy z trzech przedmiotów. Na napisanie każdego z nich dziecko ma inny limit czasu. Podstawowy czas trwania egzaminu ósmoklasisty może zostać wydłużony w przypadku dzieci ze specjalnymi potrzebami. Sprawdź, ile czasu będzie miało twoje dziecko na napisanie egzaminu ósmoklasisty.

Ile trwa egzamin ósmoklasisty? Egzamin na zakończenie ósmej klasy składa się z 3 egzaminów, które odbywają się w przeciągu 3 dni. Każdego dnia uczeń przystępuje do sprawdzianu z innego przedmiotu. 23 maja 2023 (we wtorek) odbywa się egzamin z języka polskiego, 24 maja 2023 (w środę) – z matematyki, 25 maja 2023 (w czwartek) – z języka obcego nowożytnego. Egzaminy ze wszystkich przedmiotów rozpoczną się o godzinie 9:00. Dla uczniów, którzy w tym czasie nie mogą przystąpić do egzaminu ósmoklasisty z powodów zdrowotnych lub losowych, przewidziano terminy dodatkowe: 12 czerwca 2023 (poniedziałek) – język polski, 13 czerwca 2023 (wtorek) – matematyka, 14 czerwca 2023 (środa) – język obcy nowożytny. Egzaminy odbywające się w tych terminach również rozpoczynają się od godziny 9.00.  Poniżej podajemy czas przeznaczony na napisanie egzaminu ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów: czas podstawowy oraz czas wydłużony, dla dzieci posiadających odpowiednie orzeczenia. Ile trwa egzamin ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów Najkrócej trwa egzamin z języka obcego, a najdłuższy jest test z języka polskiego. Wynika to z liczby i rodzajów zadań, z jakimi musi zmierzyć się uczeń kończący szkołę podstawową. Centralna Komisja Egzaminacyjna na egzamin ósmoklasisty w 2023 wyznaczyła następujące czasy trwania poszczególnych egzaminów: język polski – czas podstawowy: 120 minut, czas wydłużony: 180 minut, matematyka – czas podstawowy: 100 minut, czas wydłużony: 150 minut, język obcy nowożytny – czas podstawowy: 90 minut, czas wydłużony: 135 minut. Komu przysługuje wydłużony czas na egzaminie ósmoklasisty? Aby skorzystać z dodatkowego czasu na egzaminie ósmoklasisty...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak