Rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich: jak przebiega, kiedy się odbywa?
Rekrutacja uzupełniająca daje uczniowi szansę na naukę w danej szkole, nawet jeśli nie zakwalifikował się do niej podczas pierwszego terminu rekrutacji. Sprawdź, na czym polega rekrutacja uzupełniająca, jak przebiega i kiedy się odbywa.
Nabór do szkoły ponadpodstawowej dzieli się na dwa etapy – pierwszy to rekrutacja zasadnicza, która odbywa się zazwyczaj od połowy maja do końca roku szkolnego, natomiast drugi etap to rekrutacja uzupełniająca, która ma miejsce pod koniec lipca i na początku sierpnia.
Jak podaje Wirtualna Polska, w 2022 roku tysiące dzieci nie dostały się do szkoły średniej w pierwszym terminie. Jak wynika z relacji rodziców – miejsca w dobrych szkołach znaleźli tylko wybitni uczniowie.
„To są dramaty wielu osób, rodzin. W skali Polski to tysiące młodych ludzi. W Warszawie bez przydziału szkoły ponadpodstawowej było w lipcu 2,4 tysiąca dzieci; w Krakowie ponad 2,5 tysiąca, w Trójmieście 2 tysiące" – powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską Paweł Lęcki, który pracuje w komisji rekrutacyjnej w liceum w Sopocie.
Jednym z powodów takiej sytuacji jest kumulacja roczników: tych uczniów, którzy w 2014 roku poszli do szkoły jako 7-latki (rocznik 2007) i tych, którzy zaczęli naukę jako 6-latki (pół rocznika 2008). Dodatkowo progi punktowe w większości szkół wzrosły średnio o 7-10 punktów.
Opisujemy zasady rekrutacji uzupełniającej do szkół średnich, wyjaśniamy też, co dzieje się w sytuacji, gdy dziecko nie dostanie się do żadnej wybranej przez siebie szkoły.
Spis treści:
- Czym jest rekrutacja uzupełniająca?
- Kiedy odbywa się rekrutacja uzupełniająca?
- Jak wygląda rekrutacja uzupełniająca?
- Co, jeśli dziecko nie dostanie się do szkoły średniej?
Czym jest rekrutacja uzupełniająca?
Rekrutacja uzupełniająca to dodatkowy termin naboru do szkoły ponadpodstawowej. Gdy po pierwszej, zasadniczej rekrutacji do szkoły średniej uczeń nie zostanie przyjęty – ma kolejną szansę w postaci rekrutacji uzupełniającej. Decyzja o jej przeprowadzeniu zostaje podjęta przez dyrekcję szkoły, gdy w placówce zostaną jeszcze wolne miejsca do konkretnych klas. Wtedy właśnie o przyjęcie mogą ubiegać się osoby, którym nie powiodło się w pierwszym terminie.
Kiedy odbywa się rekrutacja uzupełniająca?
Zgodnie z harmonogramem między 19 a 22 lipca wszyscy kandydaci składający wnioski o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej powinni dowiedzieć się, czy zostali przyjęci do danej placówki.
Ci, którzy nie zostali zakwalifikowani – mogą wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej. Terminy rekrutacji uzupełniającej różnią się w zależności od województwa.
Składanie wniosków w ramach rekrutacji uzupełniającej odbywa się w następujących terminach:
- dolnośląskie: 2-4 sierpnia (do godz. 15.00)
- kujawsko-pomorskie: 25 lipca-1 sierpnia (do godz. 15.00), 25-26 lipca dla zdających egzaminy
- lubelskie: 29 lipca-3 sierpnia
- lubuskie: 2-5 sierpnia (do godz. 15.00)
- łódzkie: 25-28 lipca (do godz. 12.00)
- małopolskie: 27 lipca-3 sierpnia, 27-28 lipca dla zdających egzaminy
- mazowieckie: 1-3 sierpnia (do godz. 15.00)
- opolskie: 2-4 sierpnia
- podkarpackie: 2-5 sierpnia
- podlaskie: 2-4 sierpnia (do godz. 15.00)
- pomorskie: 2-5 sierpnia
- śląskie: 1-3 sierpnia (do godz. 15.00)
- świętokrzyskie: 2-4 sierpnia (do godz. 15.00)
- warmińsko-mazurskie: 26 lipca-5 sierpnia, 26-29 lipca dla zdających egzaminy
- wielkopolskie: 3-5 sierpnia (do godz. 15.00)
- zachodniopomorskie: 25 lipca-1 sierpnia, 25-26 lipca dla zdających egzaminy.
Jak wygląda rekrutacja uzupełniająca?
Jak przebiega rekrutacja uzupełniająca do szkoły średniej? W przebiegu rekrutacji uzupełniającej uczeń ma do czynienia z takim samymi procedurami, jak podczas rekrutacji w pierwszym terminie. W tym przypadku również liczy się ilość punktów, jaką uzyskał kandydat do szkoły średniej.
Podczas rekrutacji uzupełniającej uczniowie ponownie muszą złożyć wniosek o przyjęcie do placówki. Jeśli uda im się zakwalifikować – muszą potwierdzić wolę uczęszczania do danej szkoły oraz złożyć niezbędne dokumenty: świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty.
W rekrutacji uzupełniającej mogą wziąć udział wszyscy kandydaci – ci, którzy nie złożyli wcześniej podań oraz ci, którzy nie zostali zakwalifikowani lub przyjęci podczas rekrutacji zasadniczej do placówek.
Jeżeli rekrutacja w pierwszym terminie odbywała się drogą elektroniczną – prawdopodobnie tak samo będzie podczas rekrutacji uzupełniającej. Warto jednak dowiedzieć się szczegółów w konkretnej szkole, do której uczeń chce się dostać.
Co, jeśli dziecko nie dostanie się do szkoły średniej?
Jeżeli uczeń nie dostanie się do szkoły średniej, do której próbował się zakwalifikować, powinien wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej. Jest to kolejna szansa dla młodego człowieka na dostanie się do wymarzonej szkoły. Co jednak, jeśli nie powiedzie się również podczas drugiego etapu rekrutacji? Rada powiatu ma obowiązek zapewnić uczniowi miejsce w którejś ze szkół średnich.
„Za zapewnienie miejsca w szkole ponadpodstawowej wszystkim realizującym obowiązek nauki dzieciom i młodzieży zamieszkującym na obszarze powiatu odpowiada rada powiatu (zgodnie z art. 39 ust. 7 ustawy – Prawo oświatowe)” – czytamy na stronie gov.pl.
Uczeń do 18. roku życia ma obowiązek nauki, nie ma więc możliwości, by nie dostał się do żadnej szkoły. Do wybranej placówki kandydat może zostać przyjęty również w trakcie trwania roku szkolnego (art. 130 ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe).
Zobacz także: