Reklama

Przed wybraniem się na zakupy po wyprawkę szkolną dla 5-klasisty, warto wcześniej wypisać sobie, jakie zeszyty przydadzą się piątoklasiście. W innym wypadku możecie kupić np. za dużo tych w linie, a za mało w kratkę. Sprawdziliśmy, ile zeszytów do 5 klasy trzeba kupić.

Reklama

Spis treści:

Jakie zeszyty są potrzebne do 5 klasy?

Zeszyty do 5 klasy musimy kupować zgodnie z przedmiotami, jakie są nauczane na tym etapie edukacji. Najlepiej gdy będą one miały format A5 (14,8 cm x 21 cm), czyli taki, w którym zeszyty występują najczęściej. Jeśli chodzi o grubość, najlepiej sprawdzą się te 32-kartkowe.

Wybór okładek, jaki oferują producenci zeszytów, jest oszałamiający. Pozwala na kupno zeszytu w okładce, na której widniał będzie ulubiony bohater czy wzór, który sprawi, że uczeń z przyjemnością będzie sięgał po zeszyt. Warto jednak pamiętać, że cieszące się popularnością okładki mogą oznaczać wyższe ceny (co na szczęście nie zawsze jest regułą).

Przedmioty w 5 klasie i zeszyty, które należy kupić:

  • język polski – zeszyt w szeroką linię (2-3 sztuki)
  • język obcy – zeszyt w szeroką linię lub w kratkę (2-3 sztuki)
  • matematyka – zeszyt w kratkę (2-3 sztuki)
  • historia – zeszyt w kratkę (1-2 szt.)
  • biologia – zeszyt w kratkę (1-2 szt.)
  • geografia – zeszyt w kratkę (1-2 szt.)
  • technika – zeszyt w kratkę (1 szt.)
  • informatyka – zeszyt w kratkę (1 szt.)
  • plastyka – zeszyt w kratkę (1 szt.)
  • muzyka – zeszyt w pięciolinię (1 szt.)
  • religia (etyka) – zeszyt w kratkę (1 szt.)

By w zeszycie pisało jak najprzyjemniej, dobrze jest zwrócić uwagę, jak bardzo ciemne ma on kratki (linie) – zbyt ciemne w połączeniu z jasnym długopisem sprawią, że wzrokowcom trudno będzie się uczyć ze swoich notatek.

Kolejna kwestia to sposób łączenia kartek — gdy są łączone za pomocą kółek, pisanie w nich może okazać się niewygodne. Najlepsze wydają się zeszyty szyte.

Coraz więcej producentów oferuje też zeszyty wyprodukowane z makulatury. Choć często są one droższe od innych i nie zawsze z perspektywy ucznia 5 klasy prezentują się efektownie — gdy na co dzień staramy się żyć w stylu eko, warto zwrócić uwagę właśnie na tego rodzaju zeszyty.

Przed zrobieniem zakupów warto upewnić się w szkole, jakich dokładnie zeszytów oczekuje nauczyciel danego przedmiotu. Niektórzy nauczyciele mają własne preferencje. Może się okazać, że do plastyki potrzebny będzie czysty zeszyt zamiast zeszytu w kratkę.

Dobrym pomysłem jest również zainwestowanie w okładki na zeszyty – wtedy zeszyty nie zniszczą się i będą wyglądały estetycznie przez cały rok. Dodatkowym ułatwieniem dla ucznia będą naklejki do podpisania – dziecko będzie wtedy wiedziało od razu, do jakiego przedmiotu jest dany zeszyt.

Ile zeszytów do 5 klasy?

Na początek roku szkolnego do 5 klasy szkoły podstawowej trzeba kupić:

  • 8–9 zeszytów w kratkę
  • 1–2 zeszyty w grubą linię
  • 1 zeszyt w pięciolinię

To wariant minimum, ale warto mieć w domu w zapasie kilka dodatkowych sztuk zeszytów (w kratkę i w linię). Zeszyty do polskiego lub matematyki zwykle kończą się uczniowi w trakcie semestru (zwykle w najmniej spodziewanym momencie).

Można również kupić dziecku dodatkowy zeszyt, który będzie służył jako brudnopis – uczeń będzie mógł w nim pisać „na brudno” zadania, a także zapisywać informacje, które musi przekazać swoim rodzicom (choć zwykle wystarcza komunikacja poprzez dziennik elektroniczny). Taki zeszyt nie musi być gruby, może być 16-kartkowy. Może też mieć mniejszy format (wielkości dawnego dzienniczka szkolnego)

Kupując zeszyty, lepiej wybierać te w miękkich okładkach – dzięki temu plecak dziecka będzie znacznie lżejszy.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama