Przedmioty w 5 klasie. Tego uczą się dzieje roku szkolnym 2021/2022
Adobe Stock
Edukacja

Przedmioty w 5 klasie: spis przedmiotów w roku szkolnym 2021/2022

Przedmioty w 5 klasie szkoły podstawowej są w zasadzie takie same, jak w 4 klasie szkoły podstawowej. Jest jednak jeden wyjątek: do listy przedmiotów w 5 klasie szkoły podstawowej dochodzi geografia.

Przez pierwsze trzy lata nauki dzieci uczą się podstaw. Mają jednego nauczyciela, a zajęcia odbywają się zwykle w jednej klasie. Schody zaczynają się w 4 klasie szkoły podstawowej. Dzieci uczą się już bardziej skomplikowanych pojęć, do każdego przedmiotu mają innego nauczyciela i dedykowaną klasę. W klasie 5 szkoły podstawowej dzieci mają te same przedmioty, co w klasie 4 szkoły podstawowej. Jest jednak jeden wyjątek: w klasie 5 szkoły podstawowej pojawia się bowiem geografia. 

Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film

Spis przedmiotów w 5 klasie szkoły podstawowej

Przedmioty szkolne w 5 klasie pozostają w większości bez zmian. W planach zajęć pozostają:

 • język polski;
 • historia;
 • matematyka;
 • biologia;
 • muzyka;
 • plastyka;
 • technika;
 • informatyka;
 • zajęcia wychowania fizycznego;
 • język nowożytny (zwykle język angielski lub język niemiecki);
 • religia lub etyka;
 • godzin wychowawcza;
 • wychowanie do życia w rodzinie.
W 5 klasie dzieci poznają najważniejsze pojęcia literackie, powtarzają zasady gramatyki i interpunkcji, piszą streszczenia i krótkie opowiadania, czytają lektury; poznają epokę średniowiecza; uczą się przede wszystkim dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia do 1000 i wykonywania działań na ułamkach, rozwiązywania zadań tekstowych; poznają budowę i charakterystykę bakterii i grzybów. Podczas godziny wychowawczej wychowawca klasy omawia z dziećmi bieżące sprawy.

Jakie przedmioty dochodzą w 5 klasie?

W spisie przedmiotów 5 klasy szkoły podstawowej dochodzi dzieciom jeszcze jeden przedmiot – geografia (przed reformą szkolnictwa w 2019 roku dzieci miały zajęcia z przyrody, która łączyła elementy biologii, geografii, fizyki i chemii). Podczas zajęć geografii dzieci uczą się przede wszystkim czytać mapy.

Ile jest przedmiotów w 5 klasie szkoły podstawowej?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile jest przedmiotów w 5 klasie szkoły podstawowej. Wszystko zależy od liczby języków obcych nauczanych w danej szkole, a także od tego, czy dziecko chodzi na lekcje religii (obecnie lekcje religii nie są obowiązkowe). Przedmiotów najczęściej jest 14, czasem 15
 

 • Najwięcej zajęć jest z języka polskiego, matematyki i wychowania fizycznego.
 • Muzyka, plastyka, technika, biologia, geografia, informatyka, przygotowanie do życia w rodzinie i czas dla wychowawcy zajmują jedną godzinę w tygodniu.
 • Języka nowożytnego dzieci uczą się zazwyczaj cztery razy w tygodniu.
 • Historia pojawia się w planie lekcji piątoklasisty dwa razy. 

Przedmioty w 5 klasie: jakie trzeba kupić zeszyty?

Przed początkiem roku szkolnego rodzice zastanawiają się, jakie trzeba kupić zeszyty, podręczniki i inne pomoce dydaktyczne. Książki dzieci otrzymują w szkole, więc rodzice nie muszą za nie płacić (chyba że dzieci zgubią daną pozycję albo oddadzą na koniec roku zniszczony egzemplarz). Wybierając pozostałe materiały, musimy najpierw zastanowić się nad liczbą i rodzajem lekcji w 5 klasie szkoły podstawowej. 

Do wyprawki 5-klasisty potrzebujemy grubszych zeszytów (najlepiej 60-kartkowych) z miękkimi oprawami (bo są lżejsze). Do każdego z przedmiotów zwykle wymagany jest osobny zeszyt:

 • w kratkę do geografii, matematyki, przyrody, historii, plastyki, techniki, informatyki, religii;
 • w szeroką linię do języka polskiego i innych języków;
 • w pięciolinię do muzyki. 
Tak jest w większości polskich szkół. Trzeba jednak pamiętać, że każdy nauczyciel może mieć swoje własne wymagania, o których poinformuje uczniów podczas pierwszych zajęć.

Zobacz też:

przyszłość dla dziewczynek
Adobe Stock
Aktualności
Polskie dziewczynki czują się głupie i brzydkie. Tłamszą je rodzice i szkoła (RAPORT)
Dziewczynki od najmłodszych lat uczy się pilności, posłuszeństwa i tłumienia emocji. Wymaga się wiele, zarówno w domu, jak i w szkole, jednocześnie cały czas przeciwstawiając je chłopcom – zdolniejszym i bystrzejszym. Efekt? Już 10-latki czują się głupie, brzydkie i bezużyteczne.

Małe dziewczynki nie wierzą w siebie, ograniczają swoje aktywności i nie rozwijają zainteresowań. Od małego wmawia się im, że są mniej inteligentne od chłopców i muszą więcej pracować, choć i tak nie osiągną tak dobrych wyników w szkole i w pracy jak płeć przeciwna. Szokujący raport „Przyszłość dla dziewczynek” to obowiązkowy temat do przemyśleń dla rodziców – nie tylko córek! Głupie i brzydkie – dlaczego robimy to naszym córkom? Tak skandaliczne przekonania wtłacza się dziewczynkom do głów już od maleńkości. Robią to rodzice, rówieśnicy i szkoła. Nieważne, że często nieświadomie – skutki i tak najboleśniej odczuwają (i będą odczuwać w przyszłości) nasze córki. Co polskie dziewczynki myślą same o sobie? Wychowywane wśród stereotypów sądzą, że są mniej inteligentne od chłopców, muszą się bardziej starać i więcej uczyć, powinny być zawsze przygotowane do lekcji, pilne i obowiązkowe (w przeciwieństwie do chłopców, którym bardziej się pobłaża). W stereotyp przypisujący „wrodzoną” inteligencję chłopcom wierzą już 6-latki – wynika z raportu „Przyszłość dla dziewczynek” Fundacji „Kosmos dla dziewczynek”. „Grzeczna” dziewczynka jest spokojna i posłuszna, nie okazuje emocji, na wszystko reaguje w wyważony sposób (nawet gdy dzieje jej się krzywda). Dziewczynki powinny być też wszechstronne i perfekcyjne we wszystkim, co robią. Nauki ścisłe nie są dla nich, to domena chłopców. Najlepiej jak one skupią się na swoim wyglądzie, a gdy już to robią, okazuje się, że i tak daleko im do niedoścignionego „ideału”. Dziewczynki się odchudzają, stroją i ukrywają „niedoskonałości”. Już 10-latki zaczynają postrzegać się jako zbyt grube!  Krzywdzące stereotypy podtrzymują sami rodzice. Bystry łobuziak...

przemoc w szkole
Adobe Stock
Prawdziwe historie
„Moje dziecko wracało ze szkoły pobite. Nie mogłam tego tak zostawić!”
Postanowiłam wziąć sprawy w swoje ręce i zrobić wszystko, żeby mój syn był bezpieczny w szkole… Wiedziałam, że nie będzie to łatwe, ale się udało!

Razem z mężem przyglądaliśmy się naszemu synkowi ubranemu w białą koszulę i granatowe spodnie. Był bardzo przejęty pierwszym dniem w szkole. Powiedzieliśmy mu, że w szkole dowie się wielu ciekawych rzeczy i pozna nowych kolegów. Z rozpoczęcia roku szkolnego wrócił uśmiechnięty i zadowolony. Ale już drugiego dnia wyszedł ze szkoły smutny i z opuszczoną głową. To tylko dzieci – Synku, co się stało? – zapytałam. – Spotkała cię jakaś przykrość? – Nic się nie stało, mamo – odpowiedział cicho i milczał całą drogę do domu. Wieczorem przy kąpieli zauważyłam siniaki na ciele Mateuszka. – Kto ci to zrobił, kochanie? – próbowałam się dowiedzieć, ale mój syn uparcie milczał. Byłam zdziwiona i bardzo zaniepokojona. Mieliśmy do siebie zaufanie, Mateusz zawsze mówił mi o wszystkim. Kiedy mąż dotarł domu, opowiedziałam mu, co się stało. – To są tylko dzieci – zbagatelizował problem. – Za parę dni wszystko się uspokoi, zobaczysz. „Może faktycznie robię z igły widły” – pomyślałam. Jednak następnego dnia sytuacja się powtórzyła. Syn znowu był smutny, a przy kąpieli zobaczyłam nowego siniaka. „Tego już za wiele!” – pomyślałam. Pewnie się przewrócił Przed lekcjami poszłam do wychowawczyni syna i opowiedziałam o swoich podejrzeniach. Poprosiłam, aby zwróciła uwagę, kto krzywdzi Mateusza. – Kiedy dzieci znajdują się w nowej grupie, czasem zdarzają się jakieś poszturchiwania, ale zazwyczaj po kilku dniach przepychanek jest spokój. Postaram się mieć oko na pani syna – powiedziała. Trochę uspokojona wróciłam do domu. Jednak po kilku godzinach okazało się, że moja interwencja nic nie dała. Mały znów miał nowe siniaki. Ponownie pojawiłam się w szkole. Dowiedziałam się, że na przerwach pilnują dzieci dyżurni...

powrót do szkoły
Adobe Stock
Aktualności
Powrót do szkoły 2022: uczniowie wcześniej wracają do szkolnych ławek
Uczniowie z niecierpliwością czekali na informacje, kiedy nastąpi powrót do szkoły. Przemysław Czarnek zapowiedział, że powrót we wcześniejszym terminie staje się faktem. Nauka zdalna została właśnie skrócona o tydzień i dwa dni.

Zgodnie z wprowadzonymi w styczniu obostrzeniami, które objęły również pracę szkół, nauka online miała potrwać aż do końca ferii, czyli do 27 lutego. Przypomnijmy: rząd zdecydował, że na nauczanie zdalne przeszła część uczniów  – chodzi o dzieci i młodzież klas 5-8 szkół podstawowych i wszystkich klas szkół ponadpodstawowych. Właśnie odbyła się wspólna konferencja ministrów Czarnka i Niedzielskiego, która zmienia termin powrotu dzieci do szkół. „Początek końca pandemii”, czyli „wiosna w normalnym trybie funkcjonowania” Zanim Przemysław Czarnek przedstawił decyzję dotyczącą powrotu dzieci do szkół, obszerny wstęp wygłosił minister Niedzielski, nakreślając obecną sytuację i przewidywania dotyczące dalszego przebiegu pandemii. Powoływał się przy tym na spadającą liczbę zleceń na testy i spadającą ilość zużywanego w szpitalach tlenu. „Spodziewamy się scenariusza spadku liczby zakażeń”. Luty będzie tym miesiącem, kiedy spadki zakażeń powinny być stosunkowo duże, wyczerpie się zagrożenie dla wydolności służby zdrowia i będziemy mogli podjąć decyzję o znoszeniu różnych obostrzeń”. „Piąta fala i dynamiczna liczba zakażeń […] nie ma przełożenia na tak samo dynamiczne wzrosty hospitalizacji. Oczywiście widzimy niewielki wzrost tej liczby” – powiedział Niedzielski. Przy okazji szef MZ ogłosił od 11 lutego koniec „kwarantanny z kontaktu”, a więc kwarantannie będą poddawane tylko osoby z gospodarstwa domowego osoby zakażonej, a przebywać na niej będą do końca izolacji chorego. Od 15 lutego izolacja wnosić będzie tylko 7 dni. Szybszy powrót do szkół, bo tydzień przed końcem lutego Podjęliśmy decyzję o przyspieszeniu nauki stacjonarnej o tydzień. Zatem nauka zdalna potrwa jeszcze tydzień i dwa dni” – rozpoczął wypowiedź minister...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj