lektury szkolne klasa 5
Adobe Stock
Edukacja

Lektury szkolne klasa 5 – spis lektur (nowa podstawa programowa)

Wśród lektur szkolnych do 5 klasy szkoły podstawowej są takie pozycje, po które uczniowie sięgną z przyjemnością oraz te, które. poza rozbudzeniem miłości do czytania. mają za zadanie rozwinąć także wrażliwość dzieci. Prezentujemy aktualną listę lektur obowiązkowych i nieobowiązkowych w 5 klasie na rok szkolny 2021/2022.
W wykazie lektur do klasy 5 szkoły podstawowej znajdziemy różne gatunki literackie. Lektury szkolne do klasy 5 obejmują nie tylko powieści, ale także bajki, mity, przypowieści z Biblii i wiele utworów poetyckich. Młodzież w 5 klasie zapozna się także z pieśniami i piosenkami patriotycznymi. 

Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci

Lektury do klasy 5 – nowa podstawa programowa

Wprowadzona w 2017 roku nowa podstawa programowa uwzględniała również nowy wykaz lektur szkolnych. Lista lektur szkolnych została jednak zmodyfikowana przez MEiN w 2021 roku. W kanonie lektur zaszły pewne zmiany, które będą obowiązywać w roku szkolnym 2021/2022. 

Lista lektur obowiązkowych – klasa 5:
 • Clive Staples Lewis – Opowieści z Narni. Lew, czarownica i stara szafa
 • Adam Mickiewicz – Pan Tadeusz (zwyczaje i obyczaje)
 • Ferenc Molnar – Chłopcy z Placu Broni
 • Bolesław Prus – Katarynka
 • Juliusz Słowacki – W pamiętniku Zofii Bobrówny
 • Seweryna Szmaglewska – Czarne Stopy
 • Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz np. mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Edypie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce
 • Biblia, powstanie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne
 • Wybrane wiersze Jana Twardowskiego, Leopolda Staffa, Anny Kamieńskiej, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza.

Lektury nieobowiązkowe klasa 5:
 • Lewis Carroll – Alicja w Krainie Czarów 
 • Andrzej Maleszka – Magiczne drzewo 
 • Małgorzata Musierowicz – wybrana powieść 
 • Edmund Niziurski – Sposób na Alcybiadesa 
 • Bolesław Prus – Kamizelka 
 • Henryk Sienkiewicz – Janko Muzykant 
 • Mark Twain – Przygody Tomka Sawyera 
 • Wybór innych tekstów kultury.

Lektury usunięte i dodane 

Minister Edukacji i Nauki już wcześniej zapowiadał, że do kanonu lektur zostaną wprowadzone nowe lektury szkolne. 13 sierpnia 2021 roku podpisano rozporządzenie dotyczące kanonu lektur. Poza dodaniem nowych pozycji, kilka dzieł zostało usuniętych lub przeniesionych z wykazu listy lektur obowiązkowych do wykazu lektur uzupełniających.
 
Z listy lektur dla klas 4-6 usunięto: Winetou Karola Maya
Do lektur uzupełniających dodano następujące tytuły: Carlo Collodi, Pinokio; John Flanagan, Zwiadowcy. Księga 1. Ruiny Gorlanu; Emilia Kiereś, Rzeka; Zofia Kossak-Szczucka, Topsy i Lupus; Bolesław Leśmian, Klechdy sezamowe; Alan Aleksander Milne, Kubuś Puchatek; Longin Jan Okoń, Tecumseh; Ferdynand Antoni Ossendowski, Słoń Birara; Jacek Podsiadło, Czerwona kartka dla Sprężyny; Louis de Wohl, Posłaniec króla.  Decyzję o tym, które z podanych wyżej książek będą czytać uczniowie w klasie 5 podejmie nauczyciel.
 
Niektóre z podanych wyżej utworów znajdują się w domenie publicznej. Można przeczytać je za darmo na stronie wolnelektury.pl. Piątoklasiści znajdą tam między innymi „Katarynkę”, „Chłopców z Placu Broni”, „W pamiętniku Zofii Bobrówny”.


Zobacz także: 

dni wolne od szkoły 2021
Adobe Stock
Aktualności
Dni wolne od szkoły 2022: kalendarz ferii, świąt i wakacji
Podajemy ważne daty dotyczące organizacji roku szkolnego oraz terminy ferii i dni wolnych od nauki. Dzięki temu łatwiej zaplanujesz wyjazdy i wypady weekendowe. Sprawdź, kiedy wypada wolne od szkoły w 2022 roku.

Kiedy uczniowie zostaną zwolnieni z obowiązku szkolnego, kiedy wypadają najbliższe dni wolne, a kiedy ferie? Oto kalendarz dni wolnych od nauki w 2022 roku.  Spis treści: Dni wolne od szkoły 2022: majówka, Boże Ciało i inne święta Dni wolne: egzamin ósmoklasisty w 2022 roku Dni wolne: matury w 2022 roku Wakacje 2022 – kiedy zaczyna się wolne? Dni wolne od pracy w 2022 roku Dni wolne od szkoły 2022 Wolne dni od nauki związane ze świętami, które mają jeszcze przed sobą uczniowie w 2022 roku: 2 maja 2022, poniedziałek – majówka (w większości szkół tego dnia jest wolne),  3 maja 2022, wtorek – majówka: Święto Narodowe Trzeciego Maja,  16 czerwca 2022, czwartek – Boże Ciało, 1 listopada 2022, wtorek – uroczystość Wszystkich Świętych 11 listopada 2022, piątek – Święto Niepodległości 23-31 grudnia 2022 – przerwa świąteczna na Boże Narodzenie. Dni wolne w związku z egzaminem ósmoklasisty 2022 Wielu uczniów zastanawia się, czy podczas egzaminu ósmoklasisty 2022 jest wolne w szkole. Tak, młodsze dzieci będą miały wtedy wolne od zajęć . Egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2021/2022 będzie przeprowadzony w dniach 24-26 maja: 24 maja – egzamin z języka polskiego, 25 maja – egzamin z matematyki, 26 maja – egzamin z języka obcego nowożytnego. Dni wolne: matury 2022 Czy podczas matur 2022 jest wolne w szkole? Owszem, uczniowie szkół ponadpodstawowych nie będą mieć w tym czasie zajęć lekcyjnych. Oznacza to dla nich kilka dni przerwy w nauce. Dotyczy to jednak tylko terminów podstawowych egzaminów maturalnych, czyli 4-6 maja . W niektórych szkołach może to wyglądać nieco inaczej, ponieważ dyrektorzy mogą wykorzystać...

podanie do szkoły
Adobe Stock
Wychowanie
Jak napisać podanie – do szkoły lub innej instytucji [WZÓR]
Podanie to pismo, w którym zwracamy się z konkretną prośbą do danej instytucji. Uczniowie piszą podanie o przyjęcie do szkoły, rodzice mogą pisać podanie o przeniesienie ucznia do innej klasy. Sprawdź, jak poprawnie napisać podanie.

Podanie jest pismem urzędowym, w którym zwracamy się z jakąś prośbą. Powinno zawierać konkretne elementy umieszczone w odpowiednim miejscu. Pisząc podanie, należy zadbać o aspekty estetyczne – kartka (formatu A4) nie może być pomięta, zniszczona, a pismo powinno być staranne i wyraźne. Wygląd podania świadczy nie tylko o nas, ale również o naszym stosunku do adresata.  Jak napisać podanie? Oto instrukcja, w jaki sposób napisać podanie do szkoły lub innej instytucji:  W prawym górnym rogu kartki zapisz miejscowość i datę (dzień, miesiąc, rok) złożenia podania. Na górze po lewej stronie umieść dane osobowe osoby piszącej podanie: imię i nazwisko, adres zamieszkania i numer telefonu. Poniżej danych osobowych, po prawej stronie kartki wpisz dane osoby lub instytucji, do której kierujesz podanie. Poniżej danych adresata, na środku kartki umieść tytuł. Może on ograniczać się jedynie do słowa „Podanie” lub być bardziej doprecyzowany, np. „Podanie o przeniesienie do innej klasy”. Kolejnym punktem jest treść właściwa, czyli prośba napisana w prosty i zwięzły sposób. Jeśli jest to konieczne, możesz dodać uzasadnienie prośby, poprzedzając je słowami: „Swoją prośbę motywuję…”. Na samym dole po prawej stronie złóż swój podpis. Jeżeli do podania chcesz dołączyć jakieś dokumenty – po lewej stronie dopisz spis załączników. Pisząc podanie, nie można zapominać o formach grzecznościowych używanych w korespondencji. Do danej osoby należy zwracać się „Szanowna Pani/ Szanowny Panie”, a podanie zakończyć słowami „Z wyrazami szacunku”, „Z poważaniem". Wzór podania Możesz też skorzystać z przygotowanego przez nas gotowego wzoru podania. Wystarczy kliknąć w zdjęcie i pobrać dokument, a...

strój galowy
Adobe Stock
Aktualności
Strój galowy – co może założyć dziecko na uroczystości szkolne?
Strój galowy wymagany jest w szkołach na specjalne okazje i w wielu domach budzi wątpliwości, jak dokładnie powinien wyglądać. Czy dziewczynka może założyć spodnie lub sukienkę, czy koniecznie musi mieć rajstopy lub podkolanówki? Jak na galowo powinien być ubrany chłopiec, czy dopuszczalne są czarne dżinsy z dziurami i sportowe buty? Oto uniwersalne zasady.

Strój galowy obowiązuje na rozpoczęciu i zakończeniu roku szkolnego, podczas egzaminów, ale także na odświętnych apelach, np. z okazji 3 maja lub 11 listopada. W statucie każdej szkoły znajduje się zapis informujący o tym, jaki strój uznawany jest za galowy. Warto to sprawdzić, bo każda szkoła może mieć nieco inne wymagania. Poniżej podajemy uniwersalne zasady ubierania się na specjalne okazje znajdujące się w  kalendarzu roku szkolnego .  Jak wygląda strój galowy dla dziewczynki? Na specjalne okazje w szkole dziewczynki mogą założyć granatową lub czarną spódnicę albo spodnie i jasną bluzkę, najlepiej białą. Akceptowane są też sukienki. Buty powinny być płaskie lub na małym obcasiku. W upalne dni do spódnicy nie trzeba zakładać rajstop. Strój galowy dla dziewczynki: spódnica – najlepiej nie krótsza niż 5 cm nad kolana, nie dżinsowa. Może być jednobarwna lub z drobnym wzorem. bluzka – najlepiej biała, nieprześwitująca, zakrywająca plecy, brzuch i biodra. Nie powinna mieć głębokiego dekoltu. Może mieć długi lub krótki rękaw. Dozwolone są też bluzki, także koszulowe, w jasnych kolorach beżu, écru, różu. spodnie – z długimi nogawkami, czarne lub granatowe, ale lepiej nie dżinsowe. Nie powinny mieć dziur, ćwieków, krzykliwych aplikacji. buty – najlepiej z zakrytymi palcami, na płaskiej podeszwie lub małym obcasie. W praktyce jednak dozwolone są także buty na platformie czy koturnie, a także sandałki, zwłaszcza w upalny dzień. rajstopy/podkolanówki – białe, cieliste, granatowe, czarne; w upalne dni nie trzeba ich zakładać. Dziewczynki w ramach stroju galowego mogą również założyć garsonkę,  nazywaną także kostiumem, czyli komplet złożony ze spódnicy lub spodni i marynarki uzupełnionych jasną, najlepiej białą bluzką. Garsonka może być w dowolnym ciemnym kolorze:...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj