Nowe przepisy utrudniają uczniom uzyskanie zwolnienia lekarskiego z WF na cały semestr lub rok szkolny. Dodatkowo w dwóch województwach (opolskim i lubelskim) powstanie Baza Talentów, która będzie służyła nie tylko „wyłapywaniu” sportowych talentów, ale także ewidencjonowaniu dzieci, które nie najlepiej odnajdują się w sporcie. Ta decyzja Ministra Zdrowia, która miała na celu zwiększyć aktywność młodych ludzi, budzi sporo kontrowersji nie tylko wśród uczniów i rodziców, ale także lekarzy.

Reklama

Zwolnienie z WF: kiedy rodzic może je wystawić?

Po 1 września rodzice nadal będą mogli zwolnić dziecko z poszczególnych zajęć wychowania fizycznego ze względu np. na miesiączkę, złe samopoczucie czy rekonwalescencję po zabiegu ortopedycznym lub chirurgicznym. Zwolnienie w formie pisemnej powinno określać przedział czasowy, w którym dziecko nie będzie uczestniczyć w lekcji WF.

W przypadku zwolnień z poszczególnych zajęć – nie całego semestru lub roku – na świadectwie dziecka nie znajdzie się adnotacja, że zostało ono zwolnione, a przedmiot nadal będzie wliczał się do średniej.

Rodzic ani lekarz rodzinny nie będzie mógł napisać zwolnienia na dłuższy okres. Ma to zmotywować uczniów i uczennice do uczęszczania w zajęciach i zminimalizować ryzyko oszukiwania. Niektórzy uczniowie (ale też ich rodzice) dłuższą absencję tłumaczą tym, że „WF zaniża średnią ocen” lub „po ćwiczeniach brzydko się pachnie, bo nie ma pryszniców”. Najprawdopodobniej to tylko wymówki, ale to wskazuje na znacznie szerszą skalę problemu.

Zwolnienie lekarskie z WF: bo lekcje mogą być traumą

Co również istotne, problemem nie jest fakt wystawienia zwolnienia lekarskiego, ale powód, dla którego dziecko nie chce ćwiczyć: nie każde dziecko ma odpowiednie predyspozycje, aby zostać sportowcem. Często przyczyną niechęci jest:

Zobacz także
  • poczucie wykluczenia, jeśli dziecko nie zostaje wybrane do żadnej drużyny;
  • poczucie upokorzenia, jeśli dziecko nie jest w stanie publicznie wykonać danego ćwiczenia;
  • poczucie wstydu związane z niespełnianiem wyidealizowanych standardów „idealnego ciała”, które jest lansowane w mediach;
  • wyśmiewanie ze strony uczniów i nauczycieli, jeśli dziecko nie radzi sobie z ćwiczeniem, jakie ma wykonać;
  • zastraszanie, jeśli dziecko ćwiczy niewystarczająco dobrze w ocenie nauczyciela, może być zastraszane (potencjalna skarga do rodziców);
  • przymuszanie do ćwiczeń, z którymi dziecko sobie nie radzi wystarczająco dobrze, jeśli dziecko jest zmuszane, to zazwyczaj wtedy pojawia się bunt i sprzeciw;
  • porównywanie wyników między uczniami i na ich podstawie ocenianie wartości danej osoby.

Zwolnienie lekarskie z WF: kontrowersje wśród medyków

Lekarze mają świadomość, że aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na rozwój i samopoczucie młodego człowieka. Zauważają jednak, że lekarz rodzinny jest także specjalistą, a narzucanie przymusu konsultacji z lekarzem innej specjalizacji może wydłużyć i tak długie kolejki w ramach świadczeń NFZ lub narazić rodziców na poniesienie dodatkowych kosztów związanych z prywatną wizytą.

Aby zachęcić młode osoby do aktywności fizycznej, należy zmienić formę zajęć, tak aby była ona nie tylko atrakcyjna, ale także przeprowadzona z poszanowaniem odmienności każdego dziecka.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama