numery alarmowe dla dzieci
fot. Adobe Stock

Numery alarmowe dla dzieci – każdy maluch powinien je znać!

Numery alarmowe dla dzieci to numer 112 oraz numery na pogotowie ratunkowe, policję oraz straż pożarną. To bardzo ważne, aby dziecko je znało. Niestety są takie sytuacje w życiu, że dziecko zgubi się lub wykręcając numer telefonu do służb ratunkowych, ratuje swoim bliskim życie i zdrowie.
Katarzyna Pinkosz
Numery alarmowe dla dzieci to przede wszystkim numer alarmowy 112 oraz trzy numery alarmowe na pogotowie, policję oraz strażą pożarną. Koniecznie naucz je dziecko, a my podpowiadamy jak łatwo i skutecznie to zrobić.

Numery alarmowe dla dzieci:

Numery alarmowe dla dzieci

Telefon pod odpowiedni numer alarmowy może uratować życie. Dziecko powinno znać numery:
  • 112 – to uniwersalny europejski numer alarmowy, jego wybranie z jakiegokolwiek telefonu daje połączenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR),
  • 997 – numer na policję,
  • 998 – numer do straży pożarnej,
  • 999 – numer na pogotowie ratunkowe.

W przypadku bardzo małego dziecka warto skupić się na nauce przede wszystkim numeru 112, który jest najważniejszy spośród wszystkich numerów alarmowych. Kilkuletnie dziecko, np. pięcioletnie, nie powinno mieć żadnych problemów z nauczeniem się na pamięć pozostałych trzech numerów alarmowych.
Numery alarmowe są bezpłatne i wykonamy je również wtedy, gdy telefon jest zablokowany. Wystarczy wybrać sam numer, nie trzeba wpisywać prefiksów, numerów kierunkowych lub zera. Pomoc można wezwać przez każdy rodzaj telefonu komórkowego lub telefon stacjonarny.
Redakcja poleca: Uwaga! Nagłe wypadki - zasady udzielania pomocy dzieciom - film
Pediatra radzi, jak zachować się, gdy dziecko się zakrztusi, oparzy lub skaleczy.

Dlaczego dziecko powinno znać numery alarmowe?

Ucząc małe dziecko korzystania z numeru alarmowego, dajemy mu wiedzę, jak ratować ludzkie życie. Życie pisze często własny scenariusz i mimo tego, że to my rodzice jesteśmy odpowiedzialni za zdrowie i bezpieczeństwo naszych dzieci, może zdarzyć się sytuacja odwrotna, że to dziecko będzie musiało sobie lub nam ratować życie. Niestety, zdarza się, że maluchy się gubią. Szybciej się odnajdują te, które potrafią podać swoje najważniejsze dane.

Media co jakiś czas donoszą o bohaterskim czynie malucha, który wykręcając numer pogotowia, uratował mamę lub babcię, która zasłabła lub straciła przytomność. To dowód na to, że taka wiedza może okazać się bezcenna.

Jak nauczyć dziecko numerów alarmowych

Najlepszym sposobem, aby maluch przyswoił sobie numery alarmowe, jest nauczanie ich poprzez zabawę. Na YouTube znajdziesz piosenki pomagające najmłodszym w nauce numerów alarmowych. Proste słowa i chwytliwa melodia to najlepszy sposób na ich szybkie zapamiętanie. Oto piosenka będąca hitem wśród maluchów, ma 9,5 milionów wyświetleń!

 
Można także z dzieckiem poćwiczyć w formie zabawy sytuację, w której musi ono wezwać pomoc. Niech maluch sam wykręci twój numer (dzwonienie bez uzasadnionej potrzeby na numery alarmowe jest zabronione), tak aby potrafił także rozpoznać sygnał przerywany oznaczający zajęty numer telefonu.

Ważne, aby oprócz umiejętności wykręcenia numeru alarmowego maluch potrafił:
  • określić miejsce zdarzenia,
  • powiedzieć co się stało, że np. mama leży i nic nie mówi,
  • podać swoje imię i nazwisko dziecka oraz rodzica,
  • znać numer telefonu, z którego dzwoni.
Wiedzę dziecka o numerach alarmowych warto co jakiś czas sprawdzić. Dlatego od czasu do czasu zapytaj malucha o numer alarmowy i sprawdź, czy pamięta numer mieszkania lub nazwę ulicy.
Zobacz także:   
Oceń artykuł

Ocena 6 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy