sprawa dla reportera rodzice chorego dziecka
TVP
Aktualności

„Nie chciałabym, żeby na moim dziecku eksperymentowano”. Łzy w programie „Sprawa dla reportera”

Matka ciężko chorego dziecka rozpłakała się na wizji, gdy podczas ostrej wymiany zdań dyskutująca z nią prawniczka zasugerowała, że trzeba było usunąć ciążę. Prowadząca program „Sprawa dla reportera” Elżbieta Jaworowicz nie wiedziała, jak zareagować. Po emisji na panią mecenas posypały się gromy – słusznie?

Do przykrej sytuacji doszło w programie „Sprawa dla reportera”. Do rozmowy zaproszono rodziców chorego na serce Eryka, którzy zbierają pieniądze na kosztowne leczenie synka. W pewnym momencie matka chłopca i obecna w studio prawniczka zaczęły na siebie krzyczeć, polały się łzy.

Czy jesteś za zaostrzeniem przepisów pozwalających na aborcję? [SONDA ULICZNA]

Matka chorego dziecka powinna usunąć ciążę?

Rodzice Eryka walczą o jego życie. Szansą są operacje serca w USA, których łączny koszt to ok. 9 milionów zł. W programie „Sprawa dla reportera” z 9 grudnia dyskutowano o stanie zdrowia chłopca. Spokojną rozmowę przerwały jednak mocne słowa zaproszonej prawniczki – mecenas Maria Wentlandt-Walkiewicz zasugerowała, że matka powinna kilka lat temu usunąć ciążę, by nie skazywać syna na cierpienie.

„Ja nie mogę patrzeć na Eryka, bo on cierpi. I temu dziecku bezapelacyjnie trzeba pomóc. Co do tego nie mam żadnych zastrzeżeń. Matka, która kocha dziecko, to musi się zastanowić, jaki mu ewentualnie gotuje los. I wie pani co, zastanawiam się, czy jako matka wtedy nie podjęłabym innej decyzji. Bo kocham dziecko i nie chciałabym, żeby na moim dziecku eksperymentowano” – powiedziała mecenas.

Zdenerwowana mama dziecka odwołała się do swojego sumienia: „Nie miałabym sumienia, nie mogłabym spojrzeć sobie w oczy!” – odpowiedziała. „A ma pani sumienie patrzeć w oczy cierpiącemu dziecku?” – brnęła dalej Wentlandt-Walkiewicz.

Zaskoczona całą sytuacją Elżbieta Jaworowicz próbowała uspokoić mamę Eryka, która chwilę później zalała się łzami. Jak powiedziała dziennikarka, jej samej brakuje kompetencji, by oceniać decyzje rodziców chorego dziecka.

Opinie na temat słów prawniczki były podzielone: część internautów po programie chwaliła panią mecenas za wypowiedzenie wprost tego, o czym wiele osób myśli. Inni nie zostawili na niej suchej nitki za kompletny brak empatii i podcinanie skrzydeł rodzicom, którzy od lat walczą o życie dziecka.

„Taki apel do pani red. Jaworowicz. Myślę, że pani "mecenas" swoim zachowaniem wobec rodziców bohatersko walczących o zdrowie syna brakiem empatii i jakiejkolwiek przyzwoitości wykluczyła się z grona osób, które powinny uczestniczyć w programie mającym na celu pomaganie słabszym i pokrzywdzonym” – pisano na facebookowym profilu TVP.

Zobacz też:

Aborcja
Adobe Stock
Aktualności
Mąż doniósł na swoją żonę do prokuratury. Chciała dokonać aborcji
Działaczce Aborcyjnego Dream Teamu, która chciała pomóc ciężarnej kobiecie, grożą 3 lata więzienia. Aktywistka już usłyszała zarzuty.

W obliczu coraz bardziej zaostrzającego się prawa antyaborcyjnego kobiety poszukują sposobów na zakończenie niechcianej ciąży. Część decyduje się na aborcję poza granicami Polski, gdzie mogą tego dokonać legalnie. Inne szukają rozwiązań, które mogą zrealizować w domu.  Jest akt oskarżenia Na ten drugi krok zdecydowała się pewna ciężarna w 12. tygodniu ciąży. Kobieta poinformowała wcześniej o swoich zamiarach męża, ten najwyraźniej miał inne zdanie na ten temat. Gdy jego żona otrzymała paczkę, domyślił się, że zawiera ona środki na wywołanie poronienia. Mężczyzna niezwłocznie zawiadomił prokuraturę. Nie wiadomo, czy doszło do przerwania ciąży – obecnie kobiety nie są karane za przerywanie ciąży, natomiast przestępstwem jest pomocnictwo i podżeganie do aborcji. Dlatego zarzuty popełnienia przestępstw usłyszała działaczka Aborcyjnego Dream Teamu. 8 grudnia Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 47-letniej Justynie W. To oskarżona miała wysłać tabletki zamówione przez ciężarną na stornie „Ciocia Basia – women help women”. W czasie dochodzenia śledczy przeszukali mieszkanie Justyny W. i znaleźli tabletki powodujące obkurczenie macicy, co skutkuje poronieniem. W związku z tym członkinię Aborcyjnego Dream Teamu oskarżono także o posiadanie, w celu wprowadzenia do obrotu, innych produktów leczniczych bez stosownego pozwolenia. Aktywistka nie przyznała się do popełnienia zarzucanych jej czynów i odmówiła składania wyjaśnień. Grozi jej kara do trzech lat pozbawienia wolności. Działaczki Aborcyjnego Dream Teamu wydały jedynie oświadczenie: „Odbieramy to jako formę opresji politycznej i próbę zastraszania osób potrzebujących aborcji, osób pomagających w aborcji”. Działaczki zapowiadają, że pomagają w aborcjach, pomagać będą i nie dadzą się zastraszyć. Źródło:...

szpital odmówił aborcji i powoływał się na opinię ordo iuris
Adobe Stock
Aktualności
Lekarze odmówili aborcji, choć płód nie ma czaszki. Inny szpital zaopiekuje się ciężarną
Szpital w Białymstoku odmówił aborcji ciężarnej zmagającej się z problemami psychicznymi. Pojawiły się one u niej po wykryciu u płodu poważnej wady. Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny nie zostawiła 26-latki samej. Kobieta trafiła do innego szpitala, gdzie otrzyma pomoc.

W naszym kraju rozegrała się kolejna dramatyczna sytuacja z udziałem ciężarnej kobiety. Lekarze w jednym białostockich szpitali nie chcieli przerwać ciąży, mimo że u płodu stwierdzono wadę letalną: akranię (nie doszło do wykształcenia się kości pokrywy czaszki i mózg płodu jest na zewnątrz). Kobieta jest na skraju załamania psychicznego, jednak dla dyrektora szpitala nie jest to stanem zagrażającym jej życiu. Pacjentce odmówiono aborcji, powołując się na opinię Ordo Iuris. Z pomocą pacjentce ruszyła Federacja Na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Pacjentka otrzyma pomoc innego szpitala Kamila Ferenc, prawniczka z Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny zamieściła na Twitterze wpis, w którym wyjaśniła, że 26-latka trafiła pod opiekę innego szpitala. „W sprawie pacjentki z Białegostoku, której odmówiono aborcji, uspokajam: jako Federa znalazłyśmy jej już lepszy szpital w Polsce, jutro pacjentka dostanie taką opiekę, na jaką zasługuje. Chociaż teraz to rzadkość, to wciąż profesjonalna i empatyczna pomoc jest możliwa” – brzmi treść wpisu prawniczki. Pomoc Federacji Na Rzecz Kobiet Federacja Na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny udowadnia, że nawet po zeszłorocznym wyroku TK pacjentki mogą otrzymać pomoc. Zazwyczaj jednak jest potrzebna interwencja organizacji. „Ścieżka z zaświadczeniami od psychiatrów działa – ale rzeczywiście, potrzebna jest pomoc organizacji. Warto zwrócić się do nas, do Federacji. My na co dzień koordynujemy pomoc i kontaktujemy pacjentki z lekarzami, którzy oceniają, jak kontynuowanie ciąży z nieodwracalnymi wadami płodu wpływa na jej zdrowie psychiczne. I wskazujemy szpitale, które respektują zaświadczenia” – powiedziała dla Gazety.pl Kamila Ferenc. Z Federacją Na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny możesz skontaktować się poprzez maila: federacja@federa.org.pl lub tel. 22 635 93...

kara więzienia za aborcję
Adobe Stock
Aktualności
Kara więzienia za aborcję? Posłowie zagłosowali przeciw
Kara długoletniego więzienia za aborcję, ale także za poronienie i pomoc kobiecie, której życie w związku z ciążą jest zagrożone – to pomysł, który nie mieści się w głowie. A jednak projekt ustawy trafił do Sejmu. Posłowie już zdecydowali, czy dożywocie za aborcję będzie w Polsce realne.

Obywatelski projekt ustawy autorstwa Fundacji Pro-Prawo do Życia przewiduje karę nawet 25 lat więzienia lub dożywocia za przerwanie ciąży. Posłowie głosowali w czwartek za przyjęciem lub odrzuceniem tego pomysłu skrajnych przeciwników przerywania ciąży. Będą kary więzienia za aborcję? W środę w Sejmie odbyła się debata nad projektem ustawy zaostrzającej kary za aborcję. Wielu polityków z różnych partii, w tym KO, Lewicy, PSL, Polski 2050 oraz PiS, opowiedziało się za odrzuceniem projektu w całości w pierwszym czytaniu. Padły mocne słowa. „Dziś procedujemy projekt, który nigdy nie powinien być w Sejmie, który zakłada, że przerwanie ciąży stanie się przestępstwem zabójstwa, a kobieta zabójczynią” – mówiła Monika Wielichowska z KO. „To nie tylko karanie za poronienie, nie tylko kara dla matki, która pomoże swojej zgwałconej córce, to nie tylko więzienie dla lekarza, ale to przede wszystkim nieustający strach. Jeżeli chcecie, żeby Polki żyły godnie, nie dajcie się im bać” – podkreślała Barbara Nowacka z KO. „Strasząc kobiety, nie chroni się życia. Klub PiS upoważnił mnie do skierowania wniosku o odrzucenie tego projektu w całości w pierwszym czytaniu. (...) Nigdy w naszym kręgu kulturowym, w naszej cywilizacji, nie było to akceptowalne, by karać kobiety, czy kogokolwiek, za ratowanie własnego życia” – powiedziała rzeczniczka PiS, Anita Czerwińska. Projekt ustawy zakłada, że dzieckiem jest „człowiek od poczęcia do osiągnięcia pełnoletności”. Podaje też definicję dziecka poczętego, którym jest „dziecko w okresie do rozpoczęcia porodu”. Za spowodowanie śmierci dziecka poczętego zgodnie z projektem miałaby grozić kara od 5 do 25 lat pozbawienia wolności lub dożywocie. Nieumyślne spowodowanie śmierci dziecka poczętego byłoby z kolei zagrożone karą...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj