Nie będę spędzać świąt z moimi rodzicami - list
Adobe Stock
Aktualności

„Nie jadę na święta do rodziców. Nie chcę, by dziecko miało zmarnowane Boże Narodzenie” [LIST DO REDAKCJI]

Święta Bożego Narodzenia kojarzą mi się z krzykiem, kłótniami, wiecznym lamentem mojej mamy, jak to ona nienawidzi świąt, bo tyle pracy. Nie chcę, żeby moje dziecko przeżywało to, co ja kiedyś. Mój syn zasługuje na piękne i spokojne święta!

Postanowiłam, że te święta Bożego Narodzenia spędzimy tylko we trójkę – ja, mój mąż i nasz synek Mikołaj. Pierwszy raz w życiu mam odwagę przeciwstawić się odwiecznej tradycji spędzania świąt u moich rodziców.

Oboje z mężem jesteśmy jedynakami, jego rodzice nie żyją. Boże Narodzenie zawsze więc spędzamy z moją rodziną. Czy z chęci? Nie, raczej: „bo tak wypada”, „bo co ludzie powiedzą”, „bo jeśli nie przyjedziemy, to moim rodzicom będzie przykro”.

Teraz jednak postanowiłam przeciwstawić się tradycji – nie chcę spędzać świąt w stresie, z krzykiem i pretensjami. Moi rodzice mówią, że jestem wyrodną córką, że jestem niewdzięczna. Ale nie pamiętają, ile razy płakałam przez nich w święta. Moje dziecko nie będzie płakać – czuję, że moim obowiązkiem jest zadbanie o to i zapewnienie mojemu ukochanemu synkowi spokoju podczas Bożego Narodzenia. 

Choinka ze słomek - jak ją zrobić [WIDEO]

Szanuję moich rodziców, ale są... toksyczni!

Moja mama jest złośliwą i podłą kobietą. Tak, teraz mam odwagę dokładnie tak ją nazywać. Od lat mam wrażenie, że gdyby mogła – utopiłaby mnie w łyżce wody. Opowiada kłamstwa o mnie i o moim małżeństwie. Gdy wyszłam za mąż za Maćka, decyzję o dziecku przełożyliśmy „na później”. Chcieliśmy nacieszyć się sobą, życiem, podróżować. Postanowiliśmy, że o dziecko zaczniemy się starać dopiero za kilka lat. Ale był to świadomy wybór. Natomiast moja mama, ta podła kobieta, latała po swoich koleżankach i opowiadała, że nie mogę zajść w ciążę. Że na pewno jestem na coś chora. Że co ze mnie za żona. Po prostu bzdury wyssane z palca. Z kolei tuż po moich zaręczynach, gdy pochwaliłam się pierścionkiem – ona chciała go przymierzyć. A w naszej rodzinie od lat pokutuje przekonanie, że jeżeli ktoś przymierzy pierścionek zaręczynowy, to przyszłą pannę młodą czeka pech i nieszczęście w małżeństwie. Wiedziałam, że zrobiła to celowo...

Mój tata z kolei jest bardzo zasadniczy. W szkole musiałam mieć same piątki, masę zajęć pozalekcyjnych. Bo przecież miałam zostać lekarzem. Na medycynę nie poszłam – wybrałam aktorstwo. Ale mój tata wypomina mi to przy każdej okazji. Z dzieciństwa pamiętam też, że każdy rozlany sok, upuszczony talerzyk kończył się wielkim krzykiem i złością na mnie. Ja już to przeżyłam – dałam radę. Ale on tak samo zachowuje się w stosunku do mojego kilkuletniego dziecka. A na to na pewno nie pozwolę.

Wieczny krzyk i kłótnie w święta Bożego Narodzenia

Poza tym święta... Czy są one naprawdę pełne miłości i rodzinnego ciepła? Nie! Moja mama wszystkie przygotowania zostawia sobie na ostatnią chwilę. Gdy już przyjedziemy – jest latanie, bieganie, krzyk i wszechobecna złość. Są pretensje do nas, że zawsze wszystko jest na jej głowie. A ja każdego roku proponuję, żeby przyjechali do nas na Wigilię i pozostałe dni. Że ja wszystko przygotuję, a ona sobie odpocznie i przyjedzie na gotowe. Ale ona się nie zgadza. W sumie wtedy nie mogłaby robić z siebie wiecznej cierpiętnicy. Jestem złośliwa, ale ona naprawdę psuje każde święta. Każdy miły czas... Rozumiem, że w tym okresie jest dużo pracy, ale nie chcę, żeby wyżywała się na mnie i na mojej rodzinie. 

Postanowiłam: te święta będą inne!

Po prostu nie pozwolę na to, by mój syn przeżywał taką traumę jak ja. Nie chcę, żeby święta Bożego Narodzenia kojarzyły mu się z krzykiem, kłótniami, musztrowaniem przez mojego ojca, złością za każdy upuszczony widelec albo głośniejszy śmiech. Nie chcę, żeby widział, jak wredna jest moja mama i jak często chce mnie upokorzyć.

To była trudna decyzja, do której dojrzewałam wiele lat. Ale udało się. Mam nadzieję, że nadchodzące święta, które spędzimy we trójkę, będą naprawdę wspaniałe. I spokojne... A to jest dla mnie najważniejsze.

Anna

Zobacz także

ozdoby świąteczne dla dzieci na Boże Narodzenie
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Ozdoby świąteczne dla dzieci na Boże Narodzenie [7 POMYSŁÓW DIY]
Ozdoby bożonarodzeniowe wcale nie muszą kosztować fortuny! Możesz je zrobić w domu razem ze swoim dzieckiem. Będzie nie tylko taniej – zyskacie też mnóstwo… satysfakcji. Zobacz, jak zrobić proste ozdoby świąteczne z papieru, masy solnej, papierowych słomek czy makaronu.

Ozdoby świąteczne dla dzieci na Boże Narodzenie to jeden ze znaków rozpoznawczych tych świąt. W końcu ubieranie choinki to bardzo wyczekiwany przez dzieci rytuał. Maluchy nie mogą się go doczekać – i to niezależnie od tego, czy zwykle ubieracie choinkę na początku grudnia, czy tuż przed Wigilią. Aby skrócić dzieciom oczekiwanie na przystrajanie drzewka, zachęć je, by w tym roku samodzielnie zrobiły ozdoby bożonarodzeniowe z papieru (i nie tylko). Takie ozdoby świąteczne robione przez dzieci są wyjątkowe! Pomysły na ozdoby świąteczne dla dzieci na Boże Narodzenie Jakie ozdoby najłatwiej zrobić w domu razem z dziećmi na Boże Narodzenie? Przedstawiamy nasze propozycje:  Choinka z makaronu Choinka ze słomek Śnieżynki z papieru Papierowe aniołki na choinkę Gwiazda na choinkę z drutu Ozdoby z masy solnej Bombka ze styropianu Ozdoby świąteczne DIY– jakich materiałów potrzebujesz? Zanim przystąpicie do robienia świątecznych ozdób, zgromadźcie wszystkie potrzebne materiały – nie ma nic bardziej wkurzającego i demobilizującego, gdy już w czasie pracy okazuje się, że nie mamy kleju czy bibułki. Dlatego warto najpierw zaplanować, co będziemy robić (ułatwią ci to nasze listy), a potem pójść na zakupy: do sklepu papierniczego, ale także... spożywczego. Tak przygotowani będziecie mogli zasiąść do robienia świątecznych ozdób . Pamiętaj, by niebezpieczne narzędzia (nożyczki, cyrkiel) trzymać poza zasięgiem malucha. Jakie materiały są najczęściej potrzebne? To przede wszystkim: papier papier kolorowy brokat cekiny flamastry wstążki włóczka nożyczki sól (do masy solnej) makaron farby 1. Choinka z makaronu Klasyczna ozdoba świąteczna, idealna do zrobienia z dzieckiem. W dodatku z materiałów, które są łatwo dostępne. Zobacz też obrazkowy...

życzenia na Boże Narodzenie
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Życzenia na Boże Narodzenie – staropolskie, religijne, krótkie, piękne i śmieszne życzenia świąteczne
Część życzeń na Boże Narodzenie padnie przy wigilijnym stole, ale nie z każdą bliską osobą uda się spotkać osobiście. Jeśli nie masz czasu do wszystkich zadzwonić, wyślij życzenia SMS-em lub e-mailem. Oto nasze propozycje – śmieszne i poważne, krótkie i dłuższe, religijne, staropolskie i nowoczesne. Każdy znajdzie coś dla siebie. Wszystkie można wydrukować.

Oto aż 52 propozycje życzeń świątecznych w różnym tonie . Mamy dla was zarówno poważne i religijne życzenia na Boże Narodzenie, jak i te wesołe. Możesz wypisać je na świątecznej kartce pocztowej lub wysłać np. SMS-em. Wysyłanie życzeń na Boże Narodzenie jest naszym polskim zwyczajem, który warto kontynuować. Choć w dzisiejszych czasach nadawanie kartek to rzadkość, warto wrócić do tej tradycji i wysłać świąteczny list z życzeniami. Z pewnością adresatowi zrobi się bardzo miło! Na końcu dołączamy plik pdf. z życzeniami gotowy do druku.  Spis treści :  Staropolskie życzenia na Boże Narodzenie Religijne życzenia bożonarodzeniowe Krótkie życzenia na Boże Narodzenie Piękne życzenia na Boże Narodzenie Śmieszne życzenia i wierszyki na Boże Narodzenie Poważne życzenia świąteczne na Boże Narodzenie Uniwersalne wierszyki na Boże Narodzenie i Nowy Rok   Staropolskie życzenia na Boże Narodzenie W przypadku bliskich, którzy wysoko cenią tradycję, świetnie sprawdzą się życzenia bożonarodzeniowe, które nawiązują do staropolskich zwyczajów i sformułowań.  Jak obyczaj stary karze według ojców naszej wiary pragnę złożyć wam życzenia w dniu Bożego Narodzenia   Niech ta gwiazdka pomyślności Co zabłyśnie wam o zmroku Zaprowadzi was do szczęścia W nadchodzącym Nowym Roku *** Mały Jezus nadchodzi, Powinszować się godzi, Szczęścia, zdrowia i chleba I co więcej potrzeba. Pieniędzy, dobytku I wszelkiego użytku *** Staropolskim obyczajem, Gdy w Wigilię gwiazda wstaje, Nowy Rok zaś cyfrę zmienia Przy tej pięknej sposobności I my życzym Wam radości, Aby wszystkim się darzyło, Z roku na rok lepiej było. *** Na szczęście, na zdrowie, na ten Nowy Rok! Żeby Was nie bolała głowa ani bok, Żeby Wam się darzyło, mnożyło, kociło. Żebyście mieli dzieci...

świąteczne filmy na Netflix 2021
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Świąteczne filmy na Netflix: 9 propozycji dla całej rodziny na Boże Narodzenie 2021
Świąteczne filmy z platformy Netflix to idealna propozycja dla całej rodziny. Prezentujemy najlepsze, naszym zdaniem, familijne produkcje filmowe do obejrzenia podczas tegorocznych świąt.

Przygotowałyśmy zestawienie świątecznych filmów dla całej rodziny, które oferuje do obejrzenia Netflix na Gwiazdkę 2021. To idealna propozycja na wspólne spędzenie wolnego czasu w trakcie zimowych wieczorów. Polecane przez nas filmy rozbawią was, wzruszą, a przede wszystkim – wprowadzą w waszych domach klimat świąt Bożego Narodzenia. W naszym zestawieniu filmowym znajdziecie tegoroczne nowości, ale również świąteczne klasyki sprzed kilku lat. Jedno jest pewne – nie będziecie się nudzić w te święta! Spis treści :  Rodzina Clausów Święta u Christmasów Chłopiec zwany Gwiazdką Dawid i Elfy Uwolnić Mikołaja Mikołaj i spółka 48 próśb do świętego Mikołaja Święta w stylu smart Mikołaj mimo woli Świąteczne filmy na Netflix – premiery w 2021 roku Oto najciekawsze według nas filmy platformy Netflix. Wybrane zostały spośród nowości, które miały swoją polską premierę w 2021 roku. Koniecznie musicie je obejrzeć!  Rodzina Clausów Jules Claus nie lubi Bożego Narodzenia, a od zeszłorocznej śmierci swojego taty – święta już zupełnie go nie interesują. Gdy mama chłopca pracuje, Jules spędza dużo czasu w sklepie z zabawkami swojego dziadka. Pewnego razu znajduje w nim magiczną śnieżną kulę, dzięki której może przenosić się w najodleglejsze zakątki świata. Tam dokonuje niesamowitego odkrycia: jego dziadek jest prawdziwym świętym Mikołajem! Chłopiec, dzięki swojemu dziadkowi odkryje, że Boże Narodzenie to najwspanialszy czas w roku. Koniecznie obejrzyjcie film, by sprawdzić, dlaczego tak się stanie. Święta u Christmasów Komedia dla dzieci powyżej 13. roku życia. Film opowiada o czterech siostrach, które od lat są ze sobą skłócone. Na święta spotykają się w swojej rodzinnej posiadłości. Atmosferę, która i tak jest napięta, psuje jeszcze...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj