Reklama

W akcję Sprzątanie świata trzeba angażować dzieci – w końcu dbamy o przyrodę, w której przyjdzie im żyć, gdy nas już nie będzie. Wspólne wyjście z domu po to, by pozbierać zalegające w parkach i lasach plastikowe i szklane butelki i inne rzeczy wyrzucane przez nieodpowiedzialnych obywateli, to dla młodego pokolenia świetna lekcja ekologii.

Reklama

Czytając ten materiał, dobrze przyjrzyj się zamieszczonym w nim zdjęciom. Wrócimy do nich na końcu tekstu...

Spis treści:

Kiedy odbywa się Sprzątanie świata

Co roku akcja sprzątania świata odbywa się w trzeci weekend września. Udział w niej wziąć może dosłownie każdy. Można to zrobić na własną rękę lub w porozumieniu z władzami lokalnymi, tylko w gronie rodziny lub w zorganizowanej grupie. Zanim nadejdzie trzeci weekend września, warto dowiedzieć się, co w związku z akcją planują lokalne władze. Bardzo często Sprzątaniu świata towarzyszą dodatkowe inicjatywy np. sadzenie drzew, zakładanie zieleńców, konkursy plastyczne dla dzieci i festyny.

Wspólne sprzątanie świata, zwłaszcza tego nam najbliższego, czyli okolicy naszych domów, to świetna sprawa. Integruje lokalne społeczności, pozwala zapoznać się aktualną polityką lokalnych włodarzy w zakresie gospodarki odpadami i recyklingu. To też okazja do proponowania nowych inicjatyw i wpływania na to, jak władze angażują się w dbanie o przyrodę.

sprzątanie świata śmieci na łące
Adobe Stock

fot. Adobe Stock

Cel Sprzątania świata

Twórcą inicjatywy był Ina Kiernan, australijski żeglarz i biznesmen. Przerażony ilością śmieci dryfujących po oceanach w 1989 roku zorganizował pierwszą akcję – sprzątania zatoki Port Jackson, nad którą położone jest Sydney. Zaangażowanie ludzi przerosło jego oczekiwania – do sprzątania stawiło się 40 tysięcy ludzi. To zainspirowało go do kontynuowania akcji i propagowania jej także poza Australią. Dzięki temu co roku w Sprzątaniu świata bierze udział ok. 40 milionów osób z 40 krajów.

W Polsce akcję propaguje Fundacja Nasza Ziemia. Inicjatywa ma na celu uczenie dorosłych i dzieci poszanowania środowiska, promowanie niewyrzucania śmieci do lasu, selektywnej zbiórki odpadów i uświadamianie ludziom, że to od ich działań zależy, czy degradacja środowiska będzie postępować, czy nie.

sprzątanie świata śmieci w morzach
Adobe Stock

fot. Adobe Stock

Jak wziąć udział w akcji Sprzątania świata

Jak już wspominaliśmy, do akcji można włączyć się na własną rękę – wystarczy wziąć worki na śmieci, rękawiczki i ruszyć w teren, aby zebrane i odpowiednio posegregowane odpady przygotować do odbioru wraz z własnymi śmieciami. Można to zrobić w gronie najbliższej rodziny, jak i większej grupie przyjaciół, a po wykonanej pracy uczcić ją wspólnym piknikiem dla dzieci.

Wygodniejsze jest jednak zgłoszenie się do lokalnych władz lub organizacji, które biorą udział w Sprzątaniu świata w danym roku. Od nich można otrzymać worki na śmieci, a po ich zebraniu zostawić je w łatwo dostępnym miejscu i miejsce to zgłosić – stamtąd zostaną odebrane. Czasami na dzieci biorące udział w akcji na festynach, w urzędach gmin czy siedzibach fundacji, czekają drobne upominki i gadżety (np. dziecięce plecaki). Do Sprzątania świata przyłączają się też szkoły i przedszkola.

sprzątanie świata śmieci w lesie
Adobe Stock

fot. Adobe Stock

Dlaczego warto wziąć udział w akcji Sprzątania świata

Znasz już powiedzenie, że to nie my odziedziczyliśmy świat po swoich przodkach, ale pożyczyliśmy go od własnych dzieci i wnuków? To stwierdzenie właściwie każdemu myślącemu człowiekowi pozwala zmienić sposób myślenia i zobaczyć Ziemię w nowym świetle – od razu staje się jasne, dlaczego warto sprzątać świat. Gdy do tego dołoży się niepokojące doniesienia naukowców o niekorzystnych zmianach w środowisku – ludzkość przez ostatnie 200 lat popsuła je bardziej niż przez ok. 199 800 lat, jakie przedtem istniała na Ziemi... – nie można pozostawać bezczynnym.

Tyle „żyją’’ śmieci i co z tego wynika

Zobacz, ile czasu rozkładają się w naturze różne rodzaje śmieci. Aby przemówić jeszcze bardziej do wyobraźni, podajemy, ile pokoleń (przy założeniu, że nowe pokolenie rodzi się co 30 lat) będzie z nimi miało do czynienia, jeśli już dziś nie wyniesiemy ich z lasów, łąk i oceanów.

  • Plastik – w zależności od rodzaju – przetrwa 100-1000 lat, czyli 3-333 pokolenia, np. papierki po cukierkach i reklamówki – 400 lat, czyli 13 pokoleń,
  • Puszki po napojach – te poleżą 200 lat, czyli 6 pokoleń,
  • Opona samochodowa – będzie „zdobić’’ przyrodę nawet 300-500 lat, czyli 10-16 pokoleń,
  • Pieluchy jednorazowe – rozkładają się 450 lat, czyli 15 pokoleń,
  • Żyłka wędkarska – przetrwa 600 lat, czyli 20 pokoleń,
  • Szklana butelka – ona będzie leżeć w lesie 4000 lat, czyli 133 pokolenia!

Niesprzątnięte śmieci będą straszyć naszych potomków, którzy już nawet nie będą w stanie napsioczyć na prababkę Monikę czy prapradziadka Krzysztofa, którzy ten bałagan zostawili, bo ich imiona zatrze czas. Pieluchy, żyłki wędkarskie, niektóre plastiki i szklane butelki przetrwają dłużej niż napisy na naszych nagrobkach...

sprzątanie świata opony w lesie
Adobe Stock

fot. Adobe Stock

Jeszcze raz spójrz na zdjęcia zamieszczone w tym tekście. Okropne, prawda? A teraz wyobraź sobie, że są to widokówki, które dostajesz od swojego potomka z przyszłości... Pomyśl o tym i już w tym roku weź z całą rodziną udział w akcji Sprzątania Świata.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama