UNICEF informuje, że na całym świecie każdego roku około 7,6 mln dzieci nie jest karmionych piersią. Organizacja zaznacza, że według badań mleko matki ratuje życie dzieci, chroni je przed chorobami śmiertelnymi, ułatwia osiąganie lepszych wyników w nauce i wyższego ilorazu inteligencji. Mimo tego, 21 proc. dzieci w krajach o wysokich dochodach nie jest karmionych piersią. W krajach średniozamożnych i o niskich dochodach ten wskaźnik wynosi 4 proc.

Reklama

Karmienie piersią to najlepszy start

Karmienie piersią to najlepszy prezent, jaki każda matka może dać swojemu dziecku, a także sobie samej, mówi Shahida Azfar, Zastępca Dyrektora Generalnego UNICEF. Jednak jak wskazują dane odsetek niemowląt, które choć raz były karmione piersią, jest o wiele wyższy w krajach ubogich i średniozamożnych, takich jak Bhutan (99 proc.), Madagaskar (99 proc.) i Peru (99 proc.) niż w krajach takich jak Irlandia (55 proc.), Stany Zjednoczone (74 proc.) czy Hiszpania (77 proc.). Łącznie 2,6 miliona dzieci w krajach bogatych nigdy nie było karmionych piersią. Ponad 1/3 z nich urodziła się w Stanach Zjednoczonych.

Jak pokazują dane przytoczone przez UNICEF, wiele zależy od... dochodu rodziny. Dzieci z najuboższych rodzin w wieku dwóch lat są nawet 2 razy częściej karmione piersią niż dzieci z rodzin najbogatszych. Co ciekawsze, zamożne matki żyjące w krajach ubogich mniej chętnie karmią piersią, podczas gdy w krajach bogatych jest paradoksalnie odwrotnie. To właśnie tam kobiety o niskim dochodzie najrzadziej karmią piersią, mówi Shahida Azar. Specjaliści twierdzą, że niezależne od poziomu rozwoju państwa, matkom nie są dostarczane odpowiednie informacje, nie uzyskują także odpowiedniego wsparcia.

Różne metody i różne efekty

Czynniki prowadzące do wyższych wskaźników karmienia piersią są różne. Kraje takie jak Indie i Wietnam wdrożyły politykę ochrony i promowania karmienia piersią. Z kolei Turkmenistan ma bardzo wysoki odsetek kobiet, które rodzą dzieci w szpitalach, które otrzymały tytuł Szpitala Przyjaznego Dziecku. Niemal wszystkie matki w Nowej Zelandii i na Sri Lance rodzą dzieci w takich właśnie ośrodkach medycznych. Co więcej, kontekst kulturowy i polityczny, w tym wsparcie ojców, rodzin, pracodawców i społeczności, odgrywa decydującą rolę. UNICEF apeluje do rządów państw, sektora prywatnego i społeczeństwa, aby m.in. zwiększyć finansowanie i świadomość w celu podniesienia wskaźników karmienia piersią od narodzin aż do drugiego roku życia. Proponuje wdrożenie norm prawnych, regulujących wprowadzenie do obrotu mieszanek dla niemowląt i innych substytutów mleka kobiecego oraz butelek i smoczków, a także wprowadzenie płatnego urlopu rodzinnego i zasad karmienia piersią w miejscu pracy, w tym płatnych przerw na to. Ponadto UNICEF sugeruje wdrożenie "10 kroków do udanego karmienia piersią", zapewnienie mleka kobiecego dla chorych niemowląt oraz upewnienie się, że matki otrzymują poradnictwo w zakresie karmienia piersią w ośrodkach medycznych i w pierwszym tygodniu po porodzie.

Źródło: UNICEF

Zobacz także

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama