Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki

Strona zawiera treści tylko dla osób dorosłych

noworodek karmiony piersią
Fotolia
Aktualności

Zapach mleka mamy działa cuda! Jaki ma wpływ na wcześniaki i noworodki?

Najnowsze badania dowodzą, że zapach mleka mamy ma wyjątkowe działanie w przypadku noworodków, a zwłaszcza maluszków urodzonych przed terminem. Tego o kobiecym mleku do tej pory jeszcze nie mówiono!

W najnowszym Journal of Human Lactation opublikowano wyniki badań, które stwierdzają, że zapach mleka matki działa przeciwbólowo na wcześniaki i noworodki. Jak naukowcy to zbadali? Porównano działanie dwóch zapachów – mleka matki i sztucznej mieszanki.

Zobacz: Karmienie piersią nie swojego dziecka jest ohydne?

Najpierw 50 wcześniaków urodzonych pomiędzy 32 a 37 tygodniem ciąży podzielono losowo na 2 grupy. Podczas pobierania dzieciom krwi z pięty użyto zapachu sztucznego mleka w jednej grupie i mleka matki w drugiej. Dzieciom podkładano pod nosek papier nasączony mlekiem - od 3 minut przed ukłuciem do 9 minut po. Zmierzono natężenie bólu (PIPP) oraz oceniano długość trwania płaczu i poziom kortyzolu w ślinie dzieci przed i po ukłuciu.

Przeciwbólowe działanie samego zapachu mleka mamy!

Po pobraniu krwi natężenie bólu było znacznie niższe w grupie, która mogła poczuć zapach mleka mamy, niż w grupie ze sztucznym mlekiem (współczynnik 5.4 do 9 z p< 0.001). Poziom kortyzolu, a więc stres, był znacznie wyższy u dzieci, które nie mogły poczuć zapachu mleka matki (25.3 nmol/L do 17.7 nmol/L (p,0.001).

Badania jednoznacznie potwierdziły przeciwbólowe działanie zapachu mleka matki i ten sposób można wykorzystywać w przypadku wcześniaków i noworodków jako bezpieczną, niefarmakologiczną metodę łagodzenia bólu.

Ból i stres w pierwszych dniach życia źle wpływa na rozwój mózgu

Dzieci urodzone przed terminem często są poddawane wielu medycznym procedurom, które w większości wypadków są bardzo inwazyjne i bolesne. Wynika z nich wiele komplikacji. Neurolodzy dowodzą, że ból i stres z tym związany ma negatywny wpływ na rozwój mózgu. Dlatego badacze poszukiwali sposobów redukcji bólu zarówno w formie lekarstw, jak i tych poza farmakologicznych.

Zapachy, które są znane dziecku, takie jak zapach matki, mają kojący wpływ i dają dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Maluszki już pierwszego dnia życia, zanim zostaną nakarmione piersią, są w stanie wytropić pierś mamy – właśnie po zapachu!

Dzieci, które już były karmione mlekiem matki (od 4 do 15 dni po narodzinach) preferują zapach mleka własnej matki niż innych opiekujących się nimi matek. Dzieci mające od 1 do 10 dni są zdolne poczuć zapach karku, pach i innych części ciała matki i odróżnić je od innych.

To niesamowite, prawda?

Mleko kobiece ma tę moc

O tym, że mleko kobiece ma mnóstwo cennych składników, że dopasowuje się do stanu zdrowia dziecka i pory dnia, że wpływa na rozwój mózgu nie trzeba już nikogo przekonywać. Wszyscy już chyba też wiedzą, jak  ogromny wpływ ma mleko z piersi jeśli chodzi o budowanie odporności dziecka. Dlaczego teraz właśnie dowiadujemy się coraz więcej o mleku kobiecym i jego właściwościach? Kiedyś nie prowadzono tylu badań nad mlekiem kobiecym i laktacją, a pewne utarte przekonania i niepotwierdzone teorie krążyły nawet w środowiskach medycznych. Nic dziwnego, że same młode mamy bywają często zdezorientowane sprzecznymi opiniami na ten temat.

Mity i zabobony dotyczące karmienia piersią pokutują do dziś

Mojej mamie lekarz mówił, że mleko, które zmienia kolor nie ma już właściwie żadnych wartości odżywczych dla dziecka (!). Co gorsza nawet mnie, w dzisiejszych czasach, spotkała krytyka ze strony lekarzy, którzy słyszeli, że karmię piersią dziecko w wieku powyżej 1 roku. Niestety lekarze, pielęgniarki i położne często nie aktualizują swojej wiedzy dotyczącej karmienia piersią, nie zapoznają się z najnowszymi badaniami, a nawet jeśli mają z nimi styczność – z uporem maniaka i postawą „ja wiem swoje” bazują na tym, czego kiedyś, dawniej ich uczono. Więc nie ma co się dziwić, że wśród samych matek pokutują jeszcze mity na temat karmienia, a tylko około 4% mam karmi piersią dzieci powyżej 6. miesiąca życia. Dlatego tak ważne, a jednocześnie fascynujące są najnowsze badania i dlatego warto edukować się w tym temacie.

Zobacz: Karmienie piersią jest wstydliwe? Nie dla tej mamy!

Kiedy urodziłam córkę ponad 2 lata temu w swoim otoczeniu miałam kilka młodych mam, ale byłam niemal jedyną matką, która karmiła swoje dziecko wyłącznie piersią do 6. miesiąca życia. I miałam wrażenie, że trochę jestem uważana za "dziwną". I to w dużym mieście, gdzie wydawałoby się mamy powinny mieć łatwiejszy dostęp do najnowszych informacji na temat laktacji i karmienia piersią oraz pomocy związanej z karmieniem.

Czy spotkałyście się z takimi opiniami lekarzy i położnych, które negatywnie wpłynęły na wasze karmienie piersią? Czy w waszym otoczeniu dużo mam karmiło dzieci wyłącznie piersią?

Źródło: Polskie Towarzystwo Konsultantów i Doradców Laktacyjnych, pediatr-neonatol.com, Journal of Human Lactation, journals.sagepub.com

Zobacz też:

Jak długo można przechowywać odciągnięty pokarm? [WIDEO]

Karmienie piersią
Fotolia
Karmienie
Karmiąc dziecko piersią dostarczasz mu miliardy bezcennych komórek macierzystych
Komórki macierzyste zawarte w mleku mamy, to bezcenny prezent podarowany dziecku na całe życie. O dobroczynnych wartościach przekazywanych z mlekiem mamy mówi doktor Maria Wilińska, kierownik Oddziału Neonatologii SPSK im. prof. Orłowskiego CMKP.

Mleko mamy - magiczny płyn, który od lat wzbudza zainteresowanie wielu badaczy, a lekarze na każdym kroku podkreślają jego bezcenne właściwości dla dziecka . Nie da się go zastąpić żadną inną mieszanką, bo jest nie do podrobienia, chociaż w 90 procentach składa się z wody. Pozostałe 10 procent to białka, tłuszcze, węglowodany, składniki mineralne i witaminy. Najnowsze badania pokazują, że w mleku mamy znajdują się komórki macierzyste , działające jak wewnętrzny system naprawczy w organizmie dziecka. Dziennie dziecko przyjmuje nawet kilkanaście miliardów tych komórek. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niemowlę powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki przez pierwsze 6 miesięcy życia . Dlaczego kobiecy pokarm jest bezcenny? Tłuszcze zawarte w kobiecym mleku (około 5 procent) dostarczają dziecku energii oraz biorą udział w procesie rozwoju mózgu . Węglowodany (ok. 7 procent), głównie laktoza , poza dostarczaniem energii, kształtuje florę bakteryjną przewodu pokarmowego dziecka. Białko natomiast reguluje procesy biochemiczne w organizmie, w tym reguluje gospodarkę hormonalną. Pozostałe 0,2 procent to składniki mineralne i witaminy : sód, potas, wapń, magnez i inne, poza witaminą K , którą trzeba suplementować w pierwszym miesiącu życia dziecka. Mleko kobiece dodatkowo zawiera specjalne enzymy, które pomagają w trawieniu mleka. Bardzo ważnym składnikiem pokarmu kobiecego są tzw. czynniki wzrostowe: – Są to substancje obecne wyłącznie w mleku kobiecym, nie ma ich w żadnej innej mieszance i mleku sztucznym, czyli pochodzącym z mleka krowiego. Czynniki wzrostowe sterują rozwojem organizmu w życiu płodowym i powodują, że organizm różnicuje się w różnorodne tkanki i narządy. Potem w pokarmie kobiecym czynniki te są ważne dla rozwoju i wzrastania noworodka głównie wcześniaków i powodują, że ten niedojrzały organizm nadal...

Mama karmi piersią dziecko
Fotolia
Karmienie
Mleko mamy jak trucizna?! Co na to eksperci?
Karmisz piersią? Uważaj, bo możesz zaszkodzić dziecku - czytamy w tekście na portalu Mamadu. Zapytałam o to ekspertów i...

Aż 200 toksycznych substancji znajduje się w pokarmie mamy – bije na alarm portal Mamadu i wylicza niektóre z nich. Bisfenol A, nadchloran stosowany w paliwach rakietowych, kadm, ołów i rtęć. Jak można przeczytać w tekście: "Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że istnieje powiązanie między długotrwałym karmieniem dzieci wyłącznie mlekiem matki a autyzmem". Brzmi strasznie? I to jeszcze jak! Tymczasem... Autyzm a mleko mamy? – To kompletne nieporozumienie – kwituje dr Przemysław Tomalski z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od kilku lat prowadzi tam BabyLab – specjalny ośrodek badawczy, zajmujący się m.in. pracami nad testem przesiewowym w kierunku autyzmu: – Teza o związku karmienia piersią z autyzmem jest oparta na bazie jednego i to niewiarygodnego z punktu widzenia nauki artykułu z 2011 r. Autor pisze w nim, że ze względu na toksyczność pokarmu matki, karmienie piersią – a szczególnie długie karmienie piersią – podnosi ryzyko autyzmu . Tymczasem jest szereg prac pokazujących coś dokładnie odwrotnego! Jakie mleko modyfikowane dla alergików - testy i opinie Na czym polega to „coś dokładnie odwrotnego" ? Dr Tomalski tłumaczy: – Zawarte w mleku matki kwasy omega 3 i 6 (od pewnego czasu dodawane też do mieszanek modyfikowanych) mają kluczowe znaczenie dla rozwoju kory czołowej , czyli tego obszaru mózgu odpowiedzialnego za nasz rozwój intelektualny, funkcjonowanie społeczne czy kontrolę uwagi. Wiemy dobrze, że brak tych kwasów przyczynia się do zaburzeń rozwojowych dziecka. Ekspert wyjaśnia też, że jakkolwiek opinii na temat autyzmu krąży mnóstwo, to jednak naukowcy na całym świecie nadal nie wiedzą, co jest jego przyczyną: – W ostatnich latach zwycięża koncepcja, że autyzm powstaje w wyniku nierównowagi neuroprzekaźnikowej mózgu. Mówiąc...

mama karmi piersią
Fotolia
Karmienie
Karmienie piersią wcześniaka: najlepszy sposób na zdrowie
Karmienie piersią wcześniaka znacznie zwiększa jego szansę na zdrowy rozwój. Tzw. mleko wcześniacze ma inny skład niż mleko mamy, której dziecko urodziło się o czasie i niesie dla wcześniaka dużo korzyści.

Karmienie piersią wcześniaka jest dużo trudniejsze niż karmienie piersią dziecka donoszonego. Wcześniak może jeszcze nie mieć wykształconego odruchu ssania, może też być jeszcze bardzo słaby, że samodzielnie jeść. Mimo tego warto próbować karmić przedwcześnie urodzone dziecko pokarmem naturalnym, nawet jeżeli jeszcze nie możesz przystawić je do piersi. 1. Regularnie odciągaj pokarm z piersi. Zacznij tuż po porodzie i rób to często: przynajmniej 6–8 razy na dobę. Do takiego regularnego odciągania najlepsza jest metoda naprzemienna: najpierw: 5–7 minut z jednej piersi, 5–7 minut z drugiej, następnie: 2–3 minuty z pierwszej i 2–3 minuty z drugiej, na koniec jeszcze po 1 minucie z każdej piersi. Być może mleko przez pewien czas będzie musiało być podawane dziecku przez sondę, ale dzięki regularnemu odciąganiu, gdy w końcu przystawisz dziecko do piersi, ta będzie pełna mleka. Odciąganie pomoże  ci też uporać się z trudnymi emocjami po przedwczesnym porodzie. Nie martw się, jeżeli nie uda ci się odciągnąć za dużo mleka. Nawet kilka mililitrów jest bardzo cenne dla twojego dziecka – to naprawdę żadna przesada! W tak niewielkiej ilości znajduje się tysiące przeciwciał i składników aktywnych, ważnych dla zdrowia wcześniaka. 2. Dbaj o bliskość z dzieckiem. Staraj się jak najwięcej głaskać i przytulać dziecka, w czasie gdy musi on leżeć w inkubatorze. Bliskość dziecka spowoduje u ciebie wydzielanie hormonów, stymulujących produkcję pokarmu: prolaktyny i oksytocyny. To bardzo ważne dla twojej laktacji! 3. Po powrocie do domu budź wcześniaka na karmienie. Po powrocie ze szpitala do domu pamiętaj, że za wcześnie urodzone dziecko – tak samo jak dzieci donoszone – powinno być karmione na żądanie. Z jednym zastrzeżeniem: wcześniak może być jeszcze za słaby, aby samodzielnie budzić...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz