The Happy Family (daniej Psycho Couple) założyli konto na Instagramie 1,5-rocznej córce
screen Instagram/the__happyfamily, tataiberbecie
Aktualności

YouTuberzy The Happy Family założyli profil na Instagramie 1,5-rocznej córce. Mówią, że Lyra tego chciała

The Happy Family (dawniej Psycho Couple) założyli 1,5-rocznej córce konto na Instagramie. Chociaż profil dziewczynki jest prywatny, pojawia się pytanie: dlaczego to zrobili? Czy to kolejny sposób na zarabianie pieniędzy?

Oli i Kamilowi z kanału The Happy Family z pewnością nie można odmówić smykałki do biznesu: para prowadzi kilka profili w mediach społecznościowych, kanał na YouTubie, a także własny sklep m.in. z filtrami do zdjęć i planerami do pobrania i samodzielnego wydrukowania. Nic dziwnego, że założenie instagramowego profilu 1,5-rocznemu dziecku rodzi pytanie, czy to nie kolejny etap budowania biznesu.

Paulina Krupińska o talencie córki. 5-latka pójdzie w ślady mamy czy taty? [WIDEO]

1,5-roczna córka The Happy Family (Psycho Couple) na Instagramie

„Założyliśmy konto Lyrze. Bardzo tego chciała” – poinformowali Ola i Kamil z The Happy Family. Jednak czy 1,5-roczne dziecko jest w stanie samodzielnie zakomunikować, że chce mieć własny profil na Instagramie? Odpowiedź wydaje się oczywista.

Temat zarabiania kosztem dziecka poruszyła na swoim profilu m.in. instagramerka Paulina Zagórska, prywatnie mama. Już samo publikowanie wizerunku dziecka w internecie budzi wątpliwości (Czy to bezpieczne? Czy dziecko wyraziło zgodę na publikację, a jeśli jest na to za małe – czy rodzic ma prawo podejmować tę decyzję za dziecko?). Jawne czerpanie korzyści finansowych z obecności dziecka na profilach rodziców według wielu osób jest po prostu niewłaściwe.

Osoby pracujące na Instagramie mogą zarabiać m.in. dzięki nawiązywaniu współprac reklamowych. Publikując wizerunek dziecka, pojawia się więcej możliwości współpracy – z firmami oferującymi ubranka dziecięce, zabawki, żywność dla dzieci. O ile nie ma nic złego w samej pracy na Instagramie – która nierzadko pochłania więcej czasu niż praca na etacie – o tyle tworzenie ze swoich profili słupów reklamowych napędza konsumpcję, a dla odbiorców może stać się po prostu męczące.

Na pytanie, czy to moralnie właściwe, każdy musi odpowiedzieć sobie sam. I zadecydować, jakich twórców chce wspierać swoimi serduszkami, komentarzami czy zakupami z ich poleceń. Wśród setek profili skierowanych do rodziców można znaleźć twórców i twórczynie proponujących ciekawe, angażujące treści.
 


Piszemy też o:

dzieci kopiują zachowanie z internetu
AdobeStock
Aktualności
Niebezpieczne i głupie challenge, wulgarne słowa i gesty – dzieci kopiują z internetu [WIDEO]
Dzieci zupełnie nieświadomie publikują swoją prywatność w sieci – przestrzega Małgorzata Ćwiek z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Zobacz film, w którym socjoterapeutka mówi o tym, co dzieci lubią oglądać w sieci, a co może być szkodliwe dla ich psychiki i zdrowia.

Małgorzata Ćwiek w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę zajmuje się programami edukacyjnymi poświęconymi m.in. bezpiecznemu korzystaniu dzieci z internetu. A jest z tym spory problem. Dzieci nie mają świadomości m.in.tego, że każdy film umieszczony przez nie w sieci oznacza opublikowanie swojego wizerunku , a nawet danych osobowych. Dane osobowe do wglądu "Dzieci publikują bardzo dużo swojego wizerunku w sieci, umieszczają zdjęcia w różnych pozach i sytuacjach, pokazując swoją prywatność " – mówi Ćwiek. Socjoterapeutka przestrzega też, że dzieci nieświadomie publikują dane osobowe. "Takie dane nas dorosłych bardzo interesują i bardzo dbamy o to, aby je zabezpieczyć" – podkreśla. Niebezpieczne challenge Zdaniem Ćwiek, w internecie jest wiele treści wprowadzających dzieci w błąd, a wręcz zagrażających ich życiu lub zdrowiu . Jako przykład podaje tzw. challenge, w których młode osoby podejmują się wykonania, z reguły niezbyt rozsądnych wyzwań. Rekordy popularności miało wylewanie na siebie wiadra zimnej wody, tzw. ice bucket challenge. Ale jak podaje Ćwiek, te zadania bardzo często mogą być niebezpieczne dla dzieci. Przykładem jest challenge polegający na zjedzeniu kaktusa. "Wydaje się to absurdalnym pomysłem, ale ludzie to robią, a dzieci oglądają i chcą to naśladować" - stwierdziła. Także challenge polegający na połykaniu łyżeczki cynamonu może być bardzo niebezpieczny dla życia dzieci. Zjedzenie takiej ilości tej przyprawy  powoduje duszności,  co może być bardzo ryzykowne u dzieci chorych na astmę lub z innymi problemami układu oddechowe. "Jest wiele treści, które mogą nie tylko wystraszyć dziecko , ale mogą też zagrozić jego życiu lub zdrowiu" – przestrzega socjoterapeutka. Piosenki dla dorosłych Dzieci nieświadomie używają aplikacji, które same w sobie nie są złe,...

mama w sieci, tablet, smarfon, mama korzysta z urządzeń mobilnych
Fotolia
Mama
6 zasad ochrony wizerunku dziecka w internecie
Coraz chętniej dzielimy się zdjęciami swoich pociech w sieci. Publikujemy słodkie fotki maluszków zaraz po porodzie, dzielimy się ważnymi momentami z życia naszych najbliższych, chwalimy sukcesami szkrabów i czekamy na deszcz polubień od naszej rodziny i znajomych. Czy słusznie?

Digital Shadow Jak stwierdził Erik Qualman, dziewięć na dziesięcioro dzieci (92%) w wieku do dwóch lat ma tak zwany Digital Shadow - wzmianka na ich temat pojawiła się online. To zdecydowana rewolucja w stosunku do życia naszego pokolenia czy starszych - dziś dzieci są już w sieci , zanim zrozumieją, czym ona jest. Co więcej, muszą żyć i radzić sobie z konsekwencjami posiadania rozległej dokumentacji swojego dzieciństwa. Nasze pokolenie wchodząc w media społecznościowe może podjąć decyzję o udostępnianiu pewnych treści i w większości przypadków są to informację z dorosłego życia. Kolejne pokolenia nie mają takiego wyboru - treści o nich są publikowane za nich. Odpowiedzialni za swoje dzieci Prędzej czy później zmierzymy się, jako odpowiedzialni rodzice, z potrzeba nauczenia naszych milusińskich egzystowania w nowoczesnym świecie. Zestaw zasad i umiejętności obejmuje również zarządzanie wizerunkiem w sieci oraz dbanie o profile społecznościowe. Fakt, że ktoś nie korzysta z social media nie oznacza, że nic w internecie się o nim nie pojawia. Warto więc wiedzieć jak sobie radzić w każdej sytuacji. Ale zanim przystąpimy do uczenia naszych dzieci świadomego korzystania z technologii musimy sami zatrzymać się przed kliknięciem kolejnego statusu o naszych słodziakach. Trudno być autorytetem prawidłowego fejsowania, jeśli sami dzielimy się wszystkimi informacjami o naszej rodzinie. Jak wytłumaczyć znaczenie prywatności, kiedy upubliczniamy każde zdjęcie i treść? Kilka zasad ochrony twojego maluszka w sieci Zastanów się czy twoja pociecha będzie zadowolona za kilkanaście lat z tego, co w tej chwili publikujesz. Nie każdy czuje się komfortowo wiedząc, że w sieci krążą jego zdjęcia na przewijaku z gołą pupą. Jeśli dodajesz treści, zawsze decyduj się na ograniczanie widoczności postów. Zdjęcia twojego dziecka nie muszą być pozycjonowane przez...

Fotolia
Aktualności
Rzecznik Praw Dziecka mówi stanowcze: NIE szastaniu wizerunkiem dzieci w mediach
Lubicie oglądać dzieci w reality show? Chwyta Was za serce niedola dziecka w programie interwencyjnym? Marek Michalak uważa, że dzieci stały się ofiarami konsumpcjonizmu medialnego i protestuje przeciwko temu apelując do ministerstwa.

Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka apeluje do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o zdecydowane działania zabezpieczające  dobra dzieci w przestrzeni medialnej  oraz do rodziców, o rozsądek w zarządzaniu wizerunkiem dzieci . - Bywa, że to już małe gwiazdy, ale to ciągle dzieci i trzeba je chronić. Media nie mogą być przestrzenią bezprawia w tym zakresie – uważa RPD. Rzecznik mówi: Nie - komercjalizacji dzieciństwa Rzecznik Praw Dziecka jest zaniepokojony trwającym procesem komercjalizacji dzieciństwa. Jego zdaniem coraz częściej sposoby kreowania w mediach, zarówno wizerunku dziecka , jak i samego dzieciństwa naruszają fundamentalną podstawę ochrony praw człowieka jaką jest godność ludzka. - O ile na pozór w tworzeniu i emisji programów telewizyjnych, materiałów prasowych czy w organizowaniu konkursów z udziałem dzieci trudno doszukiwać się łamania praw dziecka , to nierzadko do ich naruszenia dochodzi, zwłaszcza w sytuacji, gdy biorące udział w tych projektach dzieci są narażone na krytykę, ośmieszenie, czy nawet poniżenie. Problem dotyczy głównie programów interwencyjnych, coraz popularniejszych paradokumentów, audycji w konwencji tzw. talent show, czy konkursów piękności – pisze Rzecznik w swoim  wystąpieniu. RPD uważa, że to co dla dorosłego widza jest miłą rozrywką, dla małoletnich uczestników programów może stać się zagrożeniem dla ich rozwoju psychicznego. Emocje dziecka wabikiem mediów - Występ w programie telewizyjnym czy konkursie powinien być dla młodych uczestników zabawą, nowym doświadczeniem pełnym radości, nie zaś twardą rywalizacją, odsłanianiem problemów życia prywatnego, ukazywaniem słabości, krzywdy, czy niepowodzeń - przekonuje Marek Michalak. Rzecznik nie ma wątpliwości, że dzieci przyciągają uwagę odbiorców , a co za tym idzie przysparzają ogromne zyski dla organizatorów. Nie sposób...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj