Zasiłek na dziecko: ile dostaniesz, jeśli zamkną przedszkole?
Podejrzenie koronawirusa to powód zamykania kolejnych szkół w Polsce. Wkrótce kwarantanna może objąć także żłobki i przedszkola. Rodzicom na czas sprawowania opieki nad dziećmi przysługuje zasiłek – właśnie wprowadzono ustawę, która zwiększa przywileje dla opiekunów.
Zasiłek opiekuńczy na dziecko zwykle przysługuje rodzicowi, który musi sprawować osobistą opiekę nad chorym dzieckiem. Zasiłek może być wypłacany przez pracodawcę lub bezpośrednio przez ZUS, a w każdym z tych przypadków trzeba złożyć odpowiednie wnioski:
- wniosek na formularzu Z-15A (jeśli zasiłek wypłaca pracodawca)
- wniosek na formularzu Z-15A i formularz Z-3 (jeśli zasiłek wypłaca ZUS)
- wniosek na formularzu Z-15A i formularz Z-3a (jeśli rodzic nie jest pracownikiem, a ubezpieczenie przysługuje mu z innego tytułu, np. umowy zlecenia)
Zasiłek opiekuńczy na dziecko – kiedy się należy?
Zasiłek otrzyma rodzic, któremu lekarz wystawi zwolnienie z powodu konieczności opiekowania się chorym dzieckiem. Ale nie tylko. Wypłata należy się również opiekunowi, jeżeli żłobek, przedszkole lub szkoła zostaną zamknięte w sposób nieprzewidziany. Oznacza to, że informacja o zamknięciu placówki dotarła do rodzica nie wcześniej niż 7 dni przed tym faktem.
Ponadto aby zasiłek opiekuńczy został wypłacony, muszą zostać spełnione następujące warunki:
- dziecko ma najwyżej 8 lat
- dziecko nie ma innego członka rodziny, który mógłby zająć się nim w tym czasie
- rodzic posiada ubezpieczenie chorobowe
Zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia przedszkola
Epidemia koronawirusa może w najbliższym czasie być przyczyną tymczasowego zamykania przedszkoli i szkół. Jeśli placówka zostanie zamknięta w sposób nagły, pamiętaj, że za okres sprawowania opieki nad dzieckiem należy ci się zasiłek. Do wniosku o zasiłek opiekuńczy koniecznie dołącz oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat w związku z nieprzewidzianym zamknięciem żłobka, przedszkola lub szkoły - ZAS-36.
Zasiłek opiekuńczy – ile płatny?
Podstawa wymiaru zasiłku opiekuńczego to średnie miesięczne wynagrodzenie otrzymywane w ostatnich 12 miesiącach (lub w pełnych kalendarzowych miesiącach, jeśli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy ubezpieczenia). Zasiłek opiekuńczy stanowi zaś 80% podstawy wymiaru zasiłku. Mówiąc wprost – otrzymasz 80% swojej średniej pensji z ostatnich miesięcy.
Zasiłek opiekuńczy – ile dni?
Zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeśli rodzic nie przekroczył limitu 60 dni pobierania zasiłku w danym roku kalendarzowym. 2 marca Sejm RP uchwalił jednak ustawę o szczególnych rozwiązaniach w obliczu zagrożenia koronawirusem. Ustawa określa m.in., że zasiłek należy się za okres nie dłuższy niż 14 dni w sytuacji, gdy zamknięto żłobek, przedszkole lub szkołę. Łączny okres pobierania zasiłku w roku kalendarzowym wydłużono zaś do 74 dni.
Zobacz też:
- Koronawirus - co kupić na wypadek katastrofy [KRÓTKA LISTA]
- Jak zrobić żel antybakteryjny w domu?
- Nie jedź z koronawirusem na SOR ani do przychodni!