Biegunka u niemowlaka
fot. StockAdobe

Biegunka u niemowlaka: jak pomóc maluszkowi?

Biegunka u niemowląt może być niebezpieczna, ponieważ łatwo o odwodnienie dziecka. Pediatra radzi, jak postępować podczas biegunki u niemowlaka. Na co zwracać uwagę?
Katarzyna Pinkosz
Konsultacja: dr Wojciech Trzeciakowski, pediatra, neonatolog
Biegunka u niemowlaka
fot. StockAdobe

Na biegunkę u niemowlaka wskazują częstsze niż zwykle stolce, bardziej wodniste lub "strzelające". Powodem biegunki u niemowlęcia może być źle umyta butelka lub smoczek, a w okresie rozszerzania diety nieświeże jedzenie. Silną biegunkę u niemowląt mogą też powodować rotawirusy.

Spis treści:

Biegunka u niemowlaka: jak rozpoznać?

Zdrowe niemowlę karmione piersią robi kupkę nawet kilka razy dziennie, a karmione butelką raczej tylko raz w ciągu dnia, jeśli zauważysz odstępstwa od tej reguły, twoje dziecko może mieć biegunkę, zwłaszcza kiedy stolce są częstsze, o innej, bardziej wodnistej konsystencji, często wręcz „strzelające”. Jeśli do biegunki dołączają: to sprawa jest poważna. Gdy takie objawy ma niemowlę w pierwszym półroczu życia, nie pije od kilku godzin, a do tego zauważyłaś, że mało siusia, nie czekaj, tylko od razu jedź z nim do szpitala. Być może doszło do odwodnienia, które jest bardzo groźne u niemowląt.
Redakcja poleca: Co ci powie kupka noworodka, czyli o dziwnych kolorach i zapachach
Podejrzanie zielona, słonecznie żółta - dlaczego kupka noworodka nie zawsze wygląda tak samo? Jakich sygnałów nie wolno lekceważyć?

Objawy odwodnienia przy biegunce

Biegunka u niemowlaka jest bardzo niebezpieczna, zwłaszcza biegunka rotawirusowa. Szybko, nawet w kilka godzin, może spowodować poważne odwodnienie, wręcz groźne dla życia. Łatwo o to zwłaszcza latem, gdyż z powodu wysokich temperatur dziecko poci się, a więc traci wodę. Jeśli pije mniej, a do tego ma biegunkę i wymiotuje, silne odwodnienie może się pojawić bardzo szybko.

Na odwodnienie przy biegunce wskazują:
Ze starszym niemowlęciem jedź do szpitala, jeśli prócz silnej biegunki ma też gorączkę, wymiotuje, w kupce pojawia się śluz lub krew.

Biegunka u niemowlaka: leczenie

Jak leczyć biegunkę u niemowlęcia? Jeśli biegunka nie wygląda na ciężką, są to raczej tylko luźniejsze stolce, dziecko jest w dobrym stanie i nie odmawia picia, możesz spróbować leczyć je w domu.

Co podawać dziecku przy biegunce?
  • Picie. Najlepsza jest woda niskozmineralizowana (dla niemowlęcia przegotuj ją i wystudź). Na jej bazie możesz zrobić herbatkę, np. z mięty, rumianku, koperku. Jeżeli dziecko również wymiotuje, podawaj picie w małych ilościach (po 1–2 łyżeczki), za to bardzo często. Nie proponuj soków.
  • Jedzenie. Odpowiednia dieta przy biegunce to podstawa leczenia. Podawaj pierś lub mleko modyfikowane, jeśli dziecko je pije. Gdy maluszek skończył 4 miesiące, może zjeść marchwiankę (zupkę z ugotowanej i przetartej marchewki z dodatkiem szczypty soli, gdyż niemowlę wraz z wodą traci składniki mineralne). Bardzo dobry jest też kleik marchwiowo-ryżowy, kleik ryżowy, kaszka. Gdy biegunka będzie lżejsza, dodaj np. ugotowane i przetarte jabłuszko.
  • Probiotyki. To dobre bakterie zasiedlające jelita i walczące ze znajdującymi się tam chorobotwórczymi bakteriami. Skuteczne są też preparaty zawierające specjalny gatunek drożdży (Enterol, Di-erol).
  • Elektrolity. To składniki mineralne (w bardzo przyswajalnej formie), które dziecko traci podczas biegunki. Po biegunce przewód pokarmowy potrzebuje kilku dni, by się zregenerować. W tym czasie niemowlak powinien jeść tylko mleko z piersi lub modyfikowane, a jeśli już rozszerzyłaś dietę dziecka, to także gotowane warzywa, owoce, jogurty i kefiry (zawarta w nich dobra flora bakteryjna leczy przewód pokarmowy), chude mięso, ryby.

Zobacz też: Atlas kupek niemowlaka

Jak zapobiegać biegunce?

Pamiętaj, że bakterie szybciej namnażają się w wysokich temperaturach. Możesz temu zapobiec, pamiętając o kilku ważnych zasadach:
  • Do picia podawaj niemowlęciu wyłącznie wodę przegotowaną i ostudzoną.
  • Mleko modyfikowane przygotowuj tuż przed podaniem dziecku (nie rób go na zapas).
  • Starannie myj butelki, smoczki, kubeczki, miseczki i łyżeczki. Często je wyparzaj.
  • Nie trzymaj na słońcu jedzenia (serków, jogurtów, wędlin).
  • Gdy wyjeżdżacie do krajów południowych, pamiętaj, że do picia dla dziecka nadaje się tylko woda butelkowana (przegotowana). Na tydzień przed wyjazdem i przez cały pobyt podawaj maluchowi probiotyk.

Zobacz też:
dr Wojciech Trzeciakowski
Konsultacja: dr Wojciech Trzeciakowski, pediatra, neonatolog

Pracuje w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim.

Oceń artykuł

Ocena 4 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy