biegunka u niemowlaka
fot. Adobe Stock

Biegunka u niemowlaka: przyczyny i objawy. Co podać na rozwolnienie?

Biegunka u niemowlaka może być niebezpieczna, ponieważ u tak malutkich dzieci łatwo o odwodnienie. Dobrze więc przygotować się na stresujące sytuacje, poznać najczęstsze przyczyny oraz inne objawy biegunki u niemowląt. Doświadczony pediatra wyjaśnił nam, jak leczyć rozwolnienie u niemowlaka.
Katarzyna Pinkosz
Konsultacja: dr Wojciech Trzeciakowski, pediatra, neonatolog
biegunka u niemowlaka
fot. Adobe Stock

Na biegunkę u niemowlaka wskazują częstsze niż zwykle, bardziej wodniste lub tzw. strzelające stolce. Przyczyny rozwolnienia mogą być różne: źle umyta butelka lub smoczek, a w okresie rozszerzania diety także nieświeże jedzenie. Silną biegunkę u niemowląt mogą też powodować rotawirusy. Sprawdź, co wolno podać na rozwolnienie u niemowlaka.

Spis treści:

 1. Jakie są przyczyny biegunki u niemowlaka?
 2. Biegunka u niemowlaka: jak ją rozpoznać?
 3. Objawy odwodnienia przy biegunce u niemowlaka
 4. Jak leczyć biegunkę u niemowlaka?

Jakie są przyczyny rozwolnienia u niemowlaka?

Biegunka u niemowląt to zazwyczaj efekt działania bakterii, wirusów albo alergenów, które wnikają do organizmu wraz z pożywieniem lub w wyniku kontaktu z brudnymi rękami. Dziecko może też mieć rozwolnienie w trakcie choroby, podczas ząbkowania albo w czasie przyjmowania niektórych leków.

Najczęstsze przyczyny biegunki u niemowlaka:
 • infekcje wirusowe (np. rotawirusy),
 • infekcje bakteryjne (np. salmonella),
 • alergie pokarmowe,
 • błędy dietetyczne, np. za dużo soków owocowych w diecie dziecka,
 • nietolerancja glutenu,
 • nietolerancja laktozy,
 • zatrucie pokarmowe.

Jak zatem zapobiegać rozwolnieniu u niemowląt? Pamiętaj, że bakterie szybciej namnażają się w wysokich temperaturach. Możesz temu zapobiec, pamiętając o kilku ważnych zasadach:
 • Do picia podawaj niemowlęciu wyłącznie wodę przegotowaną i ostudzoną.
 • Mleko modyfikowane przygotowuj tuż przed podaniem dziecku (nie rób go na zapas).
 • Starannie myj butelki, smoczki, kubeczki, miseczki i łyżeczki. Często je wyparzaj.
 • Nie trzymaj na słońcu jedzenia (serków, jogurtów, wędlin).
 • Gdy wyjeżdżacie do krajów południowych, pamiętaj, że do picia dla dziecka nadaje się tylko woda butelkowana (przegotowana). Na tydzień przed wyjazdem i przez cały pobyt podawaj maluchowi probiotyk.

Biegunka u niemowlaka: jak ją rozpoznać?

Nie zawsze łatwo rozpoznać biegunkę u niemowlaka, zwłaszcza gdy rodzice dopiero uczą się pielęgnacji, a dobowy rytm dziecka nie jest jeszcze uregulowany. Pamiętaj jednak, że zdrowe niemowlę karmione piersią robi kupkę zwykle kilka razy dziennie, a karmione butelką najczęściej tylko raz w ciągu dnia. Jeśli zauważysz odstępstwa od tej reguły, twoje dziecko może mieć biegunkę. Zwróć uwagę na objawy biegunki, szczególnie gdy stolce są częstsze, o innej, bardziej wodnistej konsystencji, często wręcz „strzelające”. Jeśli do biegunki dołączają:
to sprawa jest poważna. Gdy takie objawy związane z biegunką ma niemowlę w pierwszym półroczu życia, nie pije od kilku godzin, a do tego zauważyłaś, że mało siusia, nie czekaj, tylko od razu jedź z nim do szpitala. Być może doszło do odwodnienia, które jest bardzo groźne u niemowląt.

Objawy odwodnienia przy biegunce u niemowlaka

Biegunka u niemowlaka jest bardzo niebezpieczna, zwłaszcza biegunka rotawirusowa. Szybko, nawet w kilka godzin, może spowodować poważne odwodnienie groźne dla życia. Łatwo o to zwłaszcza latem, gdyż z powodu wysokich temperatur dziecko poci się, a więc traci wodę. Jeśli pije mniej, a do tego ma biegunkę i wymiotuje, silne odwodnienie może się pojawić błyskawicznie.

Na odwodnienie przy biegunce wskazują:
Ze starszym niemowlęciem także jedź do szpitala, jeśli prócz silnej biegunki ma gorączkę, wymiotuje, a w kupce pojawia się śluz lub krew.

Jak leczyć biegunkę u niemowlaka?

Jeśli biegunka nie wygląda na ciężką, są to raczej tylko luźniejsze stolce, dziecko jest w dobrym stanie i nie odmawia picia, możesz spróbować leczyć je w domu.

Co podawać dziecku przy biegunce?
 • Picie. Najlepsza jest woda niskozmineralizowana (dla niemowlęcia przegotuj ją i wystudź). Na jej bazie możesz zrobić herbatkę, np. z mięty, rumianku, koperku. Jeżeli dziecko również wymiotuje, podawaj picie w małych ilościach (po 1-2 łyżeczki), za to bardzo często. Nie proponuj soków.
 • Jedzenie. Odpowiednia dieta przy biegunce to podstawa leczenia. Podawaj pierś lub mleko modyfikowane, jeśli dziecko je pije. Gdy maluszek ma już rozszerzaną dietę, może zjeść marchwiankę (zupkę z ugotowanej i przetartej marchewki z dodatkiem szczypty soli, gdyż niemowlę wraz z wodą traci składniki mineralne). Bardzo dobry jest też kleik marchwiowo-ryżowy, kleik ryżowy, kaszka. Gdy biegunka będzie lżejsza, dodaj np. ugotowane i przetarte jabłuszko.
 • Probiotyki. To dobre bakterie zasiedlające jelita i walczące ze znajdującymi się tam chorobotwórczymi bakteriami. Skuteczne są też preparaty zawierające specjalny gatunek drożdży (Enterol, Di-erol).
 • Elektrolity. To składniki mineralne (w bardzo przyswajalnej formie), które dziecko traci podczas biegunki. Po rozwolnieniu przewód pokarmowy potrzebuje kilku dni, by się zregenerować. W tym czasie niemowlak powinien jeść tylko mleko z piersi lub modyfikowane, a jeśli już rozszerzyłaś dietę dziecka, to także gotowane warzywa, owoce, jogurty i kefiry (zawarta w nich dobra flora bakteryjna leczy przewód pokarmowy), chude mięso, ryby.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Co ci powie kupka noworodka, czyli o dziwnych kolorach i zapachach
Podejrzanie zielona, słonecznie żółta - dlaczego kupka noworodka nie zawsze wygląda tak samo? Jakich sygnałów nie wolno lekceważyć?
dr Wojciech Trzeciakowski
Konsultacja: dr Wojciech Trzeciakowski, pediatra, neonatolog

Pracuje w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy