Jak rozpoznać i leczyć biegunkę u niemowlęcia? Kiedy do lekarza?

Biegunka u niemowląt może być bardzo niebezpieczna, łatwo bowiem o odwodnienie dziecka. Sprawdź porady pediatry dotyczące postępowania i diety podczas biegunki u niemowlaka. Na co zwracać uwagę?
Katarzyna Pinkosz
Konsultacja: dr Wojciech Trzeciakowski, pediatra, neonatolog
Biegunka u niemowlaka
fot. StockAdobe

Na biegunkę u niemowlaka wskazują częstsze niż zwykle stolce, bardziej wodniste lub "strzelające". Powodem biegunki u niemowlęcia może być źle umyta butelka lub smoczek, a w okresie rozszerzania diety nieświeże jedzenie. Silną biegunkę u niemowląt mogą też powodować rotawirusy.

Jak rozpoznać biegunkę u niemowlaka?

Zdrowe niemowlę karmione piersią robi kupkę nawet kilka razy dziennie, a karmione butelką raczej tylko raz w ciągu dnia, jeśli zauważysz odstępstwa od tej reguły, twoje dziecko może mieć biegunkę, zwłaszcza kiedy stolce są częstsze, o innej, bardziej wodnistej konsystencji, często wręcz „strzelające”. Jeśli do biegunki dołączają: to sprawa jest poważna. Gdy takie objawy ma niemowlę w pierwszym półroczu życia, nie pije od kilku godzin, a do tego zauważyłaś, że mało siusia, nie czekaj, tylko od razu jedź z nim do szpitala. Być może doszło do odwodnienia, które jest bardzo groźne u niemowląt.
Redakcja poleca: Co ci powie kupka noworodka, czyli o dziwnych kolorach i zapachach
Podejrzanie zielona, słonecznie żółta - dlaczego kupka noworodka nie zawsze wygląda tak samo? Jakich sygnałów nie wolno lekceważyć?

Objawy odwodnienia przy biegunce

Biegunka u niemowlaka jest bardzo niebezpieczna, zwłaszcza biegunka rotawirusowa. Szybko, nawet w kilka godzin, może spowodować poważne odwodnienie, wręcz groźne dla życia. Łatwo o to zwłaszcza latem, gdyż z powodu wysokich temperatur dziecko poci się, a więc traci wodę. Jeśli pije mniej, a do tego ma biegunkę i wymiotuje, silne odwodnienie może się pojawić bardzo szybko.

Na odwodnienie przy biegunce wskazują: Ze starszym niemowlęciem jedź do szpitala, jeśli prócz silnej biegunki ma też gorączkę, wymiotuje, w kupce pojawia się śluz lub krew.

Jak leczy się biegunkę rotawirusową i czy chore dziecko można karmić piersią?
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozszerzanie diety

Wakacje z niemowlakiem