ból jajnika po owulacji
fot. AdobeStock

Ból jajnika po owulacji - to może być pierwszy sygnał ciąży

Ból jajnika po owulacji może oznaczać, że jesteś w ciąży. Jeżeli towarzyszą mu inne przykre objawy, może to być sygnał komplikacji ze zdrowiem. Nie powinnaś tego lekceważyć, ponieważ taki ból może też świadczyć np. o endometriozie.
Agnieszka Majchrzak
ból jajnika po owulacji
fot. AdobeStock
Kłucie jajnika po owulacji i pobolewanie podbrzusza – podobnie jak przed miesiączką - może być jednym z najwcześniejszych oznak, że zaszłaś w ciążę. Dlatego, jeżeli po owulacji odczuwasz ból jajnika to niewykluczone, że właśnie jesteś w ciąży. Ale nie zawsze tak jest. Ból jajnika po jajeczkowaniu może być sygnałem poważnych dolegliwości, wymagających leczenia. 

Ból jajnika po owulacji a ciąża

Ból jajników po owulacji - co oznacza? Może to być sygnał, że za 9 miesięcy urodzisz dziecko. Ból jajnika po zapłodnieniu na tak wczesnym etapie ciąży jest dosyć często sytuacją i jednym z objawów ciąży. Wynika z tego, że w twoim organizmie mają miejsce w tym czasie istotne procesy:
 • zachodzą zmiany hormonalne, umożliwiające zapłodnionej komórce jajowej zaimplantowanie w ścianie macicy;
 • wzrasta poziom progesteronu, który chroni zarodek, aby nie doszło do jego oderwania i poronienia;
 • macica staje się rozpulchniona, tak aby stworzyć idealne warunki do prawidłowego rozwoju zarodka.

Wszystko to może powodować ból lub uczucie dyskomfortu w podbrzuszu. Są to jednak procesy całkowicie fizjologiczne w pierwszych tygodniach ciąży. Również ból w lewym jajniku po owulacji jest zjawiskiem normalnym w tym czasie. Taki dyskomfort rzadko pojawia się po obu stronach – prawej i lewej.  

Aby mieć pewność, że doszło do zapłodnienia, najlepiej zrób domowy test ciążowy (najbardziej miarodajny jest po 9-10 dniach od zapłodnienia) lub bardziej czuły test ciążowy z krwi (można go zrobić 7 dni od zapłodnienia).


Kiedy jednak ból staje się nieznośny i towarzyszą mu inne objawy, może oznaczać kłopoty ze zdrowiem. Twój niepokój powinien budzić utrzymujący się ból w kolejnych tygodniach. Może to być objaw jednej z dolegliwości lub chorób kobiecych.

Ból podbrzusza po owulacji a PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) 

To zespół fizycznych, psychicznych i emocjonalnych bardzo wielu dolegliwości występujących na kilka, a nawet kilkanaście dni przed menstruacją. Objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego są charakterystyczne dla każdej kobiety, obejmują zazwyczaj:
 • kłucie jajników,
 • bolesność piersi;
 • migrenowe bóle i zawroty głowy;
 • wzrost apetytu;
 • tymczasowy wzrost masy ciała (od 2 do 4 kg);
 • problemy z cerą;
 • przemęczenie;
 • złe samopoczucie;
 • huśtawka emocjonalna;
 • spadek libido.

PMS leczy się objawowo i polega na łagodzeniu konkretnych symptomów. Pomaga aktywność fizyczna oraz dieta bogata w wapń i magnez oraz witaminy: B6, D, E, a także zaprzestanie palenia tytoniu oraz ograniczenie spożycia alkoholu, kofeiny i soli. Ból łagodzi stosowaniem ciepłych okładów oraz picie naparów ziołowych: mięty, melisy, rumianku lub kozłka lekarskiego.

Ciąża pozamaciczna może objawiać się bólem jajnika

Ciąża pozamaciczna lub ektopowa ma miejsce, gdy zarodek zagnieździł się w innym miejscu niż ściana macicy, np. w jajowodzie lub jamie brzusznej. Ból jest:
 • stały, ostry oraz nasilający się, po obu stronach podbrzusza;
 • może mu towarzyszyć krwawienie.

Nie możesz go bagatelizować, gdyż może dojść do pęknięcia jajowodu, które jest zagrożeniem dla życia kobiety. Taka ciąża wymaga natychmiastowego zgłoszenie się do lekarza.

Dlaczego po owulacji bolą jajniki? Przyczyną mogą być torbiele

Torbiel jajnika nazywana jest także cystą. To wypełniona płynem surowiczym, krwią lub inną tkanką zmiana na jajniku. Powstaje w wyniku zaburzeń hormonalnych m.in. niepęknięcia w trakcie owulacji pęcherzyka Graffa lub niezaniknięcia ciałka żółtego w sytuacji, kiedy nie doszło do zapłodnienia.

Torbiele na jajnikach najczęściej nie powodują bólu, ale czasem możesz go odczuwać i mieć delikatne plamienie. Z reguły samoistnie zanikają. Ale bywa też i tak, że torbiel może być bardzo groźna dla twojego zdrowia i wymaga usunięcia.
Zależnie od przyczyny jej powstania i rodzaju lekarz może zlecić kurację hormonalną, leczenie antybiotykami lub zabieg laparoskopowy.

Ból brzucha po owulacji - endometrioza

Ból brzucha np. tydzień po owulacji może być spowodowany także endometriozą. Jest to choroba polegająca na występowaniu błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamą macicy, np. w jajnikach, na jajowodach, otrzewnej, miednicy mniejszej, drogach moczowych i przewodzie pokarmowym. Objawia się m.in. w postaci:

Ból jajnika po owulacji a zapalenie przydatków

Zapalenie jajników i jajowodów nazywa się również zapaleniem przydatków. Ból, podobny do menstruacyjnego, wynika z zakażenia bakteriami:
 • gronkowca;
 • paciorkowca;
 • E. coli;
 • dwoinki rzeżączki;
 • chlamydii.

Zapaleniu przydatków może towarzyszyć wysoka gorączka, ból mięśni i stawów, oraz ogólne osłabienie. Leczenie polega na podawaniu antybiotyków lub leków antywirusowych.

Nowotwór jajnika bardzo późno objawia się bólem

Nowotwory jajnika we wczesnym stadium są bezobjawowe. Ból w podbrzuszu pojawia się, kiedy doszło już do stanu bardzo zaawansowanego choroby, w momencie rozrastania się guza i przerzutów. Aby wykryć raka jajnika w jak najwcześniejszym stadium, każda kobieta powinna raz w roku poddać się profilaktycznemu badaniu ginekologicznemu.

Raka jajnika leczy się:
 • chirurgicznie – usuwa się jajnik wraz ze wszystkimi zmianami nowotworowymi;
 • chemioterapią, zazwyczaj dożylną i/lub radioterapią;
 • leczeniem celowanym - uszkadza się określone funkcje komórek nowotworowych;
 • leczenie cytostatykami – na bazie wyciągu z cisu zachodniego oraz w oparciu o związki platyny.

W przypadku nowotworów łagodnych wycina się zmiany, pozostawiając zdrową część jajnika, co ma znacznie u młodych kobiet lub usuwa się przydatki, na których znajdują się guzy.

Stres wywołuje ból jajnika

Również stres jest przyczyną wielu dolegliwości bólowych. Są to tzw. nerwobóle. Często potocznie ten stan nazywany jest kolką jajnikową.

Stosunek seksualny może spowodować ból jajnika

Podczas seksu niektóre pozycje seksualne mogę powodować ból jajnika. Wynika to z silnego ucisku na narządy miednicy mniejszej, czego skutkiem może być uczucie dyskomfortu w podbrzuszu.

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]
Najłatwiej zajść w ciążę w czasie dni płodnych, ale współżycie w innych dniach cyklu miesiączkowego także może skutkować zapłodnieniem. Lekarze potwierdzają, że czasem można zajść w ciążę tuż po okresie. O ile jednak poznasz dokładny dzień owulacji, łatwo obliczysz, kiedy nie możesz zajść w ciążę.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy