Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
zapalenie jajnika
Adobe Stock
Mama

Zapalenie jajnika – objawy, leczenie, profilaktyka zapalenia przydatków

Zapalenie jajnika (inaczej: zapalenie przydatków) to stan zapalny objawiający się bólem podbrzusza, bolesnym współżyciem płciowym oraz problemami żołądkowo-jelitowymi. Jest to infekcja bakteryjna, która wymaga leczenia, gdyż grozi powikłaniami w postaci chorób jajnika oraz problemami z zajściem w ciążę.

Zapalenie jajnika to częsta przypadłość młodych, aktywnych seksualnie kobiet w wieku 25-30 lat. Jest to często występujące schorzenie, które czasami bywa trudne do zdiagnozowania. Pierwsze sygnały stanu zapalnego jajnika pojawiają się od kilku dni do około tygodnia od zakażenia. Należy zgłosić się wtedy do ginekologa, ponieważ nasilający się proces zapalny jajnika może mieć poważne konsekwencje i prowadzić do komplikacji, takich jak np. ciąża ektopowa, niepłodność


Spis treści: 

 1. Zapalenie jajnika
 2. Zapalenie jajników - objawy
 3. Zapalenie jajników - przyczyny
 4. Leczenie zapalenia jajnika
 5. Zapalenie jajników - domowe sposoby 
 6. Przewlekłe zapalenie jajników - powikłania
 7. Zapalenie jajnika - profilaktyka

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Zapalenie jajnika

Budowa anatomiczna kobiety powoduje, że gdy dochodzi do infekcji pochwy, istnieje spore prawdopodobieństwo, iż stan zapalny dotknie także inne narządy rozrodcze. Stąd zapalenie jajnika nazywane jest także zapaleniem przydatków (jajnik i jajowody), gdyż nie jest ono oddzielną chorobą, ale wynikiem infekcji powstałej w obrębie narządów znajdujących się w miednicy mniejszej. W przypadku zapalenia jajnika zakażenie dotyczy jego zewnętrznej osłonki.

Zapalenie jajników - objawy

Na zapalenie jajnika (prawego i lewego) wskazują objawy:


Objawy mogą się nasilać podczas miesiączki i tuż po niej.

Zapalenie jajników - przyczyny

Do stanu zapalnego jajnika może dojść wskutek zakażeń pochodzących z pochwy, szyjki macicy lub samej macicy. Do ich infekcji dochodzi pod wpływem zakażenia bakteriami:


Ciepła wydzielina pochwy sprzyja rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów. Ma to miejsce zwłaszcza wówczas gdy kanał szyjki macicy jest rozwarty, czyli:


W niewielkim procencie przypadków bakterie dostają się do jajników wskutek zakażenia zstępującego, czyli przez krew z chorych migdałków, dziąseł, zatok, nieleczonych zębów, anginy, lub z wyrostka robaczkowego.

Leczenie zapalenia jajnika

Ból towarzyszący zapaleniu jajnika wymaga wizyty u lekarza ginekologa. W celu postawienia diagnozy lekarz może wykonać badanie USG, pobrać wymaz z pochwy oraz zlecić zrobienie badania krwi.

Stan zapalny leczy się około tygodnia:

 • antybiotykami,
 • lekami przeciwzapalnymi,
 • przeciwbólowymi,
 • odpoczynkiem w łóżku,
 • unikaniem wysiłku fizycznego.


Należy powstrzymać się od współżycia płciowego do następnej miesiączki lub do końca kuracji. Okres leczenia trwa od tygodnia do dwóch tygodni. 

Ostre zapalenie jajników wymaga pobytu w szpitalu, a także podawania antybiotyków i leków przeciwbólowych drogą dożylną.

Zapalenie jajników - domowe sposoby 

Nie istnieją domowe sposoby leczenia zapalenia jajników, mogą one jedynie wspierać leczenie, które zalecił specjalista. Ważne jest nagrzewanie miejsca zapalenia – odpowiedni będzie do tego termofor z ciepłą wodą. Pomoże także koc i ciepłe ubrania.

Co na zapalenie jajników bez recepty? Ulgę mogą przynieść środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, jednak konieczna jest wizyta u ginekologa. Kobieta może wspomagać się także ziołami: pokrzywą, paciornikiem gęsim (mają działanie przeciwzapalne). Zioła na zapalenie jajników także nie powinny zastępować leczenia farmakologicznego, w pierwszej kolejności pomocy należy szukać u lekarza.

Przewlekłe zapalenie jajników - powikłania

Czasami zdarza się, że zapalenie jajników nie zostanie całkowicie wyleczone – wtedy zmienia się w przewlekłe zapalenie jajników. Nadal istnieje stan zapalny, a gdy dojdzie do obniżenia odporności – choroba powraca w ostrej postaci.

Zaniedbanie leczenia stanu zapalnego powoduje powstanie komplikacji w postaci:

U kobiet, które przeszły zapalenie jajnika znacznie wrasta ryzyko ciąży pozamacicznej oraz niepłodności.

Zapalenie jajnika - profilaktyka

Po przebyciu zapalenia jajnika kobieta może stać się podatna na tę infekcję, aby uniknąć jej nawrotu – trzeba przestrzegać zasad profilaktyki. Zaostrzenie choroby może pojawić się przy wychłodzeniu dolnych części ciała. Zimą trzeba unikać noszenia zbyt krótkiej spódnicy, cienkich rajstop i nie dopuszczać do przemarznięcia nóg.

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na zapalenie jajnika, warto powstrzymywać się od kontaktów seksualnych w trakcie miesiączki (zwiększa się wówczas podatność na zakażenia bakteryjne).

Zobacz także:

ból jajnika w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
8 przyczyn bólu jajnika w ciąży
Ból jajnika w ciąży może być naturalną reakcją organizmu na ciążę. Ale taki ból może też być sygnałem poważnych komplikacji – poronienia lub ciąży pozamacicznej, dlatego koniecznie trzeba wyjaśnić jego przyczynę.

Ból jajnika w ciąży najczęściej pojawia się po prawej lub lewej stronie podbrzusza, rzadko występuje po obu stronach. Może mieć wiele przyczyn – od zupełnie niegroźnych, związanych z rozrastaniem się macicy i jej uciskiem na sąsiadujące organy po mogące bezpośrednio zagrażać ciąży, jak poronienie lub przedwczesny poród. Powinnaś zgłosić to swojemu lekarzowi. Zobacz, co może być przyczyną bólu jajników w ciąży. Spis treści: Ból jajnika w pierwszych tygodniach ciąży Ból jajnika w ciąży z powodu rozrostu macicy Ból jajnika w ciąży a poronienie Ból jajnika w ciąży a ciąża pozamaciczna  Ból jajnika w ciąży z powodu zapalenia jajników i jajowodów Ból jajnika w ciąży z powodu skrętu jajnika  Ból jajnika w ciąży z powodu torbieli na jajnikach Ból jajnika w ciąży a z apalenie dróg moczowych oraz pęcherza Ból jajnika w pierwszych tygodniach ciąży Twój organizm przyzwyczaja się do nowych, ciążowych warunków . Możesz czuć lekkie, ciągnące lub kłujące bóle w podbrzuszu, które zbiegają się w czasie, w którym wypadałaby owulacja lub miesiączka. Wynika to z tego, że twoja macica „pamięta", że co miesiąc do tej pory się kurczyła. Teraz będzie się powiększać. Tak samo jest z jajnikami, które również zaprogramowane są do cyklu miesiączkowego i jajeczkowania i musi minąć trochę czasu, aby przestawiły się na funkcjonowanie w trakcie ciąży. Ból jajników na początku ciąży może nasilać się podczas: podnoszenia przedmiotów, dźwigania, zmiany pozycji, oddawania moczu. Do lekarza udaj się natychmiast, jeżeli dolegliwościom towarzyszą plamienie z dróg rodnych oraz podwyższona temperatura ciała. B ól jajnika w ciąży z powodu rozrostu macicy Ból brzucha w ciąży może być też wywołany rozciąganiem się więzadeł macicy...

ból jajnika
AdobeStock
Mama
Ból jajnika - objawy, przyczyny, kiedy trzeba iść do lekarza
Ból jajnika może być spowodowany owulacją lub miesiączką. Może to być także sygnał torbieli lub endometriozy. Wyjaśniamy 5 najczęstszych powodów bólu jajnika.

Ból jajnika objawia się w postaci bólu dolnej części brzucha , a jego przyczyną często jest owulacja, którą kobiety przechodzą w połowie cyklu miesiączkowego. Jednak ból jajnika może być także sygnałem poważniejszej dolegliwości, dlatego nie można go lekceważyć. Zobacz, co oznacza ból jajnika i co jest jego przyczyną. Spis treści: Ból jajnika - objawy Ból jajnika - przyczyny fizjologiczne Ból jajnika spowodowany chorobami kobiecymi Ból jajnika - objawy związane z kobiecymi chorobami Ból jajnika - leczenie Ból jajnika w ciąży Ból jajnika - objawy Ból jajnika przypomina ból dolnej części brzucha. W zależności od tego, czy jest to ból prawego, czy lewego jajnika, jest on zlokalizowany po jego prawej lub lewej części. Objawia się w postaci: kłucia z jednej strony brzucha, uczucia ciągnięcia, rozpierania w podbrzuszu. Ból jajnika - przyczyny Przyczyny bólu jajnika mogą wynikać z: fizjologii kobiecej - np. miesiączki, owulacji, chorób kobiecych - m.in. torbielą jajnika lub endometriozą. Ból jajnika - przyczyny fizjologiczne Ból jednego lub obu jajników występuje podczas: owulacji - to jedna z najczęstszych przyczyn dolegliwości jajników, pojawiająca się w połowie cyklu miesięcznego; jest spowodowana pęknięciem pęcherzyka Graafa i uwolnieniem komórki jajowej; ból trwa zazwyczaj 2-3 dni, może być dokuczliwy, ale nie jest silny, zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) - to bardzo częsta dolegliwość kobieca spowodowana zbliżającą się menstruacją; wynika z rozchwiania hormonalnego organizmu i niedoborem progesteronu w stosunku do ilości estrogenów, co powoduje powiększenie się jajników i ich uciskanie na sąsiadujące tkanki, stosunku seksualnego - może powstać wskutek źle dobranej pozycji seksualnej; niektóre ułożenia powodują większy ucisk na narządy miednicy...

potworniak
AdobeStock
Mama
Potworniak - nowotwór jajnika budzący grozę samym swoim wyglądem
Potworniak to jeden z rodzajów nowotwórów, u kobiet występujący najczęściej w postaci torbieli skórzastej na jajniku. Zobacz, jakie ma objawy i jak trzeba go leczyć.

Potworniak swoją nazwę ma nie bez powodu, gdyż swoim wyglądem budził swego czasu zdziwienie i strach. Zobacz, jakiego charakteru jest to nowotwór, w jaki sposób daje znać o sobie w organizmie i jak można go leczyć. Na szczęście wbrew swojej nazwie nie jest to aż tak niebezpieczna dla twojego zdrowia zmiana. Spis treści:    Przyczyny powstawania potworniaków Rodzaje potworniaków  Potworniak - objawy Sposoby diagnozowania nowotworu Jak leczyć potworniaka? Torbiel skórzasta - najczęściej spotykany potworniak Przyczyny powstawania potworniaków Nie do końca wiadomo, dlaczego tworzą się potworniaki. Przypuszcza się, że powstają z komórek zarodkowych (macierzystych). W normalnym procesie rozwoju organizmu dają one początek trzem listkom zarodkowym: ektodermie, endodermie i mezodermie. Z nich w dalszej kolejności powstają poszczególne komórki składające się na tkanki organizmu. Tkanki tworzące potworniaki również powstają z listków zarodkowych, ale są one "zagubione" i nie znalazły się nie na swoim miejscu. W dodatku – w zależności od tego, jakie fragmenty organów znajdują się w potworniaku, mogą w sposób dla nich właściwy oddziaływać na cały organizm i na przykład wydzielać hormony. Rodzaje potworniaków  Potworniak ( z łac. teratoma ) to nowotwór zawierający elementy tkanek z różnych narządów budujących ciało człowieka. Z reguły dotyka małe dzieci do 3. roku życia oraz młodzież po 12. roku życia. Wyróżnia się: potworniaki dojrzałe - nowotwory łagodne zlokalizowane głównie w jajnikach i jądrach, zawierają w sobie fragmenty skóry, włosów, zębów i kości; potworniaki niedojrzałe - nowotwory złośliwe obecne w jajnikach i jądrach, składają się z komórek, które jeszcze nie mają przypisanych funkcji; charakteryzują się szybkim wzrostem i powodują nacieki na...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta