GRY
 
 

7 najlepszych sposobów na bunt dwulatka

Bunt twojego dwulatka to również niezła szkoła dla ciebie. Twoje postępowanie wpływa na zachowanie dziecka. Zobacz, co możesz zrobić, aby zapanować nad małym buntownikiem.

mama, niemowlę, płacz, komputer

Przyczyna buntu dwulatka jest prosta - dziecko nie nauczyło się jeszcze, jak może rozładować swoje emocje. Dziecko kopie, gryzie i wrzeszczy, bo tylko w taki sposób umie wyrazić swoją frustrację zmęczenie albo bezsilność. W takich chwilach potrzebuje nie wojskowego drylu, ale miłości, cierpliwości oraz jasnej informacji, co zrobić, aby wyładować emocje, nie raniąc przy tym innych. Choć trudno w to uwierzyć, to nawet największy awanturnik w głębi ducha marzy o tym, aby zasłużyć na pochwałę rodziców. Pomóż mu. Oto, co możesz zrobić, gdy zbuntowany dwulatek wybucha gniewem. 

1. Nie szufladkuj dziecka

"Ty wieczny marudo!", "Kłótniku!", "Łobuziaku" – takie słowa nie pomogą ci wychować optymisty, szczęśliwego i pewnego siebie człowieka. Wprost przeciwnie, zbuntowany dwulatek, słysząc upokarzające określenia, w końcu naprawdę uwierzy, że się do niczego nie nadaje. Wtedy może mu zabraknąć motywacji, aby się starać.
Redakcja poleca: Bunt dwulatka - film
Jak poradzić sobie z buntem dwulatka? Co robić, gdy dziecko wybucha płaczem, krzyczy, rzuca się na ziemię? Sprawdź porady pediatry.

2. Bądź konsekwentna w swoich decyzjach

Im jaśniejsze zasady postępowania, tym łatwiej ich przestrzegać. Dlatego nigdy nie zmieniaj zdania - jeśli mówisz "nie" wytrwaj w tym i nie zamieniaj go w "tak" czy "ale tylko raz". Dzięki twojej stanowczości dziecko dowiaduje się, że w jego świecie panują niezmienne reguły. A z kolei taka wiedza wzmacnia poczucie bezpieczeństwa dwulatka.

Zobacz też: Jak wyznaczać dziecku granice?

3. Nie traktuj buntu dwulatka zbyt poważnie

Wybuchy złości twojego dziecka nie są najpewniej kwestią jego charakteru, ale wieku. Dlatego nie traktuj ich tak bardzo serio. Dwuletni awanturnik wcale nie musi wyrosnąć na wiecznie skwaszonego człowieka, dwuletnia histeryczka nie musi histeryzować, gdy dorośnie. Pamiętaj też, że atak złości nie jest skierowany przeciwko tobie, ale przeciw własnym emocjom dziecka.

4. Mów do dziecka ciszej

Jeśli będziesz zwracać się do swojego zbuntowanego dwulatka podniesionym głosem, on na pewno się nie uspokoi – a ty zezłościsz się jeszcze bardziej. Nie przekrzykuj więc wrzeszczącego dziecka, poczekaj z mówieniem, aż będzie musiało zaczerpnąć powietrza. Mów powoli, nie nakazuj, nie zakazuj, tylko tłumacz.

5. Bądź wyrozumiała

Nie przykładaj do dwulatka własnych norm. Dzieci czują i myślą w odmienny sposób niż dorośli. Biją albo gryzą, nie mając pojęcia, że to boli (mogą nawet myśleć, że ciebie tak samo to bawi jak je). Dziecko nie jest złośliwe, a to, co ty uznajesz za agresję, czasem jest dla niego jedynym sposobem wyładowania zbyt silnych emocji. Zamiast strofować, znajdź przyczynę złego humoru dziecka i usuń ją.

6. Pozwól dziecku decydować

Małego niejadka nie pytaj, czy chce jeść, tylko raczej co woli na śniadanie: kaszkę czy kanapkę. Kiedy zbuntowany dwulatek ma poczucie, że w pewnych sprawach sam decyduje, w innych łatwiej idzie na kompromis. Skończ też z zabranianiem "dla zasady" – mów dziecku, co robić, zamiast czego nie robić.

7. Nie oddawaj zbuntowanemu dwulatkowi

Gdy dziecko krzyczy, ty nie krzycz. Kiedy gryzie i bije, powstrzymaj się od odpłacania się tym samym. Nigdy nie dopuść, aby twoje nerwy wzięły górę – nie tylko z tego powodu, że po prostu nie wolno bić dzieci ani krzyczeć na nie, ale też dlatego, że jest to najzwyczajniej w świecie nieskuteczne! Dziecko zauważa jedynie, że przesyłasz mu sprzeczne informacje: "Mama mówi, że nie wolno bić, ale sama to robi".

Zobacz rady pediatry na bunt dwulatka:


Dyskutuj na forum: Mamusie, chciałam zapytać jak sobie radzicie z dzieckiem, które wszystkich terroryzuje?
 
Doładuj
Przeładuj