Kobiety żyją pod presją szybkiego powrotu do seksu po porodzie
AdobeStock
Związki i seks

Coraz większa presja na szybki powrót do seksu po porodzie

Poród naturalny, karmienie piersią, szybki powrót do wagi sprzed ciąży i... gotowość na seks tuż po połogu. Oto wymagania stawiane młodym matkom.

Współczesne młode mamy nie mają lekko. Żyją pod nieustanną presją, i to na wielu obszarach. Słyszą zewsząd, że powinny rodzić naturalnie, karmić piersią i oczywiście wrócić do ciała sprzed ciąży już w kilka tygodni po porodzie. Ich dzieci muszą natomiast ładnie sypiać i absolutnie nie oglądać telewizji. Dobrze by było, by kobiety jak najszybciej wracały też do życia zawodowego i umiały zachować równowagę między pracą i rodziną. Przy odpowiedniej organizacji wszystko jest możliwe, słyszą.

Ach, jest coś jeszcze. Życie intymne młodej mamy, nie zapominajmy o tym. Kobiety przyznają, że coraz bardziej czują presję na to, by wracać do seksu po porodzie jak najszybciej, nie będąc na to gotowymi ani fizycznie, ani emocjonalnie. Takie wnioski płyną z ankiety wykonanej wśród amerykańskich mam przez Motherly’s 2019 State of Motherhood Survey. W Polsce tendencje wydają się podobne.
Zobacz też: Bezpieczne pozycje seksualne dla kobiet po porodzie

Presja na szybki powrót do seksu po porodzie

W ankiecie przeprowadzonej wśród 6457 amerykańskich kobiet pojawiło się pytanie na temat tego, w jakim momencie po porodzie czują się gotowe na powrót do życia intymnego i czy uważają, że zaczęły uprawiać seks wcześniej, niż poczuły tę gotowość. Aż 31 proc. badanych przyznało, że zdecydowały się na intymne zbliżenia z partnerem wcześniej, były na to rzeczywiście gotowe. Wynik tej ankiety tylko potwierdza tezę, że kobiety czują presję szybkiego powrotu do seksu po porodzie.

Położna, Diana Spalding, przyznaje, że powyższe wnioski są niezwykle niepokojące. W rozmowie z Motherly powiedziała: „Zbyt wczesne uprawianie seksu po porodzie może być problemem. Po pierwsze w wyniku ciąży i porodu kobieta może mieć jakieś dysfunkcje dna miednicy lub urazy części intymnych, które powinny być wyleczone, zanim zacznie uprawiać seks, żeby nie spowodować jeszcze większych uszkodzeń. Po drugie uprawianie seksu bez poczucia gotowości niesie za sobą pewne poważne konsekwencje emocjonalne. Naciskanie ze strony partnera na seks jest po prostu nie w porządku. Kobieta musi czuć, jak ona i jej potrzeby są ważne dla partnera, by ich relacje intymne mogły być zdrowe i powodować obustronne spełnienie”.
Zobacz też: Seks po porodzie: jak odzyskać bliskość?

Kiedy jest czas na intymność po porodzie?

Lekarze zgodnie sugerują, by z powrotem do seksualnych zbliżeń czekać minimum 6 tygodni, czyli tyle, ile trwa połóg. Nie znaczy to jednak, że wszystkie kobiety są gotowe na seks już w 7 tygodniu po porodzie. Zdarza się, że nie czują tej gotowości nawet przez 6-12 miesięcy.

Należy sobie także uświadomić fakt, że po porodzie seks wygląda często inaczej. Wiele kobiet przyznaje, że odczuwa dyskomfort w trakcie stosunku nawet przez 1,5 roku od porodu. Istotne jest to, by pary w tym czasie były ze sobą blisko, niekoniecznie fizycznie, ale przede wszystkim emocjonalnie. Powinny dużo ze sobą rozmawiać o swoich potrzebach i wspierać się, aby ta więź między nimi stale była silna. Tylko wówczas powrót do seksu będzie przyjemnością dla obu stron. Poddawanie się presji partnera, mediów czy społeczeństwa nie jest niczym dobrym i może powodować jedynie frustrację.

Źródło: huffingtonpost.ca

Zobacz także
seks przy śpiącym dziecku

Czy możesz uprawiać seks przy śpiącym dziecku?

Seks po cięciu cesarskim

5 najlepszych pozycji seksualnych dla kobiet po cesarskim cięciu

kryzys w związku po porodzie

Nie każdy przechodzi kryzys w związku po urodzeniu dziecka - mówi seksuolog [WIDEO]

ochota na seks po porodzie

Są pary już miesiąc po porodzie wracające do seksu, a są i takie, które nie robią tego przez rok - wyjaśnia seksuolog [WIDEO]

 

Kiedy można powrócić do seksu po porodzie? - radzi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska [WIDEO]

seks przy śpiącym dziecku
Adobe Stock
Aktualności
Czy możesz uprawiać seks przy śpiącym dziecku?
Kochacie się, a obok w tym samym pokoju śpi wasz 2-letni maluch. Wpłynie to na jego rozwój psychiczny? Takie pytanie zadała w sieci blogerka Mama na Kozetce, a odpowiedzi, jakie uzyskała, wbiły ją w „w fotel”.

Mama na Kozetce to tak naprawdę Izabela Markiewicz. Jest psychologiem i psychoterapeutą , a także mamą kilkuletniego syna. Prowadzi blog, w którym pokazuje macierzyństwo, a pytania i wątpliwości, jakie przy tej okazji powstają, chętnie analizuje pod kątem swojej wiedzy psychologicznej. Nie tak dawno zapytała internautów, co sądzą o seksie przy śpiącym dziecku. Chyba nie takich odpowiedzi się spodziewała. #Nieprzydziecku Mama na Kozetce stworzyła ankietę, zadała pytanie: "Czy uprawianie seksu w tym samym pokoju, w którym śpi nasze dziecko (bardzo małe, załóżmy do 2 roku życia) ma znaczenie dla jego rozwoju psychicznego?". Były dwie odpowiedzi: tak albo nie. Po dwóch godzinach zerknęła na wyniki i jak mówi "wbiło ją w fotel" zupełnie, ponieważ aż 79 proc . biorących udział w ankiecie odpowiedziało, że nie ma to wpływu na rozwój dziecka, a tylko 21 proc. że ma. Pani Izabela, patrząc na problem przez pryzmat swojego zawodu, stawia sprawę w jasny sposób: uprawianie miłości przy śpiącym dziecku nie wchodzi w grę. Stąd swój wpis Mama na Kozetce oznaczyła hasztagiem #nieprzydziecku. Dlaczego? Bo to mu szkodzi! " Seks rodziców nawet przy śpiącym dziecku jest potencjalnie bardzo traumatyzujący dla dziecka . To jest jedyna możliwa odpowiedź na to pytanie" - napisała. Jak podkreśliła, "w przypadku bardzo małych dzieci nie jesteśmy też w stanie stwierdzić na pewno, że dziecko śpi, a nie, że właśnie przebudza się i jest świadome tego, co się dzieje. No i właśnie... Świadome na swój własny, dziecięcy, niedojrzały sposób. Nie powinniśmy narażać naszego dziecka na takie doświadczenia i to niezależnie od tego, czy ma 4 tygodnie, miesiące czy lata". Okey, nie róbmy tego, ale żeby od razu trauma? Opinia mamy podzieliła internautów i pod postem pojawiło się szereg komentarzy. Zarówno zwolenników, jak i przeciwników...

Seks po porodzie
AdobeStock
Aktualności
Opisała na Facebooku, jak wygląda jej seks z mężem. Internautki są zachwycone!
Spokojnie rzeczywistość nie musi być taka tragiczna. Są na to sposoby!

Constance Hall mieszka w australijskim Perth wraz z mężem i dziećmi. Kobieta jest blogerką i chętnie dzieli się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi macierzyństwa. Na jej profilu zawrzało, gdy kobieta umieściła szczegółowy opis seksu z mężem...   Jak wygląda życie erotyczne dwójki ludzi, którzy mają dzieci? Opis Constance nie pozostawia złudzeń: „"Mieliśmy wczoraj „seks rodzicielski”. Wiecie co to jest, to 3,5 minuty pomiędzy zmienianiem pieluch, a gotowaniem, kiedy odkrywasz, że twoje dzieci są rozproszone, kiedy zdajesz sobie sprawę, że minął prawie miesiąc od ostatniego razu, a wy zaczynacie traktować siebie, jak współlokatorów, kiedy uwodzenie w wykonaniu twojego męża polega na wskazaniu jednym palcem w kierunku sypialni, a drugim na swojego penisa, kiedy przyjmujesz taką pozycję w łóżku, by jedną nogą podtrzymywać zamknięte drzwi, a twój krzyk w porównaniu z wrzaskiem twoich dzieci może okazać się całkiem cichy, kiedy bez względu na to, jak gorąca będzie atmosfera, ty jesteś gotowa na wizytę dzieci, które przyłapały mamusię i tatusia na ćwiczeniu „jogi”. To bardzo romantyczna scena, słuchając Iggle Piggle [brytyjski serial dla dzieci] w tle, zdając sobie sprawę z tego, że wasz czas dobiega końca.(...)” napisała na Facebooku.   „Mężczyźni to niesamowite i imponujące stworzenia. To inspirujące, kiedy widzisz, jak facet jest w stanie w takich okolicznościach skończyć. Dla nas, kobiet to nie zawsze jest takie proste. Cały czas radośnie myślisz o tym, jaką boginią seksu jesteś. I cieszysz się, że przynajmniej do końca dnia, twój facet przestanie być osłem. Cóż, mój mąż był pod wrażeniem, nawet jeśli po prostu leżałam ze zwisającymi piersiami, swoim pociążowym brzuszkiem, niewydepilowana, on nadal myśli, że jestem niesamowita" dodaje. Internautki się zachwyciły wpisem. Jak...

kobieta, mężczyzna, łóżko, seks
fotolia
Seks w ciąży
Seks po porodzie: jak odzyskać bliskość, mówi seksuolog
Łóżko kojarzy ci się tylko z miejscem do spania? Jesteś ciągle zmęczona, nie masz ochoty na seks? I boisz się, że będzie bolało? Seksuolog odpowiada na pytania o seks po porodzie.

Co zrobić, aby intymność na nowo zagościła w waszym związku? Jak wzbudzić w sobie ochotę na miłosne uniesienia? O seksie po porodzie opowiada Alicja Długołęcka, seksuolog z Zakładu Psychoterapii Wydziału Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Młode mamy pytają: kiedy seks po porodzie będzie taki jak dawniej? No cóż... W pewnym sensie już nigdy. Nie łudźmy się – seks po urodzeniu dziecka niewątpliwie się zmieni. To zresztą zrozumiałe: mamy do czynienia z zupełnie innym układem, inną sytuacją psychologiczną. Bezpośrednio po porodzie inne hormony działają na kobietę. Nie jest wówczas nastawiona na ekstatyczne przeżycia seksualne, ale raczej na bliskość i czułe pieszczoty. Poza tym pojawienie się noworodka zmienia nasz stosunek do łóżkowych igraszek. Nagle okazuje się, że efektem seksu może być cud życia. Oczywiście, nie chodzi o to, że zaczniemy traktować seks z nabożeństwem, ale że wspinamy się na nieco wyższy poziom świadomości seksualnej. Naszym zabawom zaczyna towarzyszyć głębsza refleksja. Czytaj też: Pytania o seks po porodzie Skąd bierze się taka zmiana nastawienia? Zaczyna się to już podczas porodu, kiedy wyzwala się ogromna ilość oksytocyny, nazywanej też hormonem więzi. Niektórzy psychologowie twierdzą, że ten zalew hormonalny przestawia nas na emocje, na spokój, bezpieczeństwo. Tę psychiczną zmianę matki widać podczas kontaktów z dzieckiem: to przecież także bardzo bliska, bardzo intymna relacja. Seks dla kobiety staje się wyznacznikiem miłości. Zresztą zawsze tak jest, ale w tym okresie poporodowym szczególnie. Seksualne wyciszenie kobiety trwa mniej więcej przez cały okres karmienia piersią, a nawet trochę dłużej. Dopiero po upływie około 3 lat, kiedy więź matki z dzieckiem nieco się rozluźnia, kobieta wraca do siebie – tej dawnej. Wtedy znowu potrzeby się zmieniają i odkrywamy kolejną...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj