Zanim zaczniecie starać się o drugie dziecko, sprawdź, czy nie masz kłopotów ze zdrowiem. Dotyczy to także przyszłego taty! Naucz się również rozpoznawać moment owulacji i zacznij prowadzić higieniczny tryb życia. Zapytasz, po co? Bo to zwiększa szansę poczęcia i daje dziecku najlepszy start w życie. Minimalny czas, by twój organizm zdążył zgromadzić zapas potrzebnych maleństwu minerałów i witamin, to 3 miesiące. My proponujemy półroczny plan przygotowań do drugiej ciąży. Potem pozwól działać naturze.

Reklama

6 miesięcy przed kolejną c​iążą

Jeśli nie byłaś zadowolona z opieki podczas pierwszej ciąży, poszukaj nowego lekarza. Stara dobra metoda na znalezienie sprawdzonego ginekologa to ankieta wśród koleżanek-mam. A poza tym w trakcie przygotowania do drugiej ciąży:

• Zacznij dbać o formę. Ciąża to zwiększony wysiłek dla organizmu. A ponieważ obowiązuje cię sportowa zasada: im lepsza kondycja, tym łatwiej go znieść, zapisz się na aerobik, basen. Zrzucisz zbędne kilogramy, a w ciąży mniej będą ci dokuczać bóle pleców.

• Popraw dietę. Czyli dbaj o to, by była urozmaicona i zawierała wszystkie witaminy. To najprzyjemniejszy element przygotowania do drugiej ciąży, bo możesz jeść wiele różnorodnych dań :-)

• Zważ się. Musisz pilnować wagi, ale nim zaczniesz się odchudzać, porozmawiaj z lekarzem. Gwałtowny spadek wagi wywoła zaburzenia hormonalne prowadzące do zahamowania owulacji, a to wykluczy zajście w ciążę. Radykalna dieta oznacza dla organizmu stratę zapasów odżywczych, a przed ciążą nie jest to rozsądne. Otyłość z kolei to kłopoty z owulacją, a potem większe ryzyko powikłań ciążowych.

Zobacz także

Dowiedz się, jak nadwaga wpływa na płodność

• Rzuć palenie. Większość dzieci, które urodziły się za wcześnie, i tych z niską wagą (to główna przyczyna chorób okresu noworodkowego i problemów w rozwoju) może winić za to swoje palące mamy! Z tym nałogiem wiąże się też ryzyko ciąży pozamacicznej i poronienia.

• Ogranicz alkohol. Jeśli pijesz go regularnie, musisz to zmienić (mąż też!). Alkohol upośledza pracę wielu narządów, pozbawia organizm ważnych witamin i mikroelementów. Badania wykazują, że codzienne picie choćby wina czy piwa może zmniejszyć stężenie testosteronu i liczbę plemników, a także przyczynia się do zwiększenia liczby uszkodzonych plemników.

• Licz filiżanki kawy. Wypicie więcej niż 3 filiżanek dziennie może zmniejszyć szansę zapłodnienia.

Zobacz też: Jak przygotować się do ciąży?

3 miesiące przed drugą ciążą

Odstaw pigułki antykoncepcyjne (ale nadal zabezpieczajcie się, np. prezerwatywami). Pigułki nie tylko uniemożliwiają owulację, ale też zmieniają błonę śluzową macicy. Potrzebuje ona czasu, by się zregenerować, by nie doszło do cyklu bezowulacyjnego. Jeśli zaszłabyś w ciążę tuż po odstawieniu tabletek, wzrosłoby ryzyko poronienia. A poza tym w trakcie przygotowania do drugiej ciąży:

• Uważaj na leki. Nawet te, które łykasz, gdy boli cię głowa lub masz bóle menstruacyjne, mogą zwiększać ryzyko poronienia. Na ból najlepiej brać paracetamol.

• Łykaj kwas foliowy. Gdy zaczniesz brać codziennie 400 mikrogramów tego kwasu minimum 3 miesiące przed drugą ciążą, zmniejszysz ryzyko wystąpienia wad układu nerwowego u maleństwa.

Sprawdź swoje zapotrzebowanie na kwas foliowy

• Porozmawiaj z lekarzem o dodatkowej suplementacji. Możliwe, że lekarz (na podstawie wyników badań krwi) zasugeruje, byś uzupełniała swoją dietę suplementami witaminowymi. Zawierają one kwasy omega-3, beta-karoten, wapń, magnez, cynk i żelazo. Z reguły suplementację trzeba zacząć 12 tygodni przed planowanym terminem poczęcia dziecka.

• Zrób badania – cytologię i posiew bakteriologiczny z szyjki macicy, by od razu wyleczyć ewentualną infekcję intymną czy nadżerkę, nim pod wpływem hormonów ciążowych staną się problemem.

Przeczytaj 5 pytań o USG narządów rodnych

[CMS_PAGE_BREAK]

1 miesiąc przed ciążą

Unikaj chemikaliów. Uważaj na środki czystości! Kontakt z nimi może niekorzystnie wpłynąć na komórkę jajową i rozwijający się zarodek. Ostrożność musi zachować też przyszły tata, bo chemikalia mogą uszkodzić plemniki. To samo dotyczy promieniowania rentgenowskiego. Jeżeli prześwietlenie jest niezbędne, zrób je w pierwszej połowie cyklu – wtedy masz pewność, że nie zaszłaś jeszcze w ciążę. A poza tym w ramach przygotowań do drugiej ciąży:

• Wybierzcie najlepszy moment. Do owulacji zwykle dochodzi w połowie cyklu – około 14. dnia przy 28-dniowym cyklu. Najbardziej płodne dni można ustalić, używając testu owulacyjnego z apteki.

Dowiedz się, jak rozpoznać cykl bezowulacyjny

• Zadbaj o dietę partnera. Jeśli zamiast kolejnej kawy wypije szklankę soku pomarańczowego, dostarczy organizmowi mnóstwo witaminy C, która poprawia stan plemników. Dbaj więc, by przyszły tata przyjmował dużo tej witaminy, szczególnie jeśli pali. Weź też pod uwagę, że nawet krótki niedobór cynku zmniejsza ilość nasienia. Źródło tego pierwiastka to np. wołowina i fasola.

• Nie koncentruj się na „TYM”, uprawiając seks, bo stanie się on obowiązkiem. Jeśli będziecie się kochać co 2-3 dni, nasienie na pewno znajdzie się w odpowiednim miejscu i czasie (dojdzie do zapłodnienia). Trzymamy kciuki, by się udało!

Reklama

Oblicz swoje dni płodne

Reklama
Reklama
Reklama