jak przygotować się do ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Jak przygotować się do ciąży?  Od czego zacząć? 

Odpowiednie przygotowanie do ciąży to inwestycja, dzięki niemu łatwiej dojdzie do zapłodnienia, lepiej zniesiesz ciążowe dolegliwości i szybciej wrócisz do formy po porodzie. Specjaliści radzą, żeby przygotowania do poczęcia dziecka rozpocząć z dużym marginesem czasowym. W razie potrzeby zdążysz rozwiązać ewentualne problemy, które mogą skutkować kłopotami z zajściem w ciążę lub jej donoszeniem.

Przygotowania do ciąży warto zacząć nawet rok wcześniej. Chodzi o to, aby organizm kobiety był w jak najlepszej formie – prawidłowo odżywiony i sprawny, co warunkuje płodność i tworzy dobre warunki dla rozwoju płodu.

Nie bez znaczenia jest też przygotowanie finansowe, gdyż przyjście na świat dziecka niewątpliwie wiąże się z wydatkami (wózek, łóżeczko, akcesoria do kąpieli, ubranka itp.). Zabezpieczenie finansowe i dobry stan zdrowia przyszłej mamy (i taty!) zapewnią komfort psychiczny i fizyczny w ciąży i po przyjściu dziecka na świat.

Spis treści:

Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]

Po pierwsze: wizyta u ginekologa 

Od czego zacząć przygotowania do ciąży? Aby wszystko poszło dobrze – warto wybrać jak najlepszego lekarza. Przyszłe mamy mają różne kryteria, jeśli chodzi o wybór ginekologa. Są kobiety, którym przede wszystkim zależy, by lekarz pracował w szpitalu, w którym chcą rodzić. Dla innych liczą się wysokie kwalifikacje i wieloletnie doświadczenie. Jeszcze dla innych – nieposzlakowana opinia specjalisty.  

Wybór ginekologa to kwestia indywidualna. Warto brać pod uwagę opinię innych osób, zwłaszcza zaufanych, ale ostatecznie należy samemu podejmować decyzję. Nie trzeba się z nią spieszyć – dobrze jest dać sobie czas i w razie wątpliwości umówić się na wizytę u innego lekarza.

Warto szukać specjalisty, który okaże się idealny do poprowadzenia ciąży. Śmiało pytaj go o wszystko. Kwestie, które z pewnością warto poruszyć to:

 • Przyjmowanie leków podczas ciąży (dotyczy to chorób przewlekłych, jak np. cukrzyca, ale również leków jakie można przyjąć, gdy w trakcie ciąży pojawi się np. ból głowy czy gorączka)
 • Szczepionki (pośród zalecanych są te przeciw: różyczce, grypie, ospie, COVID-19, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B)
 • Konieczność wykonywania badań (np. USG, badania biochemiczne moczu i krwi, badania genetyczne),
 • Odstawienie antykoncepcji (jeśli stosujesz)
 • Czynniki utrudniające zajście w ciążę lub powodujące ryzyko jej utraty (stres w pracy, uprawiane sporty, tryb życia).

 
Dobry ginekolog z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości i udzieli niezbędnych wskazówek odnośnie wielu z nich. Informacje te mogą okazać się dużo cenniejsze niż te znalezione w sieci.

Po drugie: wizyta u stomatologa

Przed zajściem w ciążę należy wyleczyć zęby. Dlaczego? Coraz więcej lekarzy – nie tylko stomatologów – ma świadomość, że chore zęby mogą być przyczyną trudności w zajściu w ciążę. Poza tym jako ciężarna nie będziesz mogła skorzystać bezpiecznie z prześwietlenia RTG zęba. Innymi słowy – diagnostyka źródła bólu może być mocno utrudniona. To z kolei nie ułatwi leczenia i może powodować dodatkowe komplikacje.

Ból zęba lub trafienie na fotel dentystyczny w ciąży to dodatkowy stres, którego możesz sobie oszczędzić. Niewyleczone zmiany próchnicowe mogą być powodem zakażeń, które – w skrajnych przypadkach potrafią skutkować poronieniem lub przedwczesnym porodem. To samo dotyczy stanów zapalnych dziąseł.

Jeśli chodzisz regularnie do stomatologa – przy najbliższej wizycie kontrolnej,  powiedz swojemu dentyście, że planujesz powiększenie rodziny.

Po trzecie: (jeszcze) zdrowszy tryb życia 

Nawet jeśli starasz się prowadzić zdrowy tryb życia – przygotowując się do ciąży, warto wziąć pod uwagę, że przed twoim organizmem nie lada wyzwanie. Sprawdź co możesz zrobić, by w ciąży cieszyć się jak najlepszą formą. 

Dieta ułatwiająca zajście w ciążę

Przygotowując się do ciąży z pewnością wiesz, jak ważne jest odpowiednie odżywianie. Na wszelki wypadek przypominamy, że dobrze jest wykluczyć lub ograniczyć z diety:

 • wysoko przetworzone produkty,
 • słodycze,
 • jedzenie z dużą zawartością soli, cukru i niezdrowych tłuszczów.

 
Warto jak najczęściej sięgać po:
 

 • produkty zawierające duże ilości kwasu foliowego, np. żółtka jaj, ryż, pomarańcze, banany, jęczmień, pszenicę, zielone liściaste warzywa (szpinak, sałata, natka pietruszki) – to warunek prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka,
 • produkty zawierające wapń, witaminę E, jod, magnez, kwasy omega-3 – to ważne minerały i tłuszcze, które pomogą budować ciało dziecka.
   

Jeżeli nie umiesz ocenić, czy prawidłowo się odżywiasz (chodzi nie tylko o liczbę kalorii, ale i zawartość makro- i mikroskładników w diecie), prowadź dzienniczek żywieniowy. Codziennie przez tydzień notuj to, co zjadłaś, i ze swoim dzienniczkiem idź do dietetyka.

Uwaga, nie stosuj suplementacji witaminami i minerałami na własną rękę. Zawsze, zwłaszcza przed ciążą i w czasie jej trwania, konsultuj przyjmowanie dodatkowych preparatów z lekarzem. To samo dotyczy przyjmowanych lekarstw. 

Jakie używki odstawić jak najwcześniej? 

 • Kofeina – zrezygnuj z napojów energetycznych, coli i innych zawierających kofeinę. Badanie opublikowane w British Journal of Pharmacology, przeprowadzone na 9. tys. kobiet, udowodniło, że picie dziennie więcej niż czterech filiżanek kawy o jedną czwartą zmniejsza szanse na poczęcie dziecka. Spróbuj zatem ograniczyć się do maksymalnie dwóch filiżanek kawy dziennie. 
 • Papierosy – im szybciej rzucisz palenie, tym lepiej. Papierosy zawierają 4 tys. szkodliwych substancji, w tym przynajmniej 40 jest rakotwórczych. Palenie papierosów zmniejsza szansę na poczęcie dziecka, nie mówiąc już o tym, jak destrukcyjnie wpływa na twoje zdrowie. Twój partner też powinien rzucić palenie, zanim zabierze się za płodzenie potomka.
 • Alkohol – nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży, zwłaszcza na jej pierwszym etapie. Alkohol to trucizna i negatywnie wpływa na płodność kobiet i mężczyzn. U kobiet może wywoływać zaburzenia owulacji i kłopoty metaboliczne utrudniające zajście w ciążę i jej utrzymanie. Dodatkowo substancje, jakie powstają, gdy organizm metabolizuje alkohol, zmieniają pH pochwy, czyniąc jej śluz trudniejszym do pokonania dla plemników. U mężczyzn alkohol pogarsza jakość nasienia – spada ogólna liczba plemników, liczba plemników prawidłowych i ich ruchliwość. Poznaj też: skutki zapłodnienia pod wpływem alkoholu

Aktywność fizyczna 

Zadbaj o własną kondycję fizyczną, o wytrzymałość oraz siłę i elastyczność mięśni. Wykonuj ćwiczenia poprawiające funkcjonowanie działanie układu krążenia i oddechowego i te, które wzmacniają mięśnie. Pływanie, pilates, aerobik, jazda na rowerze, nordic walking i inne tego typu aktywności budują wytrzymałość, zwaną kondycją, która zależy właśnie m.in., od sprawności serca i płuc. Mięśnie można z kolei wzmocnić prostymi treningami siłowymi. Ćwiczenia w ciąży, o ile przebiega ona prawidłowo, są wskazane i polecane przez lekarzy.

Dobrze przygotowane do ciąży i macierzyństwa ciało kobiety lepiej zniesie obciążenie, jakim jest rosnący brzuch i przesuwający się do przodu środek ciężkości (to duże obciążenie dla kręgosłupa!). Z kolei po porodzie łatwiej będzie wrócić do formy sprzed ciąży, a noszenie niemowlęcia na rękach nie będzie przyczyniało się do bólu kręgosłupa.

Jak przygotować się psychicznie do ciąży?

Koniecznie zapoznaj się z technikami relaksacyjnymi i oddechowymi, gdyż stresu nie zawsze da się uniknąć. Naucz się, jak w naturalny sposób i bez używek odpoczywać psychicznie po dniu pracy i rozładowywać negatywne emocje. To inwestycja w zdrowie twoje i twojego dziecka. Koniecznie zadbaj też o wystarczającą ilość snu – to najlepsza regeneracja całego organizmu. 

Jeśli masz lęki związane z ciążą i porodem, porozmawiaj o tym z lekarzem – czasami warto udać się po pomoc do psychoterapeuty i pozbyć takiego obciążenia przed zajściem w ciążę.

Zadbaj o to, abyś miała wokół siebie chociaż kilka rozsądnych kobiet, które są już matkami i będą mogły być dla ciebie wsparciem podczas starań o dziecko, w czasie ciąży, połogu i przy pielęgnacji dziecka.

Po czwarte: obserwuj swój swój cykl menstruacyjny

To już prawie wszystko co warto wiedzieć na temat tego jak przygotować się do ciąży. Prócz tego, warto też jak najuważniej przyjrzeć się swojemu cyklowi owulacyjnemu. W śledzeniu cyklu i wyznaczaniu owulacji pomagają tzw. kalkulatory dni płodnych. Szacują one termin owulacji – współżycie tuż przed i w czasie jej trwania zwiększa szanse na poczęcie dziecka. Oczywiście istnieją objawy dni płodnych, z którymi warto się zapoznać, aby umieć je u siebie rozpoznać. Do stwierdzenia terminu owulacji służą też testy owulacyjne.
 
Dobrze mieć w domu zapas testów owulacyjnych, by nie przegapić dni płodnych podczas starań o dziecko:
 


Zobacz też:

Fotolia.pl
Starania o dziecko
Czy możesz mieć problem z płodnością? - test
Endometrioza, InviMed, niepłodność, film, video, objawy endometriozy, leczenie endometriozy
InviMed
Starania o dziecko
Jak endometrioza wpływa na płodność kobiety? – film
Dowiedz się, od czego zależy to, czy kobieta z endometriozą będzie mogła zajść w ciążę. Jakie techniki leczenia i zapłodnienia stosuje się u kobiet z wcześnie zdiagnozowaną endometriozą?

Dr n. med. Patrycja Sodowska – specjalista ginekolog położnik z Kliniki InviMed w Katowicach wyjaśnia, jakie formy zapłodnienia (inseminacja, in vitro ) są dostępne dla kobiet z endometriozą . Zamieszczony film jest fragmentem internetowego seminarium (webinarium) kliniki InviMed. Dowiedz się, czy zawsze przed zajściem w ciążę trzeba usunąć torbiel ? W jaki sposób można zabezpieczyć swoją płodność na czas leczenia? Jakie dokumenty są potrzebne do tego, by zostać zakwalifikowanym do programu refundacji in vitro? Endometrioza może powodować niepłodność Pojawienie się edometriozy szkodzi płodności w następujący sposób: Pojawia się torbiel w jajniku. Endometrioza może niszczyć tkankę jajnika, w którym znajdują się komórki rozrodcze. Im większa torbiel, tym mniejsze będą zdolności rozrodcze kobiety. Komórki jajowe mają gorsze środowisko. Komórki zawarte w płynie otrzewnowym (mediatory prozapalne) mogą uszkadzać komórki rozrodcze. Występują zmiany anatomiczne. W wyniku endometriozy w miednicy mniejszej mogą wystąpić zrosty, niedrożność jajowodów. Nasienie może być uszkodzone. Płyn otrzewnowy kobiety może uszkadzać plemniki. Zarodki gorszej jakości. U kobiet z endometriozą powstałe zarodki są gorszej jakości niż u zdrowych kobiet. Osłabiona receptywność endometrium. Błona śluzowa wyściełająca macicę ma mniejszą zdolność przyjęcia zapłodnionej komórki.

kobieta, mama, mężczyzna, tata, owoc, truskawka
Panthermedia
Starania o dziecko
Czas na drugie dziecko - półroczny plan przygotowań
Sądzisz, że wystarczy odstawić tabletki antykoncepcyjne? Jeśli marzysz o rodzeństwie dla dziecka, dobrze przygotuj się do drugiej ciąży, a unikniesz wielu stresów.

Zanim zaczniecie starać się o drugie dziecko, sprawdź, czy nie masz kłopotów ze zdrowiem. Dotyczy to także przyszłego taty! Naucz się również rozpoznawać moment owulacji i zacznij prowadzić higieniczny tryb życia. Zapytasz, po co? Bo to zwiększa szansę poczęcia i daje dziecku najlepszy start w życie. Minimalny czas, by twój organizm zdążył zgromadzić zapas potrzebnych maleństwu minerałów i witamin, to 3 miesiące. My proponujemy półroczny plan przygotowań do drugiej ciąży. Potem pozwól działać naturze. 6 miesięcy przed kolejną c​iążą Jeśli nie byłaś zadowolona z opieki podczas pierwszej ciąży, poszukaj nowego lekarza. Stara dobra metoda na znalezienie sprawdzonego ginekologa to ankieta wśród koleżanek-mam. A poza tym w trakcie przygotowania do drugiej ciąży:   • Zacznij dbać o formę. Ciąża to zwiększony wysiłek dla organizmu. A ponieważ obowiązuje cię sportowa zasada: im lepsza kondycja, tym łatwiej go znieść, zapisz się na aerobik, basen. Zrzucisz zbędne kilogramy, a w ciąży mniej będą ci dokuczać bóle pleców. • Popraw dietę. Czyli dbaj o to, by była urozmaicona i zawierała wszystkie witaminy. To najprzyjemniejszy element przygotowania do drugiej ciąży, bo możesz jeść wiele różnorodnych dań :-) • Zważ się. Musisz pilnować wagi, ale nim zaczniesz się odchudzać, porozmawiaj z lekarzem. Gwałtowny spadek wagi wywoła zaburzenia hormonalne prowadzące do zahamowania owulacji, a to wykluczy zajście w ciążę. Radykalna dieta oznacza dla organizmu stratę zapasów odżywczych, a przed ciążą nie jest to rozsądne. Otyłość z kolei to kłopoty z owulacją, a potem większe ryzyko powikłań ciążowych . Dowiedz się, jak nadwaga wpływa na płodność • Rzuć palenie. Większość dzieci, które urodziły się za wcześnie, i tych z niską wagą (to główna przyczyna chorób okresu noworodkowego i...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz