Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Pozytywny test ciążowy pokazuje dwie kreski i na ogół świadczy o tym, że doszło do zapłodnienia. W niektórych sytuacjach wynik może być pozytywny przy braku ciąży. Wyjaśniamy, kiedy test ciążowy może wyjść fałszywie pozytywny i kiedy najlepiej go wykonać, aby wynik na teście ciążowym był wiarygodny.
- Joanna Biegaj
Pozytywny test ciążowy potwierdza ciążę nawet z 99 proc. pewnością. Domowe testy ciążowe badają poziom hormonu hCG, który pojawia się w moczu kobiety, gdy dojdzie do zapłodnienia.
Rzadko się zdarza, by pozytywny wynik testu ciążowego był fałszywy, ale należy brać pod uwagę również taką sytuację. Sprawdź, kiedy test ciążowy faktycznie pokazuje ciążę, a kiedy może się mylić.
Spis treści:
- Co oznacza pozytywny wynik testu ciążowego?
- Jak wygląda pozytywny test ciążowy?
- Kiedy test ciążowy może wyjść fałszywie pozytywny?
- Pozytywny test ciążowy – co dalej?
Co oznacza pozytywny wynik testu ciążowego?
Pozytywny wynik testu ciążowego w większości przypadków oznacza ciążę. Test musi być jednak wykonany w odpowiednim czasie. Z tego względu nie warto spieszyć się ze zrobieniem testu. Hormon beta hCG, którego obecność wykrywają testy ciążowe, zostanie wykryty w moczu dopiero minimum po tygodniu od zagnieżdżenia się zarodka w macicy.
Test wykonany po kilku godzinach od stosunku na pewno nie będzie pozytywny, nawet jeśli faktycznie doszło do zapłodnienia (poziom hormonu hCG jest wtedy jeszcze zbyt niski).
Kiedy test ciążowy wyjdzie pozytywny? Jeśli staracie się o dziecko i zaplanowaliście współżycie w dniach płodnych, warto wykonać test ciążowy minimum 10 dni od owulacji bądź w pierwszym dniu przewidywanej (spóźniającej się) miesiączki.
Wiarygodny wynik zależy również od rodzaju testu ciążowego.
- test o czułości poniżej 500 IU/l – wykryje ciążę najwcześniej 10 dni po zapłodnieniu,
- test o czułości 500-800 IU/l – wykryje ciążę najwcześniej 14 dni po zapłodnieniu,
- test o czułości powyżej 800 IU/l – wykryje ciążę najwcześniej 3 tygodnie po zapłodnieniu.
O czym warto pamiętać: Test ciążowy warto zrobić rano. Im bliżej terminu miesiączki wykonywany jest test, tym lepiej. Przed zrobieniem testu zawsze należy dokładnie przeczytać instrukcję (niestosowanie się do zaleceń może zafałszować wynik).
Jak wygląda pozytywny test ciążowy?
Jeśli wynik testu ciążowego jest pozytywny – w okienku testu pojawiają się dwie kreski. Nawet jeśli druga kreska jest blada najczęściej i tak sygnalizuje ona ciążę. Jeśli test został wykonany w prawidłowy sposób, w większości przypadków wynik pozytywny jest wiarygodny.
Co oznacza blada kreska na pozytywnym teście ciążowym? Słaba kreska na teście ciążowym może świadczyć o tym, że poziom hormonu hCG jeszcze nie jest dość wysoki lub próbka moczu była zbyt mała. Test na pewno warto powtórzyć za kilka dni. Aby zyskać pewność, czy doszło do zapłodnienia, konieczna jest wizyta u lekarza, który po wykonaniu badania krwi może potwierdzić lub wykluczyć ciążę.
Kiedy test ciążowy może wyjść fałszywie pozytywny?
Czy test ciążowy może się mylić? Pozytywny wynik testu ciążowego a brak ciąży to złożony temat. Może się zdarzyć, że pozytywny wynik pojawia się, choć kobieta nie zaszła w ciążę. Taka sytuacja nie zdarza się jednak często. Na fałszywie pozytywny wynik testu najczęściej mają wpływ przyjmowane leki.
Fałszywie pozytywny test ciążowy – przyczyny:
- pojawienia się torbieli na jajnikach,
- ciąża pozamaciczna,
- ciąża bezzarodkowa,
- niedawna ciąża (np. zakończona porodem lub poronieniem),
- ciąża biochemiczna (bardzo wczesne poronienie, do którego dochodzi tuż po zagnieżdżeniu się zarodka).
Sytuacja, gdy test ciążowy jest pozytywny, a USG ciążowe wskazuje na brak ciąży może być spowodowana przyjmowaniem leków na niepłodność, zawierających hormon hCG.
Pozytywny test ciążowy – co dalej?
Co zrobić, gdy test ciążowy jest pozytywny? Do pierwszego testu ciążowego najlepiej podejść spokojnie. Jeśli kobieta planowała ciążę i chciałaby upewnić się, czy pozytywny wynik rzeczywiście świadczy o ciąży, powinna poczekać tydzień i wykonać test ponownie.
Kiedy drugi test ciążowy również będzie miał pozytywny wynik, należy wybrać się na wizytę do ginekologa. Oprócz badania moczu w warunkach laboratoryjnych można wykonać także test ciążowy z krwi, który ma praktycznie stuprocentową wiarygodność – hormon hCG pojawia się po zapłodnieniu najpierw w krwi, a dopiero później w moczu.
Jeśli test ciążowy jest pozytywny, należy odstawić wszelkie używki i lekarstwa, które mogą zaszkodzić dziecku. Wskazane jest także rozpoczęcie przyjmowania kwasu foliowego. Jeśli pozytywny wynik testu jest zaskoczeniem (kobieta na stałe przyjmuje leki lub stosuje antykoncepcję hormonalną), koniecznie powinna skonsultować się z lekarzem.
UWAGA! Badanie USG może potwierdzić ciążę dopiero około siódmego tygodnia od ostatniej miesiączki. Pamiętaj, żeby nie przeprowadzać żadnych badań bez konsultacji z lekarzem oraz nie przyjmować suplementów diety – oprócz kwasu foliowego.
Zobacz też: