Czy można jeść arbuza w ciąży?
Przyszłe mamy często zanim sięgną po jakikolwiek produkt spożywczy, zastanawiają się porządnie, czy zjedzenie danej rzeczy nie zaszkodzi dziecku. Jak to jest z arbuzem - można jeść go w ciąży, czy lepiej unikać? Podpowiadamy!
Kiedy widzisz na straganach te piękne, czerwone owoce w zielonych skórkach, ledwie powstrzymujesz się przed ich natychmiastowym zjedzeniem? Boisz się jednak, czy arbuz nie ma właściwości, które zaszkodziłyby twojemu dziecku? Uspokajamy! Zachcianki na arbuza są bardzo zdrowe! Jeśli tylko nie cierpisz na cukrzycę ciążową, możesz śmiało sięgać po ten owoc przez całą ciążę. Sprawdź, jakie korzyści ci to przyniesie!
Czy można jeść arbuza w ciąży?
Odpowiedź na to pytanie brzmi: „tak, ale...”. Arbuz jest jednym ze smaczniejszych letnich owoców, a w dodatku ma cenne składniki i minerały, które są ważne w diecie przyszłej mamy. Ma też niewiele kalorii – 100 gramów owocu tego zawiera ich tylko 30 (jeśli nie jemy razem z pestkami). Ale ciężarne ze stwierdzoną cukrzycą ciążową powinny uważać na arbuza ze względu na jego wysoki indeks glikemiczny.
Dlaczego ciężarna powinna sięgać po arbuza?
Ten soczysty, letni owoc jest nie tylko pyszny, lecz także bardzo zdrowy. Przyszłe mamy powinny po niego sięgać, ponieważ:
- zapobiega nadciśnieniu;
- orzeźwia i pomaga na poranne mdłości;
- hamuje procesy miażdżycowe;
- pomaga na zgagę w ciąży;
- wzmacnia odporność organizmu;
- jest moczopędny, dlatego zapobiega powstawaniu infekcji intymnych;
- przeciwdziała anemii u ciężarnych;
- przeciwdziała obrzękom i opuchliznom;
- zapobiega skurczom;
- zapobiega zaparciom;
- poprawia przepływ krwi dzięki właściwościom rozszerzającym naczynia krwionośne;
- wygładza i uelastycznia skórę, więc zapobiega powstawaniu rozstępów w ciąży.
Co dobrego ma w sobie arbuz?
Arbuz w 90% składa się z wody, dlatego doskonale gasi pragnienie nawet w najbardziej upalny dzień. Oprócz tego zawiera mnóstwo cennych składników odżywczych, tak potrzebnych przecież ciężarnym dla prawidłowego rozwoju dziecka. W arbuzie znajdziemy:
- wapń,
- fosfor,
- potas,
- sód,
- magnez,
- cynk,
- żelazo
- witaminy: B-6, C, E, A, K,
- tiaminy,
- ryboflawiny,
- niacyny.
Arbuz – tak, pestki – nie?
O ile sam owoc jest wskazany w ciąży, o tyle pestki już nie koniecznie. I wcale nie chodzi o ich właściwości rakotwórcze, jak wielu uważa. Okazuje się, że jest to mitem, pestki arbuza nie pobudzają komórek rakowych. Są jednak bardzo kaloryczne, dlatego mogą powodować nadmierne tycie w ciąży. W szklance pestek znajduje się aż 600 kalorii! (to więcej niż w 100-gramowej tabliczce czekolady).
Zobacz także
Jedzenie arbuza przy cukrzycy ciążowej
Ciężarne z cukrzycą ciążową powinny jednak bardzo uważać na ten owoc, mimo jego wielu korzystnych właściwości. Arbuz jest bardzo słodkim owocem i jego spożywanie zwiększa poziom glukozy we krwi, a to dlatego, że ma wysoki indeks glikemiczny (równy 75). Ciężarne z cukrzycą powinny unikać produktów spożywczych o tak wysokim indeksie i pilnować by poziom cukru we krwi pozostawał na niskim poziomie.
Zobacz też:
- Co trzeba jeść w ciąży, a czego lepiej unikać?
- Jakich witamin i minerałów brakuje ciężarnym?
- Winogrona w ciąży? Mogą szkodzić, ale...