Kobiety, które spodziewają się dziecka, powinny zwracać szczególną uwagę na poziom choliny w ciąży, ponieważ jej niedobór może przyczynić się do wystąpienia wad cewy nerwowej u dziecka, stanu przedrzucawkowego czy przedwczesnego porodu. Warto zapoznać się z produktami, które są naturalnym źródłem choliny oraz ich właściwym dawkowaniem przez kobiety w ciąży.

Reklama

Spis treści:

1. Co to jest cholina?
2. Wpływ choliny w ciąży na ciężarną i płód
3. Jaką dawkę choliny powinny przyjmować kobiety w ciąży?
4. Dieta bogata w cholinę dla ciężarnych
5. Czy niedobór choliny w ciąży jest groźny?

Czym jest cholina?

Cholina jest rozpuszczalnym w wodzie składnikiem, który ze względu na swoje właściwości często jest zaliczany do witamin z grupy B. Właściwe stężenie choliny pozytywnie wpływa na pracę wątroby, przemianę materii oraz rozwój mózgu. Cholina jest szczególnie ważna dla kobiet w ciąży, a jej działanie jest porównywalne z dużo bardziej popularnym kwasem foliowym, selenem, kwasem dokozaheksaenowym (DHA) oraz innymi witaminami z grupy B.

Wpływ choliny w ciąży na ciężarną i płód

Właściwy poziom choliny w ciąży odpowiada za prawidłowy rozwój płodu i łożyska, a także prawidłowe funkcjonowanie wątroby przyszłej matki. Cholina pośredniczy w dostarczaniu DHA (kwasu tłuszczowego z grupy omega-3) do płodu. Ponadto jej zażywanie wspomaga przepływ krwi i obniża poziom kortyzolu. To z kolei zmniejsza prawdopodobieństwo występowania cukrzycy u dziecka czy otyłości. Cholina wspomaga także prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, gdyż wytwarza acetylocholinę, która jest ważnym neuroprzekaźnikiem, wzmacniającym pamięć i prawidłową pracę mięśni oraz regulującym bicie serca.

Zobacz także

Jaką dawkę choliny powinny przyjmować kobiety w ciąży?

Według Insititute of Medicine kobiety w ciąży powinny dziennie przyjmować 450 mg choliny, zaś 550 mg choliny na dobę powinny przyjmować kobiety karmiące piersią. Specjaliści twierdzą, że cholina jest bezpiecznym składnikiem zarówno dla mamy, jak i dziecka, jednak warto trzymać się zalecanej dawki 450 mg na dobę (odpowiednik 4 jajek dziennie).

Dieta bogata w cholinę dla ciężarnych

Cholinę w ciąży najłatwiej uzupełniać poprzez spożywanie produktów takich jak:

  • mięso wołowe i drobiowe (68 gram zawiera 222 mg),
  • jajka (w jednym jajku 113 mg),
  • świeże ryby (w 85 gramach znajdziemy 248 mg),
  • kalafior (pół szklanki zawiera 24,2 mg),
  • brokuły (pół szklanki zawiera 31,3 mg).

Czy niedobór choliny w ciąży jest groźny?

Lekarze informują, że niedobór choliny w organizmie ciężarnej może powodować wady cewy nerwowej u dzieci, przyczynia się do występowania stanu przedrzucawkowego oraz przedwczesnego porodu, a także niskiej masy cała noworodka. Podkreśla się, że odpowiedni poziom choliny jest niezwykle ważny w podziałach komórkowych u rozwijającego się płodu. Zaburzenia tych podziałów są podłożem powstawania m.in. Zespołu Downa, którego ryzyko występowania zwiększa się nawet ośmiokrotnie w przypadku zaburzeń przetwarzania choliny w organizmie. W przypadku Zespołu Downa kluczowa jest przede wszystkim genetyka, niemniej dowiedziono, że niedobór choliny także zwiększa występowanie tej choroby.

Źródło: nutritional-insight.co.uk

Zobacz także:

Reklama
  • Co jeść w ciąży?
  • 10 najważniejszych witamin i minerałów w ciąży
  • Co musisz wiedzieć o witaminach?
Reklama
Reklama
Reklama