W diecie przyszłej mamy nie może zabraknąć kwasów tłuszczowych omega-3, na które zapotrzebowanie w tym czasie jest większe niż zwykle. Są one niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu i przebiegu ciąży. Dostarczane w odpowiednich ilościach pomagają zapobiec przedwczesnemu porodowi oraz depresji poporodowej. Cennym źródłem kwasów omega-3 jest olej lniany. Podpowiadamy, jak dawkować olej lniany w ciąży i dlaczego warto pić go regularnie.

Reklama

Spis treści:

Olej lniany w ciąży na zaparcia i nie tylko

Olej z nasion lnu jest jednym z lepszych źródeł kwasów omega-3, zwłaszcza DHA, którego niedobór może mieć poważne skutki dla rozwoju płodu. Zbyt mała podaż DHA w ciąży może skutkować:

Dieta ciężarnej bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe n-3 wpływa na:

  • rozwój mózgu i centralnego układu nerwowego u płodu;
  • poprawę ostrości wzroku (DHA to ważny budulec siatkówki oka);
  • wzrost poziomu inteligencji u dziecka;
  • produkcję melatoniny, która ma korzystny wpływ na sen dziecka;
  • poprawę odporności ciężarnej;
  • lepsze funkcjonowanie układu pokarmowego (uniknięcie zaparć w ciąży) i krwionośnego;
  • lepsze wchłanianie się wartości odżywczych z pokarmu.

Oprócz oleju lnianego warto też sięgać po siemię lniane w ciąży, które również poprawia perystaltykę jelit i działa na zaparcia.

Zobacz także

Właściwości oleju lnianego

Olej lniany tłoczony na zimno działa prozdrowotnie zarówno na przyszłą mamę, jak i na dziecko. Ważne jednak, by wybierać olej nierafinowany, zamknięty w ciemnej butelce. Najlepszy jest wysokolinolenowy, czyli olej lniany budwigowy, który zawiera minimum 50 proc. nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dla porównania oleje lniane dostępne w marketach mogą zawierać jedynie 5 proc. tych kwasów. Olej lniany budwigowy jest zatem szczególnie polecany ciężarnym.

Olej lniany szybko się utlenia, dlatego należy przechowywać go w ciemnym miejscu, a po otwarciu w lodówce i nie dłużej niż przez 2-3 miesiące. Z tego względu lepiej kupować go w małych butelkach, żeby mieć pewność, że zdąży się go wykorzystać w całości.

Oleju lnianego nie można podgrzewać – nadaje się do sałatek i innych dań na zimno.

Jak stosować olej lniany w ciąży?

Dawkowanie oleju lnianego w ciąży jest nieco inne niż zazwyczaj. Zalecana i bezpieczna dawka oleju wynosi 1-2 łyżki dziennie. Nie należy przekraczać tej ilości. Najlepsze efekty daje oczywiście regularne stosowanie oleju lnianego.

Czy olej lniany jest bezpieczny w ciąży?

Choć większość badań wskazuje na dobroczynne działanie oleju lnianego w ciąży, można znaleźć również takie, które mówią o jego szkodliwości. Z analizy kanadyjskich naukowców wynika, że stosowanie oleju lnianego w ciąży może zwiększać ryzyko porodu przedwczesnego. Zdaniem prof. Anick Berard z Universite de Montreal „W ogólnej populacji średni odsetek przedwczesnych porodów wynosi 2-3 proc. Ale w grupie kobiet, które spożywały olej lniany w ostatnich dwóch trymestrach ciąży, liczba ta podskoczyła do 12 proc.”.

Badania te, choć jednostkowe, nakazują zatem ostrożność przy stosowaniu oleju lnianego przez przyszłe mamy. Warto przed rozpoczęciem przyjmowania go, upewnić się u lekarza prowadzącego ciążę, że nie zagrozi on jej rozwojowi.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama