
Olej z wiesiołka, znany od lat w ziołolecznictwie, wciąż zbiera świetne opinie wśród kobiet cierpiących na rozmaite dolegliwości. Pomaga na bolesne miesiączki, przynosi ulgę suchej skórze z AZS, a nawet zwiększa płodność i ułatwia zajście w ciążę. Czy olej z wiesiołka można stosować również w ciąży? Sprawdź, jak zaplanować dawkowanie oleju z wiesiołka, zarówno przed ciążą, jak i po zapłodnieniu, aby w pełni skorzystać z jego leczniczych właściwości i lepiej przygotować się do porodu.
Olej z wiesiołka – jakie ma właściwości?
Olej z wiesiołka ma liczne prozdrowotne właściwości i idealnie nadaje się dla kobiet na różnych etapach życia i z różnymi kobiecymi dolegliwościami. Nie zaszkodzi jednak stosować go po prostu profilaktycznie, jako element zdrowej diety. Najczęściej wiesiołek pomaga na:
- nieregularne cykle
- bolesne miesiączki
- zespół policystycznych jajników
- zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), w tym bolesność piersi
- atopowe zapalenie skóry (AZS)
- trądzik
- wypadanie włosów
- suchość pochwy
- menopauza
Dzięki zawartości kwasu linolenowego, kwasu gamma linolenowego, witaminie E, antyoksydantom i fitosterolom roślinnym olej z wiesiołka reguluje gospodarkę hormonalną, poprawia ukrwienie skóry, działa przeciwzapalnie.
Jak stosować olej z wiesiołka?
Warto włączyć olej z wiesiołka do codziennej diety i spożywać go regularnie, zawsze na zimno (nie smażyć!), dodawać do sałatek, sosów, zup. Przykładowe dawkowanie oleju z wiesiołka:
- 1 ml dziennie dla dzieci
- 5 ml dziennie dla dorosłych
Ważne! Olej z wiesiołka zawiera kwasy tłuszczowe z grupy omega-6. Dobrze więc łączyć go z tranem lub odpowiednią ilością ryb w diecie, by dbać o proporcje kwasów omega-6 i omega-3.
Wybierz olej z wiesiołka tłoczony na zimno extra virgin w butelce zamiast kapsułek, bo tylko w tej formie kupisz olej niefiltrowany i nierafinowany.
Sprawdź te produkty:
Olej z wiesiołka na płodność
Picie oleju z wiesiołka może ułatwić zajście w ciążę i działać wspomagająco przy problemach z płodnością, choć nie ma na to naukowych badań. Wiadomo jednak, że wiesiołek zwiększa ilość śluzu szyjkowego i reguluje gospodarkę hormonalną, nie zaszkodzi zatem pić go podczas starań o dziecko.
Olej z wiesiołka w ciąży
Olej z wiesiołka poprawia ukrwienie skóry i działa korzystnie na elastyczność błon śluzowych, szyjki macicy i spojenia łonowego. Ponadto wiesiołek zwiększa ilość śluzu, dzięki czemu stosowanie go w ciąży może dobrze przygotowywać do porodu. Ale każda ciąża jest inna! Zawsze skonsultuj z lekarzem zasadność stosowania oleju w ciąży oraz jego dawkę.
Jak stosować olej z wiesiołka dopochwowo?
Niektóre położne polecają masaż krocza olejem z wiesiołka. Ma to rozluźnić spojenie łonowe oraz mięśnie, a w efekcie ułatwić poród. Jak zrobić masaż?
- nałóż niewielką ilość oleju z wiesiołka na palce i rozgrzej go
- delikatnie masuj krocze, wprowadzając kciuk do pochwy na ok. 2-3 cm i uciskając w kierunku odbytu
- zabieg wykonuj na kilka dni/tygodni przed planowanym porodem (zacznij ok. 34. tygodnia ciąży)
Zobacz też: