Gdyby ktoś pokusił się o napisanie pracy magisterskiej o objawach ciąży, poświęciłby na to kilka tomów. Nie wierzysz? Porozmawiaj z zaprzyjaźnionymi mamami. Ja to zrobiłam i oto, co mi opowiedziały o swoich wczesnych objawach ciąży.

Reklama

Ciąża z zaskoczenia

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Kalendarz ciąży Czytaj więcej

Ola: „Pewnego dnia przyszłam do pracy, zrobiłam sobie kawę i... nie tknęłam jej do końca dnia. A przecież ją uwielbiam”. Agnieszka: „Zwykle przed miesiączką pobolewają mnie piersi, a tym razem NIC!”. To inaczej niż u Kasi, którą przeraziło to, że piersi bolą ją mocniej niż zwykle. A Marta? „Moja ciąża zaczęła się infekcją pochwy!”. U Gosi w dniu miesiączki objawem krwawienie, ale zniknęło kilka godzin później. Z kolei Hannę najpierw odrzuciło od papierosów, a później była osłabiona i rozchwiana emocjonalnie. Agnieszka? Uwielbia wędliny, ale w ciąży nie mogła wytrzymać ich zapachu. Beata: „Wynik testu był negatywny, ale mąż był pewny, że jestem w ciąży, bo... miałam inny kształt brzucha!”.
Czy wszystkie wiedziały, że są w ciąży? Nie. Niektóre przeczuwały, inne przestraszone reakcją swojego organizmu pędziły do lekarza lub do apteki po test ciążowy – na wszelki wypadek.

Pierwsze objawy ciąży - dziwne samopoczucie

Gdy spytałam Zuzannę o jej objawy ciąży, stwierdziła: „Było coś nie halo”. Pewnie uśmiechnęłaś się, bo znasz to uczucie... Dlaczego Zuza czuła się „nie halo”?
Z chwilą zapłodnienia komórki jajowej organizm kobiety przechodzi olbrzymie zmiany, dzięki którym malec w brzuszku może się zdrowo rozwijać. Tak, burza hormonów to właściwe określenie na to, co się dzieje w twoim ciele. I to te hormony odpowiadają za to, co czujesz. Oto, jakie mogą być pierwsze objawy ciąży:

  • Możesz czuć ból brzucha. Tak jak w czasie miesiączki.
  • Możesz biegać do ubikacji, by zrobić siusiu. Oczywiście częściej niż do tej pory – to efekt działania hormonów progesteronu i estrogenów na pęcherz moczowy.
  • Możesz narzekać na nudności, wymioty, ślinotok. Pojawiają się około szóstego tygodnia ciąży i zwykle mijają po miesiącu czy dwóch.
  • Możesz jeść więcej lub mniej. To czas na jedzeniowe zachcianki.
  • Możesz czuć się zmęczona. Potrzebujesz także więcej snu. Możesz skarżyć się na zawroty głowy, a nawet na omdlenia.
  • Możesz być wrażliwa na zapachy. Odczuwasz je intensywnie, na niektóre możesz reagować nudnościami.
  • Możesz nie mieć ochoty na kawę, papierosy. Jakby organizm sam wiedział, co jest dla ciebie dobre.
  • Możesz odczuwać niepokój, rozdrażnienie, nadpobudliwość.

Objawy te lekarze nazywają subiektywnymi. Mogą, ale nie muszą oznaczać, że jesteś w ciąży. Choć jeśli jest ich kilka, to jak nie mieć pewności?

Warto przeczytać: Ciążowe zachcianki – ulegać czy nie?

Zobacz także

Kawa w ciąży - szkodzi czy nie? Wyjaśnia nasz ekspert:

Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:

[CMS_PAGE_BREAK]

Jak działa test ciążowy?

Kolejny krok to zrobienie testu ciążowego. Gdy zobaczysz dwie kreski, to jest duże prawdopodobieństwo, że jesteś w ciąży. Dlaczego nie na pewno? Wprawdzie współczesne testy ciążowe są szczere do bólu – ciążę wskażą na 99 procent – to jednak zdarza się im pomyłka spowodowana np. uszkodzeniem mechanicznym testu czy chorobą przyszłej mamy (np. tarczycy).

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Który to tydzień ciąży Czytaj więcej

By test ciążowy ciążowy zadziałał, potrzebny jest twój mocz. To w nim znajduje się hormon HCG (gonadotropina kosmówkowa), który twój organizm produkuje od pierwszych dni po zapłodnieniu. Kiedy wykonać test ciążowy? Jednak dopiero po dwóch tygodniach jego stężenie jest odpowiednie, by potwierdzić twój stan. Stąd zalecenia producentów, by testy robić w terminie spodziewanej miesiączki lub tuż po nim.

A jeśli test pokazał jedną kreskę? Są trzy tego powody:

  • nie jesteś w ciąży,
  • test jest zbyt mało czuły,
  • stężenie hormonu HCG jest niskie.

Wtedy pozostaje ci poczekać kilka dni, by powtórzyć test ciążowy albo kupić inny. A jeśli nie jesteś w ciąży, to... sama już wiesz, co robić :)

Objawy ciąży - kiedy iść do lekarza

Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży i test ciążowy pokazał dwie kreseczki, to pędź do lekarza. To on potwierdzi, czy będziesz mamą i czy twoje wczesne objawy ciąży są prawdziwe. Może to zrobić na dwa sposoby: podczas badania ginekologicznego (oceni, czy są zmiany w narządach płciowych, m.in. rozpulchnienie pochwy, przekrwienie szyjki macicy, zmiany śluzu szyjkowego) albo USG (pęcherzyk ciążowy jest już widoczny dwa i pół tygodnia po zapłodnieniu).

Jesteś w ciąży? Zobacz nasz kalkulator daty porodu

Na pewno jesteś w ciąży, gdy...

Niektóre sygnały wysyłane przez organizm trudno przegapić. Pewne pierwsze objawy ciąży to:

  1. Brak miesiączki. To prawie pewny objaw ciąży, choć jej spóźnienie czy zatrzymanie może być spowodowane np. stresem.
  2. Zmiany w gruczołach piersiowych. Obrzmienie, poszerzenie żył widocznych pod skórą, wokół brodawek pojawiają się niewielkie guzki, przebarwienie obwódek piersiowych.
  3. Podwyższona temperatura ciała. Jeśli jesteś w ciąży, to przez dwa, trzy tygodnie po owulacji masz stan podgorączkowy (ponad 37°C).

Zobacz też:

Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:

Reklama

Konsultacja merytoryczna

dr n. med. Renata Jaczyńska

Specjalistka z zakresu położnictwa i ginekologii i perinatologii, specjalizuje się w diagnostyce prenatalnej. Pracuje na stanowisku Starszego Asystenta w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka
Reklama
Reklama
Reklama