Reklama

Śluz po zapłodnieniu stanowi ochronę dla rozwijającego się płodu. Zapobiega on między innymi wnikaniu bakterii do pochwy. W ciąży upławy pojawiają się w większych ilościach, niektóre zmiany mogą jednak świadczyć o rozwijającej się infekcji. Zdarzają się także przypadki, gdy śluz nie występuje wcale – nazywa się to „fazą suchą”.

Reklama

Czy po zapłodnieniu wydziela się śluz?

Wiele kobiet zastanawia się, czy po zapłodnieniu wydziela się śluz. Owszem, jest go wręcz więcej niż wcześniej. Jest to konsekwencją zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie kobiety w czasie ciąży. Duże ilości śluzu kobieta może zauważać aż do samego porodu. Jest to jeden z objawów zapłodnienia.

Na podstawie zwiększonej produkcji śluzu można podejrzewać zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Należy jednak pamiętać, że organizm każdej kobiety jest inny, a ciąża musi być potwierdzona za pomocą testu ciążowego lub badania stężenia hormonu beta hCG, a także konsultacji ginekologicznej.

Jak wygląda śluz po zapłodnieniu?

Upławy nie wyglądają tak samo u każdej przyszłej mamy. Bardzo trudne jest więc określenie tego, jak dokładnie powinny one wyglądać. Śluz w pierwszych dniach po zapłodnieniu przypomina nieco wydzielinę, którą można zauważyć na bieliźnie podczas dni płodnych. Na różnych etapach ciąży śluz może zmieniać kolor z przezroczystego na mleczny lub jasnożółty.

Fizjologiczny śluz w ciąży jest:

  • przezroczysty,
  • bezwonny,
  • rzadki (niekiedy nawet wodnisty),
  • białawy lub o lekko żółtym zabarwieniu.

Jak zmienia się śluz po zapłodnieniu?

Śluz po zapłodnieniu zmienia się na różnych etapach ciąży. Pod koniec ciąży robi się gęsty i galaretowaty. Powstanie z niego czop śluzowy, który zatyka szyjkę macicy. Czop śluzowy odchodzi, otwierając szyjkę macicy i umożliwiając narodziny dziecka. Wydalenie czopa śluzowego jest jednym z sygnałów zbliżającego się porodu. Kobieta może wydalić czop śluzowy w formie „korka” śluzu lub upławów (wtedy przyszła mama może nawet nie zauważyć tego zjawiska).

Kolor śluzu po zapłodnieniu: o czym świadczy?

Ciężarna powinna obserwować wydzielinę z pochwy, ponieważ czasami zmiana jej koloru (np. na zielonkawy) może świadczyć o infekcji. Nieprzyjemny lub wręcz cuchnący zapach również jest sygnałem, że dzieje się coś niedobrego. Nie należy tego lekceważyć. W takiej sytuacji koniecznie należy udać się do ginekologa. Niepokój powinien wzbudzić także biały śluz o grudkowatej konsystencji – może on świadczyć o grzybicy pochwy.

Podczas ciąży bardzo ważne jest szczególne dbanie o higienę miejsc intymnych, aby zapobiec potencjalnemu rozwojowi różnych infekcji narządów rozrodczych.

Śluz po zapłodnieniu czy okres?

Śluz, który pojawia się tuż po zapłodnieniu, ale przed przewidywanym okresem, czasem można pomylić ze zbliżającą się miesiączką. Jest to tzw. krwawienie implantacyjne, które wynika z zagnieżdżenia się zarodka. Takie plamienie jest jednak znacznie krótsze niż miesiączka. Różni się również kolorem, nie występują też inne dolegliwości, które pojawiają się podczas okresu.

Jeżeli śluz zaczyna przybierać ciemniejszą (bardziej krwistą) barwę, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Pod koniec ciąży zmiana koloru śluzu może świadczyć o przedwczesnej czynności skurczowej, co w konsekwencji może prowadzić do przedwczesnego porodu.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama