Bardzo wczesna ciąża to początkowy okres ciąży, tuż po zapłodnieniu, gdy hormony ciążowe dopiero ruszają do pracy. Zaczyna się wtedy czas wielkich zmian w organizmie, jednak nie znaczy to, że kobieta od razu je poczuje. Pierwsze objawy ciąży pojawiają się u poszczególnych kobiet w różnym czasie, najczęściej około 6 tygodnia ciąży. Wczesna ciąża to zagadka – są przyszłe mamy, które twierdzą, że już następnego dnia po stosunku poczuły, że są w ciąży, inne zaś, gdyby nie brak miesiączki, mogłyby przechodzić początek ciąży, nawet się go nie domyślając.

Reklama

Ważne! Nawet jeśli tylko przypuszczasz, że mogłaś zajść w ciążę, jak najszybciej zacznij brać dostępny w aptece kwas foliowy – szczególnie we wczesnej ciąży to bardzo ważne dla układu nerwowego rozwijającego się płodu.

Wczesna ciąża: objawy

Nie wszystkie z nich to pewna oznaka ciąży. W tej branży fałszywe alarmy to norma. Jednak jeśli pojawiają się nie pojedynczo a w grupie, to gratulacje – najprawdopodobniej jesteś w ciąży! Pierwsze objawy wczesnej ciąży to:

  • huśtawki nastroju – wybuchowość i płaczliwość spowodowane wzmożoną aktywnością hormonów ciążowych to norma we wczesnej ciąży.... i nierzadko jeszcze długo potem.
  • tkliwość piersi – często bardziej intensywna niż przed okresem, na piersiach stają się bardziej widoczne naczynia krwionośne, a brodawki – ciemniejsze. Same piersi powiększają się i mogą sprawiać wrażenie twardszych, pełniejszych.
  • senność, zmęczenie – padasz jeszcze przed wieczornymi wiadomościami, nie możesz doczytać nawet jednej całej strony przed zaśnięciem? Nagłe wyczerpanie to odpowiedź organizmu na wzrost aktywności hormonów ciążowych.
  • poranne mdłości – nudności, choć mogą świadczyć o zatruciu pokarmowym, również należą do ścisłej czołówki pierwszych objawów wczesnej ciąży.
  • wyostrzony węch – już w tydzień czy dwa po zapłodnieniu możesz zacząć wyczuwać zapachy, o jakich nie miałaś pojęcia... Niestety, czasami to objaw zwykłego zatrucia pokarmowego, infekcji albo... zbyt bujnej wyobraźni.
  • brak miesiączki – niby oczywisty objaw ciąży, wiadomo jednak, że krwawienie może być opóźnione lub zatrzymane np. z powodu stresu, złej diety, wyjazdów albo... strachu przed ciążą. Zdarza się również odwrotna sytuacja – kobiety krwawią, już będąc w ciąży. Ale czy można mieć okres w ciąży, i to nawet przez kilka pierwszych miesięcy? To nie miesiączka, tylko plamienie implantacyjne. I może się zdarzać także kiedy spodziewasz się dziecka.

Wczesna ciąża: dolegliwości

Oprócz objawów, które nie sprawiają dyskomfortu, wczesna ciąża przynosi i pewne dolegliwości. Na pocieszenie wiedz, że zwykle mijają wraz ze skończeniem się pierwszego trymestru. Oto najczęstsze z nich:

  • bóle w dole brzucha – przyszłe mamy często narzekają, że na początku ciąży ciągnie je w dole brzucha. To skutek rozciągania się wiązadeł w macicy.
  • zaparcia – podwyższony poziom progesteronu niestety może zwalniać tempo przemiany materii.
  • nudności – aby je złagodzić, jedz częściej, ale małe ilości. Gdy najbardziej cierpisz o poranku, jeszcze przed wstaniem z łóżka zjadaj małą przekąskę, np. dwa krakersy. Do herbaty dodawaj plasterek czy dwa imbiru, to również stary sposób na ciążowe nudności.
  • zgaga – szczególnie jeśli towarzyszą jej niestrawność i kwaśne odbijanie się, może być prawdziwym utrapieniem. Aby zmniejszyć jej dokuczliwość, ogranicz w diecie potrawy gorące i pikantne, smażone lub tłuste dania, mięsa konserwowe, czekoladę, kawę, herbatę, cukier, alkohol, a nawet miętę.

Wczesna ciąża: konieczne badania

Jeśli objawy wczesnej ciąży nie okazały się fałszywym alarmem i potwierdził je pozytywny wynik testu ciążowego, czas na pierwsze niezbędne badania. Najlepiej wydrukuj sobie kalendarz badań w ciąży. Wśród nich na pewno znajdziesz te badania:

Zobacz także
  • Morfologia krwi. Oznacza się: liczbę czerwonych krwinek, białych krwinek, poziom hemoglobiny, wyklucza wiele chorób, w tym anemię.
  • Badanie ogólne moczu. Informuje o stanie ogólnym organizmu. Nie powinno w moczu być białka, cukru, krwinek białych i czerwonych.
  • Cytologia (jeśli lekarz nie zrobił tego badania w ciągu ostatniego roku).
  • Ciśnienie krwi. Jest sprawdzane podczas każdej ciążowej wizyty u ginekologa.
  • Poziom glukozy we krwi (na czczo). Norma; maks. 120 mg%. Wyższy poziom może świadczyć o cukrzycy.
  • WR. Badanie na nosicielstwo kiły – bardzo ważne, bo zakażenie się tą chorobą jest dla dziecka groźne.
  • Badanie grupy krwi i oznaczenie czynnika Rh. Jeśli mama ma Rh–, a ojciec Rh+, istnieje ryzyko wystąpienia tzw. konfliktu serologicznego. Zaświadczenie o grupie krwi miej zawsze przy sobie.
  • Badanie krwi na przeciwciała toksoplazmozy. Niebezpieczne jest tylko zachorowanie w czasie ciąży.
  • Przeciwciała przeciw wirusowi cytomegalii. Wirus nie jest groźny dla ciebie, ale przenika przez łożysko i zagraża dziecku.
  • Badanie poziomu progesteronu. Oznaczanie stężenia progesteronu pozwala na prognozowanie dalszego rozwoju ciąży. Zbyt niski poziom progesteronu w surowicy krwi oznacza wysokie ryzyko poronienia.

Wczesna ciąża – obejrzyj film:

Sprawdź także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama