Kiedy dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej?
To, kiedy dochodzi do zapłodnienia, zależy od kilku czynników. Aby dojrzała komórka jajowa mogła połączyć się z plemnikiem, na ogół musi dojść do współżycia i wytrysku męskiego nasienia do pochwy. Dodatkowo kobieta powinna być w fazie płodnej, w której miejsce ma owulacja. To ogólna zasada, od której są wyjątki w postaci przypadków zajścia w ciążę przy stosunku przerywanym (bez wytrysku). Opisujemy również, kiedy dochodzi do poczęcia dziecka w wyniku zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro).
Do zapłodnienia, czyli połączenia komórki jajowej z plemnikiem, dochodzi przed owulacją oraz w trakcie dni płodnych (zwykle między 13. a 15. dniem przed kolejną miesiączką). Do zapłodnienia może dojść poprzez współżycie lub w wyniku zastosowania metody in vitro, która polega na zapłodnieniu pozaustrojowym. Połączenie komórki jajowej z plemnikiem odbywa się zatem albo w ciele kobiety, albo w naczyniu laboratoryjnym. Opisujemy, kiedy dokładnie dochodzi do poczęcia nowego życia.
Kiedy dochodzi do zapłodnienia po stosunku?
Aby doszło do zapłodnienia, plemniki muszą dotrzeć do komórki jajowej w ciągu 24 (maksymalnie 48) godzin od jej uwolnienia z pęcherzyka Graafa. W tym czasie komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia.
Czas, w którym dojdzie do zapłodnienia po owulacji, jest uzależniony od tego, ile plemniki przetrwają w ciele kobiety. Zazwyczaj wytrzymują trzy dni, niektóre z nich, te wyjątkowo silne – nawet od pięciu dni do tygodnia. Do zapłodnienia może zatem dojść 3 dni przed owulacją, w dniu owulacji oraz dwa dni po niej.
Gdy komórka jajowa połączy się z plemnikiem – muszą upłynąć ok. 24 godziny, aby powstała zygota. Następnie w ciągu 3-4 dni zygota przedostaje się do macicy. Tam następuje końcowy etap zapłodnienia, czyli zagnieżdżenie się zarodka. Od momentu, gdy plemnik wniknie do komórki jajowej, do chwili zagnieżdżenia się zarodka może minąć 7-12 dni.
Czas, w którym dochodzi do zapłodnienia, zależy między innymi od:
- ruchliwości plemników,
- indywidualnych możliwości organizmu każdej kobiety,
- synchronizacji plemnika z komórką jajową.
Kiedy dochodzi do zapłodnienia po inseminacji?
Do zapłodnienia metodą in vitro (inseminacji) dochodzi poprzez połączenie komórki jajowej i plemnika poza organizmem kobiety. Aby wyznaczyć przybliżony moment owulacji, kobieta przyjmuje lek na wywołanie jajeczkowania (wywołuje on owulację i dojrzewanie komórki jajowej).
Zapłodnienia in vitro powinno odbyć się nie później niż do 4. godzin po uzyskaniu komórek jajowych, czyli 38-40 godzin po podaniu kobiecie leku na ich dojrzewanie.
Zapłodnienie bez wytrysku: czy jest możliwe?
Aby zapłodnienie było możliwe, wytrysk musi odbyć się do pochwy. Ciąża bez wytrysku w pochwie jest niemal niemożliwa. Plemniki na pościeli giną od razu, natomiast w ciepłym i wilgotnym kroczu kobiety są w stanie przetrwać jedynie kilka minut. Szanse na zapłodnienie są wtedy bardzo niewielkie – zależy to od tego, jak blisko wejścia do pochwy znajdą się plemniki oraz w jak szybkim czasie przeniosą się do niej. Aby doszło do zapłodnienia – plemniki muszą mieć naprawdę dogodne warunki do przeżycia.
W trakcie stosunku, oprócz spermy, wydziela się także preejakulat, który może zawierać żywe plemniki i doprowadzić do zapłodnienia.
Zobacz także: