– Wiele osób skarży się na ból pleców w ciąży, szczególnie dolnego odcinka kręgosłupa – mówi Anna Lewandowska, trenerka osobista, autorka programu skierowanego dla przyszłych mam: Healthy Plan by Ann. Tłumaczy, że jeszcze przed ciążą warto wzmocnić organizm, by mógł bez kłopotów znieść dodatkowe obciążenia w czasie ciąży.

Reklama

Ćwiczenia w ciąży muszą być bezpieczne!

Anna Lewandowska podkreśla również, że ćwiczenia w ciąży muszą być bezpieczne. – Czas ciąży jest dla kobiety jak przebiegnięcie maratonu, którego nie możemy przerwać! – mówi Ania i dodaje: – Musimy się do niego dobrze przygotować. Natomiast, jeśli nie ćwiczyliśmy wcześniej, a chcemy być aktywne w ciąży, musimy być cały czas pod opieką lekarza.

- Pierwsza zasada: dla bezpieczeństwa wykonujemy ćwiczenia, unosząc ramiona do linii barków, nie wyżej – punktuje Ania. – Odradzam też ćwiczenia, które polegają na spięciu brzucha w pozycji leżącej. Ciąża to nie jest czas na ćwiczenia brzucha. Następna zasada: nie wykonujemy ćwiczeń wzmacniających wewnętrznych partii ud, bo to powoduje nacisk na żyłę wrotną, co może spowodować zbyt szybki poród lub poronienie.

Jaki trening w ciąży jest odpowiedni zdaniem Anny Lewandowskiej?

Anna Lewandowska opowiedziała o tym, jaki trening w ciąży można wykonywać. – Na pewno wykonujemy przysiady ze wspięciem na parcie – wylicza Ania. – Polecam też tzw. koci grzbiet. Wzmacniamy ramiona: przecież już niedługo będziemy nosić dziecko! Z podstawowych, prostych ćwiczeń polecam tzw. lift z użyciem taśmy – na bok albo do tyłu. Warto zacząć od ćwiczeń z trenerem, szczególnie jeśli przed ciążą w ogóle kobieta nie trenowała.

Zobacz także:

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama