O ciąży

Ćwiczenia z piłką w ciąży – 3 hity trenera personalnego [WIDEO]

Ćwiczenia z piłką w ciąży ułatwią i przyspieszą późniejszy poród. Prezentujemy 3 ćwiczenia z piłką dla ciężarnych, które poleca trener personalny, Piotr Suski.

Ćwiczenia z piłką w ciąży to bezpieczny rodzaj aktywności fizycznej. Poprosiliśmy trenera personalnego, Piotra Suskiego, żeby polecił 3 ważne ćwiczenia z piłką, które pomogą przyszłym mamom zachować formę w ciąży oraz wzmocnią ciało przed porodem. Zalet aktywności fizycznej w ciąży jest naprawdę wiele, a każdy jej rodzaj jest bezcenny. Przedstawiamy 3 ćwiczenia na piłce, ułatwiające i przyspieszające poród.

Ćwiczenia w ciąży na piłce - 3 propozycje 

Zastanawiasz się, jak ćwiczyć w ciąży? Zobacz, co poleca trener personalny FitAdept, Piotr Suski

1. Ćwiczenie z piłką dla ciężarnych: półprzysiad na piłce gimnastycznej 

Usiądź na piłce, wyciągnij ręce przed siebie i unoś się do góry (tak, żeby pośladki nie straciły kontaktu z piłką) – zatrzymuj na 3 sekundy na górze i wracaj do półprzysiadu. Ćwiczenie angażuje duże grupy mięśniowe i świetnie przygotowuje przyszłą mamę do wysiłku porodu

2. ćwiczenie na piłce w ciąży: podwijanie bioder i krążenia biodrami na piłce gimnastycznej 

Usiądź centralnie na piłce, unieś ręce lub oprzyj je na biodrach i poruszaj biodrami w różnych kierunkach. Angażujesz teraz mięśnie dna miednicy, rozluźnisz obręcz biodrową i pomagasz dziecku ułożyć się w macicy. To ćwiczenie jest bardzo ważne ze względu na poród – pomaga maluchowi wejść w kanał rodny i szybciej się urodzić. 

3. ćwiczenie z piłką w ciąży: unoszenie hantli  

Usiądź na piłce gimnastycznej, żeby angażować wciąż jak największą liczbę mięśni. Unoś hantle naprzemiennie. Po 20 powtórzeń na każdą rękę. To świetne ćwiczenie – ma na celu wzmocnić ręce przyszłej mamy i przygotować je do noszenia malucha.

Jak ćwiczyć w ciąży?

Aktywny tryb życia jest korzystny dla zdrowia ciężarnej i sprzyja rozwojowi płodu. Maluchy ćwiczących mam rodzą silniejsze i szybciej niż dzieci, których mamy unikały wysiłku fizycznego w ciąży. Jeśli przed ciążą uprawiałaś sport, a ciąża przebiega prawidłowo, kontynuuj treningi – także w pierwszym trymestrze, dopasowując ich częstotliwość i intensywność do stanu zdrowia i samopoczucia. Jeśli zaś przed ciążą prowadziłaś raczej siedzący tryb życia, aktywność fizyczną rozpoczynaj od regularnych spacerów czy pływania, nawet z dużym brzuszkiem. Wtedy na pewno będzie ona dobroczynna dla ciebie i twojego maluszka.

Zobacz także

sport w ciąży
Adobe Stock
O ciąży
Jaki sport w ciąży jest bezpieczny [WIDEO]
Sport w ciąży to nie tylko moda, ale i przejaw troski o zdrowie swoje i dziecka. Na naszym filmie ginekolog tłumaczy, co dobrego daje pływanie, bieganie czy inny sport w ciąży. Daj mu się namówić na ciążową aktywność fizyczną!

Aktywność fizyczna w ciąży to ważny element przygotowania do porodu.  Ćwiczenia są potrzebne każdej przyszłej mamie. Wzmocnione ciało lepiej zniesie tycie i poród. Dziecko mamy uprawiającej sport w ciąży urodzi się silniejsze i lepiej dotlenione. Lekarze są zgodni: z brzuszkiem czy bez – trzeba ćwiczyć! Spis treści: Jakie sporty można uprawiać w ciąży Sport w ciąży – ograniczenia Aktywność fizyczna w ciąży – przeciwwskazania Kiedy przerwać aktywność fizyczną w ciąży Jakie sporty można uprawiać w ciąży Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, w ciąży można uprawiać wiele sportów, zwłaszcza jeśli kobieta przed zajściem w ciążę prowadziła aktywny tryb życia. Uważa się, że regularnie uprawiane wcześniej sporty można kontynuować także po zajściu w ciążę, ale trzeba postawić raczej na podtrzymywanie formy niż jej budowanie. Nie ma też mowy o rywalizacji. Nie należy próbować nowych sportów, które niosą ze sobą ryzyko upadku lub wtedy, gdy towarzyszą im wstrząsy albo bardzo duży wysiłek czy obciążenie organizmu. Do takich dyscyplin należą: jazda konna, jazda na nartach, snowboardzie, jazda na rolkach i łyżwach, wspinaczka wysokogórska, ćwiczenia lekkoatletyczne, biegi długodystansowe, gra w tenisa, golfa, nurkowanie, sportów motorowych, sporty walki, sporty zespołowe, sporty związane ze skokami i podskokami, nadmierne rozciąganie mięśni, skoki do basenu. Kobiety, które przed ciążą prowadziły siedzący tryb życia, z rozpoczęciem ćwiczeń powinny wstrzymać się do ukończenia pierwszego trymestru ciąży. Później mogą, o ile lekarz im nie zabroni, zacząć się ruszać. Bezpieczne są: joga, pilates, fitness w ciąży , nordic walking, ćwiczenia z piłką , jazda na rowerku stacjonarnym, a nawet proste ćwiczenia siłowe. Uczestnicząc w...

Wygląd i samopoczucie
Joga w czasie ciąży – wolno ćwiczyć czy nie?
Chcesz ćwiczyć w ciąży, ale obawiasz się forsownych ćwiczeń? Chcesz zachować sprawność fizyczną bez nadmiernego treningu? Oto gimnastyka dla ciebie! Joga. Poznaj z nami tajniki jogi.

Nie każdy lekarz pozwala przyszłej mamie na bieganie w ciąży . Jest jednak kilka dyscyplin sportu, które służą niemal każdej ciężarnej, np. pływanie czy... joga .  Tak, tak! Jogę możesz uprawiać przez cały okres ciąży , ponieważ: pozwala napinać mięśnie bez ich intensywnego rozciągania, usprawnia przepływ krwi w ciele, uspokaja, łagodzi stres w ciąży leczy wiele chorób. Jak ćwiczyć jogę Najlepiej codziennie lub przynajmniej 2-3 razy w tygodniu, zawsze o tej samej porze (tuż po przebudzeniu lub wieczorem przed snem). Rozpocznij od dwudziestominutowych sesji, aby dojść do 40-60 minut (z tego ostatni kwadrans przeznacz na spokojny relaks). Jeśli nigdy nie uprawiałaś jogi, zaczynaj od najprostszych asan (ćwiczeń), nie wymagających specjalnego przygotowania i sprawności fizycznej. Kieruj się zasadą, że miarą postępu są twoje osiągnięcia z dnia poprzedniego. Ćwicz powoli, obserwując reakcje organizmu – w razie najmniejszego bólu przerwij i odpocznij . Rytm ćwiczeń dostosowuj do własnej sprawności – każde z nich można wykonywać dwie minuty, kwadrans czy nawet pół godziny. Ważne jest ułożenie całego ciała : zarówno tych partii, które są aktywne, jak i tych, które stanowią bazę. Wykonując ćwiczenie na plecach, pamiętaj, że powinny one ściśle przylegać do podłoża – zarówno ramiona, jak i boki, a także pośladki. W asanie wykonywanej w pozycji siedzącej pośladki powinny być nieco odchylone na boki, abyś mogła dotykać kością ogonową do podłoża (siedź na złożonym w równą kostkę kocu lub na piankowej macie). Ćwicząc na stojąco, stopy ustawiaj na szerokości bioder (w odległości ok. 15-20 cm), palce nóg kieruj nieco do środka. Stopy (zwłaszcza ich zewnętrzne krawędzie) muszą przylegać do podłoża. Ważne jest też tzw. otwieranie mostka, czyli prostowanie pleców i ściąganie łopatek (nie wolno...

bieganie w ciąży, czy można biegać w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Bezpieczne bieganie w ciąży
W ciąży nie wolno biegać? Puls przyszłej mamy nie może przekraczać 140? To mity! Stosując się do pewnych zasad, możesz dbać o formę w ciąży, ćwiczyć i trenować bieganie bez szkody dla dziecka.

Sezon biegowy w pełni, więc gdyby nie ciąża, wskoczyłabyś w dres i ruszyła na bieżnię lub ulubione ścieżki? Nie rezygnuj z biegania! Zanim zaczniesz treningi, odwiedź ginekologa, a jeśli nie będzie widział przeciwwskazań, biegaj, tylko mniej intensywnie. Oto konkretne wskazówki, jak i ile biegać w ciąży. Bieganie w I i II trymestrze ciąży Zacznijmy od tego: decyzję, czy przyszłej mamie wolno uprawiać jogging podejmuje lekarz prowadzący ciążę i kobieta musi się do niej dostosować. Jednak zazwyczaj zdrowa i nosząca zdrowe dziecko ciężarna może biegać czy uprawiać inne sporty , i to do końca drugiego trymestru. Jak biegać? Najprościej można ująć to tak: biegaj w takim tempie, które lekko zaburza ci oddech, ale wciąż pozwala na swobodną rozmowę. A zalety biegania? Jest ich mnóstwo! Bieganie zmniejsza mdłości i zaparcia , dobrze wpływa na ogólne samopoczucie ciężarnej, jej stan psychiczny, a także świetnie dotlenia organizm jej i dziecka. Praktycznie wszystkie kobiety aktywne fizycznie w ciąży mają mniej problemów ze snem, obrzękami nóg czy bólami kręgosłupa. Przyszłe mamy lubiące sport rzadziej też zapadają na cukrzycę ciężarnych. Lekarze twierdzą też, że biegające mamy szybciej i sprawniej rodzą, a także rzadziej potrzebują podania podczas porodu oksytocyny. Bieganie w III trymestrze ciąży Na to mogą sobie pozwolić jedynie najlepsze, wyczynowe zawodniczki. Amatorka taka jak typowinna już odpuścić i zamienić biegi na długie spacery. Jogging w trzecim trymestrze ciąży zabroniony jest m.in. dlatego, że może nasilać niedotlenienie maluszka czy przeciążać i tak już wykonujące ogromny wysiłek kręgosłup, stawy i wiązadła. To czas, kiedy twój organizm musi już odpoczywać. Powrócisz na bieżnię lub ulubione ścieżki po połogu. O tym, że można – jeśli lekarz wyrazi zgodę – z powodzeniem biegać w ciąży i po połogu wracać...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj