Reklama

Badanie glukozy w ciąży przeprowadza się z reguły dwukrotnie. Na początku ciąży, do 10. tygodnia, lekarz zleci ci badanie cukru na czczo, a po 24. tygodniu ciąży czeka cię krzywa cukrowa. Badania glukozy odgrywają kluczową rolę w zdiagnozowaniu cukrzycy ciążowej

Reklama

Spis treści:

Badanie glukozy w ciąży: co to jest?

Badanie glukozy to ważne i potrzebne badanie w ciąży, bo hormony ciążowe podnoszą poziom cukru we krwi przyszłej mamy. Ma to związek z zaburzeniem tolerancji węglowodanów, które zazwyczaj szybko mija po porodzie. Z tego powodu, nawet jeżeli stosujesz tę samą dietę, co przed ciążą, twój poziom cukru we krwi może niebezpiecznie wzrosnąć. Istnieje wtedy ryzyko cukrzycy ciążowej.

W walce z cukrzycą ciążową najważniejsze jest kontrolowanie poziomu cukru kobiety, tak aby nie dopuścić do zakłóceń w rozwoju dziecka. Przy cukrzycy ciążowej rośnie ryzyko:

Nieleczona cukrzyca ciążowa oznacza także komplikacje zdrowotne dla mamy: może prowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego, infekcji dróg moczowych, a nawet wywołać stan przedrzucawkowy.

Przed 10. tygodniem lekarz zleci ci zbadanie cukru na czczo, a między 24.-28. tygodniem (dobry moment to 25. tydzień ciąży) zrobisz tzw. krzywą cukrową, czyli test obciążenia glukozą. Jeżeli wynik tego testu nie wypadnie pomyślnie, ale nie będzie wskazywał jednoznacznie na cukrzycę ciężarnych, będziesz prawdopodobnie musiała powtórzyć badanie.

Badanie glukozy w ciąży w moczu

Badanie glukozy w moczu w ciąży powinno być robione raz w miesiącu. Nawet jeśli u przyszłej mamy na początku ciąży nie stwierdzono cukrzycy, może się ona pojawić w następnych miesiącach, a nawet w ostatnim trymestrze. Glukoza w moczu jest badaniem, które wykonuje się w ramach ogólnego badania moczu w ciąży. Wymaga ono pobrania próbki porannego moczu. Dzień przed badaniem nie powinnaś zbyt intensywnie ćwiczyć i spożywać dużych ilości produktów, które zawierają cukier. Wysoka glukoza w moczu w ciąży może mieć konsekwencje zdrowotne zarówno dla kobiety, jak i dziecka. Jeśli w moczu jest cukier, należy wtedy zrobić badanie krwi w kierunku cukrzycy – test obciążenia glukozą.

Wynik badania może być podany:

  • w liczbach, np.50 mg/l (im większa liczba, tym więcej glukozy);
  • w plusach – im więcej plusów, tym większa ilość glukozy.

Jak wygląda badanie poziomu cukru w 10. tygodniu ciąży?

Zanim zrobisz test obciążenia glukozą, czeka cię badanie stężenia cukru we krwi na czczo. Jeżeli wynik będzie prawidłowy (nie będzie przekraczać 92 mg/dl), na krzywą cukrową poczekasz do 24.-28. tygodnia. Jeżeli jednak badanie wykaże podwyższony poziom cukru (powyżej 92 mg/dl), lekarz skieruje cię na test obciążenia glukozą wcześniej.

Jak przebiega badanie glukozy w ciąży?

Krzywa cukrowa (krzywa glikemiczna) to nazwa badania, które wykonuje się w 24.-28. tygodniu ciąży. Badanie glukozy w ciąży pokazuje, jak organizm reaguje na glukozę. Inne nazwy badania to test OGTT (z ang. Oral Glucose Tolerance Test), czyli doustny test obciążenia glukozą.

Test obciążenia glukozą w ciąży składa się z trzech etapów:

  • pobranie krwi na czczo przed podaniem glukozy (może być pobrana z palca);
  • pobranie krwi i oznaczenie stężenia glukozy jedną godzinę po podaniu 75 g glukozy (krew ze zgięcia łokciowego);
  • pobranie krwi dwie godziny po podaniu glukozy (krew ze zgięcia łokciowego).

Po pierwszym pobraniu krwi będziesz musiała wypić 300 ml wody z dodatkiem 75 g glukozy. Pomiędzy badaniami powinnaś spokojnie siedzieć i czekać na kolejne pobranie krwi. Ruch może zafałszować wyniki.

Roztwór powinien być wypity w ciągu 5 minut. Po jego wypiciu mogą się pojawić mdłości, zawroty głowy, dlatego warto na takie badanie pojechać z partnerem lub koleżanką.

Roztwór glukozy jest bardzo słodki, dlatego czasami kobiety dodają do niego sok z cytryny. Nie każde laboratorium na to pozwala, dlatego nigdy nie rób tego na własną rękę.

Jak się przygotować do badania glukozy w ciąży?

Badanie stężenia glukozy we krwi na czczo najlepiej zrobić 8 godzin po ostatnim posiłku (ale nie później, bo zbyt duża przerwa pomiędzy posiłkami może zafałszować wyniki). Trzeba też pilnować, aby na trzy dni przed badaniem jeść regularne posiłki.

Z kolei przygotowując się do badania krzywej cukrowej, należy:

  • przyjść na badanie na czczo,
  • ostatni posiłek spożyć nie później niż 8-12 godzin przed badaniem,
  • przez 3 dni poprzedzające badanie stosować zwykłą dietę bez ograniczania węglowodanów,
  • dobę przed badaniem glukozy nie podejmować większej aktywności fizycznej, nie pić alkoholu i nie palić papierosów,

Pamiętaj, by uzbroić się w cierpliwość, bo test sprawdzający poziom cukru we krwi trwa ponad 2 godziny.

Badanie glukozy w ciąży: normy

Prawidłowy wynik krzywej cukrowej oznacza, że nie masz cukrzycy ciążowej. Przekroczone normy wskazują na hiperglikemię. Jakie są normy glukozy w ciąży? Przedstawiamy je w poniższej tabelce:

Glukoza w ciąży: normy według zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD):

Jeżeli po godzinie od wypicia glukozy wynik jest wysoki i po dwóch godzinach nadal pozostaje na podobnym poziomie, to znak, że możesz mieć cukrzycę ciążową. Wówczas powinnaś udać się do lekarza diabetologa w celu rozpoczęcia leczenia. Cukrzycę ciążową leczy się specjalnie dobraną dietą cukrzycową, czasami trzeba dodatkowo brać insulinę.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama