Ból żołądka w ciąży – przyczyny, leczenie, kiedy do lekarza
Ból żołądka w ciąży może być spowodowany między innymi nieodpowiednią dietą, zatruciem pokarmowym, stresem. Na ból żołądka mogą pomóc domowe sposoby, np. napary z korzenia imbiru lub mięty. Jeśli odczuwasz silny ból żołądka w ciąży – nie lekceważ go i zgłoś się do lekarza.
Ból żołądka w ciąży nie zawsze zwiastuje coś złego, mimo że nie jest typowym ciążowym objawem. Może pojawiać się przy porannych mdłościach lub zgadze. Zwykle tej dolegliwości towarzyszą również inne symptomy, takie jak wymioty i nudności.
Jeśli jednak oprócz bólu żołądka lub brzucha pojawia się np. krwawienie z dróg rodnych, przedłużająca się biegunka – nie lekceważ tego i pilnie skonsultuj się z lekarzem. Ból żołądka w ciąży może być uciążliwy, szczególnie jeśli pojawia się w nocy. Podpowiadamy, jak sobie z nim poradzić.
Spis treści:
- Ból żołądka w ciąży – przyczyny
- Ból żołądka w ciąży – jak leczyć?
- Co jeść na ból żołądka w ciąży?
- Kiedy do lekarza z bólem żołądka lub brzucha w ciąży?
Ból żołądka w ciąży - przyczyny
Problemy z żołądkiem w ciąży mogą powodować następujące czynniki:
- nieodpowiednia dieta – ból żołądka w ciąży po jedzeniu może być spowodowany ciężkostrawnym jedzeniem. Jeśli odczuwasz zwiększony apetyt, spożywasz dużo tłustych lub smażonych potraw, musisz być przygotowana na to, że ból brzucha w ciąży w okolicach żołądka będzie pojawiał się częściej.
- zatrucie pokarmowe – możesz podejrzewać, że się zatrułaś, jeśli oprócz dolegliwości związanych z żołądkiem pojawiają się: wymioty, biegunka, gorączka, osłabienie organizmu.
- alergia pokarmowa – dolegliwości są wynikiem zjedzenie produktu, który uczula
- ostre zapalenie trzustki – u ciężarnych występuje niezwykle rzadko, zazwyczaj wiąże się także z kamicą żółciową. Najczęstszym objawem jest ból brzucha zlokalizowany w nadbrzuszu i okolicach pępka. Promieniuje on do kręgosłupa, stąd ból żołądka i pleców w ciąży może wskazywać właśnie na tę chorobę.
- wrzody żołądka – ból jest ostry i nasila się po zjedzeniu konkretnych produktów (np. kawa, cytrusy). Niezbędna jest konsultacja lekarska i odpowiednie leczenie. Ważne jest także, by kobieta przestrzegała odpowiedniej diety i unikała stresu.
- zmiany hormonalne – typowe dla okresu ciąży (więcej: czytaj niżej).
Ból żołądka na początku ciąży
Jeśli żadna z wyżej wymienionych przyczyn nie może być powodem dolegliwości, istnieje podejrzenie, że ból żołądka spowodowany jest zmianami hormonalnymi. Na tym etapie ciąży szybko wzrasta poziom gonadotropiny kosmówkowej, co może także wpływać na odczuwanie dolegliwości: nudności, wymioty, ból żołądka.
Zobacz także
Sprawy nie ułatwia powiększająca się macica, która zmienia układ narządów w jamie brzusznej. Organizm musi się do tego przyzwyczaić, zanim jednak to nastąpi, mogą pojawiać się bóle brzucha, w tym żołądka. Towarzyszyć może temu też refluks żołądkowo-przełykowy lub zgaga, czyli nieprzyjemne pieczenie w żołądku w ciąży. To również może powodować ból.
Bólom żołądka w ciąży sprzyja także stres. Jeśli z jakiegoś powodu przyszła mama odczuwa niepokój i lęk, jest stale podenerwowana, może to spowodować dolegliwości.
Ból żołądka w ciąży - jak leczyć?
Jak radzić sobie z bólem żołądka w ciąży? Ciężarna nie powinna zażywać żadnych leków na własną rękę. Konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Jeśli lekarz nie zdecyduje inaczej, można wykorzystać domowe sposoby na ciążowe dolegliwości.
Pomocne będą napary z:
- siemienia lnianego,
- korzenia imbiru,
- mięty (nie za często, by nie wysuszyć błony śluzowej żołądka).
Miksturę z siemienia lnianego można też wypijać w całości (jeśli siemię jest zmielone).
Co jeść na ból żołądka w ciąży?
Podstawą zachowania żołądka w dobrej formie jest zdrowe, lekkostrawne jedzenie. Jak powinna wyglądać dieta w ciąży? Jako przyszła mama szczególnie powinnaś zwracać uwagę na to, co jesz i nie ulegać niezdrowym zachciankom.
W codziennym menu nie powinno zabraknąć:
- warzyw,
- owoców,
- świeżo wyciskanych soków owocowych,
- produktów mlecznych.
Kiedy do lekarza z bólem żołądka lub brzucha w ciąży?
Koniecznie udaj się do lekarza, jeśli bólowi żołądka towarzyszą inne, niepokojące objawy. Mogą one świadczyć o schorzeniach, zagrażających twojemu zdrowiu i zdrowiu dziecka. \
Należą do nich:
- krwawienie z dróg rodnych
- biegunka w ciąży
- nudności i wymioty
- gorączka
- ból w trakcie ruchu
- skurcze.
Szybkiej konsultacji z lekarzem wymaga także mocny ból żołądka w ciąży lub ból, który wyraźnie i stale się nasila, a któremu nie towarzyszą inne objawy.
Zobacz także: