Ból podbrzusza w ciąży może być objawem przemian, które mają miejsce w twoim organizmie. Może go powodować rozciąganie się macicy, związane z rozwojem dziecka, bądź zwiększający się nacisk płodu na miednicę. Nie znaczy to jednak, że powinnaś ignorować ból podbrzusza, kiedy jesteś w ciąży. Poniżej przedstawiamy wszystkie sytuacje, w których ból podbrzusza w ciąży powinien wzbudzić twoją czujność.

Reklama

Spis treści:

  1. Ból podbrzusza - przyczyny
    - Ból podbrzusza w 1. trymestrze ciąży
    - Ból podbrzusza w 2. trymestrze ciąży
    - Ból podbrzusza w 3. trymestrze ciąży (przed porodem)
  2. Ból podbrzusza w ciąży - rodzaje
    - Ból podbrzusza w ciąży podczas chodzenia
    - Ból podbrzusza z bólem pleców i krzyża
    - Ból podbrzusza z lewej lub prawej strony
  3. Ból podbrzusza w ciąży - kiedy do lekarza?

Ból podbrzusza w ciąży - przyczyny

Ból podbrzusza w ciąży może mieć różne podłoże w zależności od stopnia zaawansowania ciąży. Inne czynniki wywołują ból podbrzusza w 2. trymestrze, a inne w 3., dlatego warto zachować czujność i obserwować objawy:

    Ból podbrzusza w 1. trymestrze ciąży

    Jeśli ból podbrzusza w 1. trymestrze ciąży przypomina ból menstruacyjny, najczęściej jest on spowodowany zagnieżdżaniem się zarodka w macicy. Należy jednak pamiętać, że to właśnie 1. trymestr jest obarczony największym ryzykiem poronienia, dlatego jeśli bólowi podbrzusza towarzyszy krwawienie, plamienie lub ból promieniujący na dolną część pleców, należy jak najszybciej wybrać się do szpitala.

    Ból brzucha na początku ciąży może oznaczać także ciążę pozamaciczną - odczuwalne są wtedy skurcze i ból miednicy, a następnie pojawiają się krwawienie oraz silny ból przy wysiłku fizycznym, kaszlu czy wypróżnianiu (we wszystkich momentach, kiedy napinasz mięśnie brzucha).

    Zobacz także

    Ból podbrzusza w 2. trymestrze ciąży

    Ból podbrzusza w 2. trymestrze ciąży zazwyczaj spowodowany jest rozciąganiem się macicy na skutek rozwoju płodu. Najczęściej wiąże się to także z uczuciem ciągnięcia w pachwinach. Czasem zdarza się również tak, że ból podbrzusza w 2. trymestrze bierze się z niedoboru elektrolitów - należy wtedy dbać o większe spożycie płynów.

    Pomiędzy 2. a 3. trymestrem ciąży mogą także wystąpić objawy odklejenia się łożyska - często towarzyszy im wtedy ból promieniujący na krzyż i dolną część pleców, o czym piszemy niżej.

    Ból podbrzusza w 3. trymestrze ciąży (przed porodem)

    Pod koniec ciąży ból podbrzusza najczęściej wiąże się ze skurczami przepowiadającymi bądź porodowymi. Jak je odróżnić?

    Skurcze przepowiadające nazywane są także skurczami Braxtona-Hicksa. Polegają na tym, że mięsień macicy napina się, przygotowując się do prawdziwych skurczów porodowych. Najczęściej są odczuwalne jako napięcie w dole brzucha. Przeważnie nie są zbyt bolesne, choć zdarzają się bardziej intensywne, przypominające w odczuciu ból podbrzusza jak na okres.

    Skurcze porodowe z kolei sprawiają, że macica robi się twarda jak kamień. Ich częstotliwość stopniowo się zwiększa, tak samo jak odczuwalność. Początkowo skurcze występują naprawdę rzadko, np. co 20 minut, potem coraz częściej (pod koniec pierwszej fazy porodu co 3–5 minut).

    Ból podbrzusza w ciąży - rodzaje

    Ból podbrzusza w ciąży może występować także z innymi objawami towarzyszącymi, w konkretnych miejscach brzucha lub podczas konkretnych czynności. Na tej podstawie można rozpoznać jego przyczynę:

    Ból podbrzusza w ciąży podczas chodzenia

    Jeśli dziecko jest nisko położone w macicy, jego ciężar może powodować dyskomfort (możesz też odczuwać kłucie w pochwie) - odczuwalny zwłaszcza podczas chodzenia. W tym przypadku ból powinien ustąpić podczas spoczynku. Jeśli lekarz potwierdzi, że to położenie dziecka jest przyczyną bólu w dole brzucha, jednak ciąża rozwija się bezpiecznie i prawidłowo, wystarczy, że ograniczysz nadmierny wysiłek, będziesz dużo leżeć i wypoczywać.

    Ból podbrzusza z bólem krzyża i pleców w ciąży

    Jeśli bólowi podbrzusza towarzyszą bóle pleców i krzyża - może to być naturalny objaw rozciągania się macicy. Najczęściej występują one w drugim trymestrze. Jeśli jednak ból na dole brzucha w ciąży zacznie się nasilać i stanie się bardzo uciążliwy - koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Mogą to być dolegliwości towarzyszące odklejaniu się łożyska. Stan ten zagraża zdrowiu, a nawet życiu dziecka.

    Ból podbrzusza z lewej (lub prawej) strony w ciąży

    Ból podbrzusza występujący ze szczególnym nasileniem po jednej stronie najczęściej świadczy o obciążeniu więzadeł miednicy przez rosnący płód. Mają one miejsce szczególnie w 2. i 3. trymestrze, kiedy płód zaczyna gwałtownie rosnąć. Nie jest to stan zagrażający ciąży i choć można go łagodzić poprzez częste leżenie i unikanie wysiłku fizycznego, tego typu dolegliwości ustąpią najprawdopodobniej dopiero po porodzie.

    Ból w konkretnej części brzucha może być jednak także spowodowany przez objawy niezwiązane z ciążą takie jak:

    Ból podbrzusza w ciąży - kiedy do lekarza?

    Każdy ból podbrzusza w ciąży, który nie ustaje po zmianie pozycji lub odpoczynku, warto skonsultować z lekarzem. Są jednak przypadki, w których nie należy czekać i ważna jest natychmiastowa reakcja:

    • jeśli kłujący ból podbrzusza wiąże się także z plamieniem lub krwawieniem, może to być objaw poronienia, odklejania się łożyska lub przedwczesnego porodu,
    • jeśli ból podbrzusza w 3. trymestrze ciąży jest skurczowy, a jego częstotliwość i intensywność się zwiększają, najprawdopodobniej oznacza to akcję porodową,
    • jeśli przy bólu w podbrzuszu występuje biegunka, wymioty, mdłości lub gorączka - może być to zatrucie pokarmowe lub grypa żołądkowa, która również wymaga jak najszybszej interwencji lekarza, aby nie dopuścić do odwodnienia.

    UWAGA! W ciąży nie należy stosować żadnych leków przeciwbólowych bądź rozkurczowych bez konsultacji z lekarzem!

    Zobacz też:

    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Reklama