Herbata z lipy w ciąży i dla dziecka – właściwości, działanie, przeciwwskazania
Herbata i napar z lipy to świetne źródła soli mineralnych oraz witamin C i PP. Kwiatostan lipy ma także właściwości kojące dolegliwości takie jak katar czy ból gardła. Działa napotnie i polecany jest przy gorączce. Herbatę z lipy można podać już rocznemu dziecku, ale w ciąży należy zachować ostrożność.
Herbata czy też napar z lipy to domowe remedium na przeziębienie, które można stosować u dzieci. Sprawdzi się także przy problemach żołądkowych czy bólach brzucha. Lipa ma właściwości moczopędne, lekko rozkurczowe, pobudza także produkcję soków żołądkowych i przyspiesza pocenie, dlatego wspomaga nie tylko leczenie przeziębień, ale także grypy, anginy, zapalenia gardła czy też zapalenia krtani i oskrzeli. W ciąży należy zachować ostrożność w spożywaniu ziół, w tym lipy - dlatego przed zastosowaniem kuracji z naparu z lipy, trzeba skonsultować się z lekarzem. To samo dotyczy podania herbatki z lipy niemowlakowi.
Spis treści:
- Herbata z lipy – właściwości i działanie
- Herbata z lipy a ciąża i karmienie piersią
- Herbata z lipy dla dziecka i niemowlaka
- Herbata z lipy na przeziębienie, gorączkę, kaszel i ból gardła
- Herbata z lipy – jak parzyć?
Herbata z lipy – właściwości i działanie
Kwiaty lipy to bogate źródło flawonoidów, czyli związków, które mają silne działanie antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe. Usuwają wolne rodniki odpowiedzialne za negatywny wpływ na tkanki oraz przyspieszone starzenie.
Lipa zawiera także substancje działające przeciwzapalnie, a także takie, które działają ściągająco na błony śluzowe przewodu pokarmowego (przez co zapobiegają częstym biegunkom u dzieci i dorosłych).
Wysoka zawartość witaminy PP pozytywnie wpływa na zdrowie układu pokarmowego i usprawnia funkcjonowanie mózgu. Witamina C wspomaga odporność i uszczelnia naczynia krwionośne.
Kwiaty lipy mają też działanie relaksujące i zmniejszają napięcie mięśni gładkich. Mogą być pomocne zwłaszcza dla osób zestresowanych i mających problemy z zasypianiem.
Herbata z lipy a ciąża i karmienie piersią
Choć ani lekarze, ani farmaceuci, nie zabraniają kategorycznie pić naparów z lipy w okresie ciąży czy też karmienia piersią, są one ryzykowne z racji na możliwość wystąpienia odwodnienia ze względu na swoje właściwości napotne. Jeśli więc zdecydujesz się np. na leczenie przeziębienia naparem z lipy podczas ciąży lub karmienia, pamiętaj o spożywaniu bardzo dużych ilości płynów, a wcześniej skonsultuj się z lekarzem, żeby upewnić się, czy możesz pić herbatę z lipy w ciąży lub podczas laktacji.
Herbata z lipy dla dziecka i niemowlaka
Lipowe napary mogą być bezpiecznie podawane dzieciom, które skończyły rok. Aby zniwelować wyczuwalną w lipie goryczkę, która może przeszkadzać maluchom, do naparu można dodać łyżeczkę miodu lub sok z malin. Herbata z lipy pomoże dziecku przy stanie podgorączkowym i niewysokiej gorączce. Jeśli chodzi o niemowlęta, stosowanie jakichkolwiek ziół, w tym naparu z lipy, należy skonsultować z lekarzem. Uważa się jednak, że herbata z lipy (tak samo jak miód) jest bezpieczna dla rocznego dziecka, wcześniej leczenie należy uzgadniać z pediatrą.
Herbata z lipy na przeziębienie, gorączkę, kaszel i ból gardła
Lipa nie tylko skutecznie obniża gorączkę, ale także łagodzi dolegliwości górnych dróg oddechowych i niweluje męczący kaszel oraz bolesne stany zapalne gardła. Przy bólu gardła, który często towarzyszy przeziębieniom, zaleca się płukanie jamy ustnej i gardła naparem z lipy. Można też stworzyć na jej bazie napar do inhalacji - wzbogacony o dziką różę lub czarny bez będzie miał jeszcze skuteczniejsze działanie. Pamiętaj tylko, że ziół nie wolno używać w inhalatorach!
Herbata z lipy – jak parzyć?
Herbata z lipy to po prostu napar z suszu kwiatów. Susz można kupić np. w sklepie zielarskim lub w aptece. Na filiżankę bądź mały kubek naparu wystarczy łyżeczka suszu. Po zalaniu wrzątkiem należy przykryć filiżankę spodkiem i zaczekać ok. 10-15 minut aż napój się zaparzy.
Zobacz też:
- Herbata z pokrzywy - bomba witaminowa dla zdrowia mamy, ale i dziecka
- Zioła dla dziecka: które są bezpieczne i od kiedy można je podawać?
- Czarna, rooibos, a może czystek - jaką herbatę podawać dziecku?