Kołatania serca w ciąży – skąd się biorą, jak sobie z nimi radzić?
Kołatania serca w ciąży zdarzają się wielu kobietom i najczęściej nie są niebezpieczne, o ile nie towarzyszą chorobom układu krążenia. Objawy kołatania serca w ciąży powinny być monitorowane przez lekarza zwłaszcza wtedy, gdy dochodzi do ich nasilenia.
Kołatania serca w ciąży są najczęściej wynikiem zmian adaptacyjnych, jakie zachodzą w ciele kobiety spodziewającej się dziecka. Chodzi o dostosowanie się gospodarki hormonalnej do potrzeb rozwijającego się płodu, a także o zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej, co powoduje ucisk na narządy znajdujące się w klatce piersiowej.
Kołatania serca to subiektywne lub obiektywne zmiany w tempie pracy serca. Mogą mieć przyczyny emocjonalne, somatyczne lub chorobowe.
Objawy kołatania serca w ciąży
Kołatania serca mogą pojawiać się na początku ciąży. Odczuwane są pod koniec pierwszego trymestru, gdy zmiany hormonalne są już wyraźne, zwiększona jest także objętość krwi. U ciężarnej mogą pojawić się następujące objawy:
- przyspieszenie bicia serca (czasami wydaje się, że serce bije wolniej)
- wrażenie, że serce bije mocniej
- wrażenie nierównomiernej, chaotycznej pracy serca.
Objawom kołatania serca może też towarzyszyć uczucie ucisku w klatce piersiowej, duszności, niepokój. Odczucia te rzadko oznaczają, że z sercem dzieje się coś niedobrego.
Wiele kobiet narzeka na kołatanie serca w ciąży w nocy. Nie oznacza to, że akurat nocą z sercem zaczyna dziać się coś dziwnego. Najczęściej w nocy kobieta wyraźniej odczuwa bicie serca, gdyż nie jest zajęta koncentrowaniem uwagi na czymś innym. Także pozycja leżąca, gdy lewa strona ciała mocno przylega do materaca ogranicza ruchomość tej części klatki piersiowej, co sprawia, że można odczuwać pracę serca jakby biło ono między żebrami, niemal uderzając w materac – wrażenie częste u bardzo szczupłych kobiet.
Przyczyny kołatania serca w ciąży
Zmiana w odczuwaniu bicia serca w ciąży wywołana może być szeregiem czynników somatycznych (zmian zachodzących w ciele) jak i psychologicznych. Należą do nich:
- zwiększenie objętości krwi – nawet o 40 proc. w III trymestrze
- konieczność przepompowania większej objętości krwi na minutę (serce pracuje szybciej)
- ucisk, jaki wywiera rosnąca macica na inne narządy wewnętrzne, w tym naczynia krwionośne odprowadzające krew w stronę serca
- zwiększone wydzielanie progesteronu (zwiększa tempo pracy serca)
- zwiększona podatność na stres w ciąży
- niepokój o rozwój ciąży i przebieg porodu (podłoże nerwicowe kołatania serca w ciąży)
- wysiłek fizyczny.
Rzadko zdarza się, że kołatanie serca w ciąży ma podłoże chorobowe. Nierówne bicie serca w ciąży może być spowodowane arytmią, zapaleniem mięśnia sercowego, wysokim ciśnieniem w ciąży, nadczynnością tarczycy lub cukrzycą. Dlatego zawsze, gdy pojawi się kołatanie serca w ciąży, warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże wykluczyć chorobowe podłoże tej dolegliwości.
Jak sobie radzić z kołataniem serca w ciąży
Po pierwsze – nie panikować. Jeśli wcześniej u ciężarnej stwierdzono problemy z sercem, układem krążenia lub tarczycą, warto skonsultować się z lekarzem. Tak samo należy postąpić, gdy kołatania serca w ciąży są przyczyną niepokoju lub lęku. Strach i inne negatywne emocje mogą nasilać objawy kołatania serca, a wtedy błędne koło się zamyka. W takich sytuacjach pomaga rozmowa z lekarzem, który czasami decyduje się na podanie hydroksyzyny w ciąży lub innego leku (np. ziołowego) na uspokojenie.
U zdrowej kobiety, która spokojnie znosi objawy kołatania serca w ciąży, nie ma potrzeby podejmowania żadnych działań. Dolegliwość ta minie po porodzie.
Sprawdź też:
- Duszności w ciąży – co je powoduje
- Dolegliwości w ciąży – 8 najczęstszych
- Co oznacza ból brzucha w ciąży